další články z kategorie Autoři Čtyřlístku
Pseudonymy

Pseudonymy Ne vždy se rozhodne scénárista publikovat pod svým pravým jménem. O takové případy není ve Čtyřlítku nouze, i nejznámější autorka Ljuba Štíplová napsala svých prvních 13 scénářů pod pseudonymem (nebo spíše vypůjčeným jménem). V tomto článku najdete seznam autorů, kteří publikovali pod pseudonymem, nebo dokonce pod dvěma jmény (už třeba jen proto, že se scénáristka vdala). Článek zkouší hledat a rozkrýt i nepřiznané pseudonymy, i když důkazy nemusí být nejpřesvědčivější.

Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) několik pseudonymů rozkryla a dokonce přinesla nové. Postupně budou do článku doplněny!


kapitoly: vdané autorky | potvrzené pseudonymy | spekulativní pseudonymy (šílené teorie) | vyvrácené pseudonymy | | prvních 25 příběhů Čtyřlístku
Vdané autorky

Autorky v následující kapitole publikovaly pod dvěma různými jmény jednoduše proto, že se během své spisovatelské kariéry vdaly.


Ludmila Kolářová - Junková Ludmila Kolářová = Ludmila Junková
Pod všechny 3 příběhy Čtyřlístku, které spolunapsala v letech 1969-1975 je podepsaná jako Ludmila Kolářová. Pod tímto jménem publikovala ještě v roce 1977. Pod vyvdaným jménem vystupuje alespoň od roku 1972, ale jako šéfredaktorka Čtyřlístku až od roku 1975. Existuje tedy překryv, např. 47. číslo Čtyřlístku, kde vystupuje jako spoluautorka příběhu pod jménem Ludmila Kolářová, ale současně číslo řídí jako šéfredaktorka pod jménem Ludmila Junková.


Lucie Polívková = Lucie Němečková Lucie Polívková = Lucie Němečková
Scénáristka Němečkova seriálu Klokánkovy příhody (1981-1985) Lucie Polívková byla navíc uvedena u několika příběhů Čtyřlístku jako autorka barevného provedení (1988-1990). Lucie Polívková je jméno manželky Jaroslava Němečka zasvobodna. Důvod pro zakrývání příbuzenského vztahu dávno po svatbě není znám. U omalovánek Klokánek v zoo (1985) je přiznáno jméno Lucie Němečková.


Tereza Čehovská - Ledererová Tereza Čehovská = Tereza Ledererová
Autorka komiksových lekcí angličtiny napsala dvě učebnice pod jménem Tereza Čehovská v letech 1998 a 2003. Další knihu z roku 2006 a všechny následující, včetně seriálu Učíme se anglicky ze Čtyřlístku, napsala pod vyvdaným jménem Tereza Ledererová.
Potvrzené pseudonymy

Autoři, jejichž pseudonymy jsou dobře známé a potvrzené.


Hajnej Hajnej = Jaroslav Němeček
Rané práce z poloviny 60. let podepisoval Jaroslav Němeček signaturou Hajnej, snad proto, že v mládí pomýšlel na to stát se myslivcem. Podpis Hajnej najdeme v obrázcích seriálu Kramula a Světřík z Mateřídoušky (1966-1967), ale vždy společně s prozrazujícím textem, že seriál kreslí Jaroslav Němeček. Jménem Hajnej podepsal Němeček i seriál komiksových stripů kocour Barnabáš a myšák Albín.


Ljuba Štíplová (Miloš Štípl) Miloš Štípl = Ljuba Štíplová
Autorka skoro 250 příběhů Čtyřlístku podepsala 13 dílů z let 1970-1972, čísla 7-22 (i když autor čísla 22 není zcela jistý) jménem svého manžela: Miloš Štípl. Poprvé je pod pravým jménem podepsán až její 14. scénář pro číslo 23 z roku 1972.
Jako důvod pro pseudonym bylo často uváděno, že Ljuba Štíplová nepatřila na přelomu 60. a 70. let mezi povolené autory (možná jen mezi "trpěné"). Je to ale jinak. Když dávno před Čtyřlístkem psala satiru, potýkala se opravdu s maléry z politických důvodů. Pak začala psát pro děti a měla už celkem pokoj. Problém byl někde jinde: Na začátku 70. let psala pro nakladatelství Orbis řadu veršovaných leporel a ministerstvo začalo hlídat, aby autorské výdělky nepřekročily určitou sumu. Aby nemusela přestat s leporely, vzal Čtyřlístek na oko na sebe její manžel.


Pavel Šrut (Petr Karmín) Petr Karmín = Pavel Šrut
Básník a autor Pavel Šrut používá svůj pseudonym Petr Karmín na první pohled docela nahodile v průběhu času. Například u seriálu Bambas a Kryšpín ze Čtyřlístku napsal 5 dílů pod pseudonymem a 2 pod pravým jménem. Pro dva příběhy Čtyřlístku z roku 1972 využil pseudonym.


Stanislav Havelka (Stanislav Hojka) Petr Chvojka (Stanislav Hojka) Stanislav Hojka
= Stanislav Havelka
+ Petr Chvojka

Stanislav Hojka, autor 2 parádních až legendárních příběhů Čtyřlístku Cirkus Pepi (in kniha, 1989) a Cesta kolem světa (in kniha, 1990) nenapsal už nikdy nic jiného, což se nechtělo ani věřit. Jméno autora připomínalo dva jiné spisovatele - Stanislava Havelku a Petra Chvojku, dobré kamarády, kteří v tandemu napsali večerníčky O zvířátkách pana Krbce nebo Jája a Pája, a pro Čtyřlístek například zase střídavě psali Poldu a Oldu. (Ve skutečnosti byli oba autoři u seriálu od jeho počátků a scénáře psali společně, uvádění pouze Chvojkova jména vzešlo z domluvy s tehdejší redaktorkou, která chtěla zajistit "širší autorskou základnu", pročež některé společné práce vykazovala jen na Petra Chvojku a jiné jen na Stanislava Havelku. Oba scenáristé se později začali v psaní příběhů střídat, tak tomu ale bylo až u pozdních epizod z počátku 90. let.)
Později tito dva začali psát i scénáře pro Čtyřlístek. Zkombinovaná jména do společného pseudonymu měla svou logiku. Ve čtyřlístkovských příbězích napsaných pod pseudonymem a pod vlastními jmény bylo také možné vypozorovat společné rysy. To všechno byly dříve spekulace a šílené teorie, ale pro veškerá podezření přišel důkaz v roce 2013 s knižní reedicí Cirkusu Pepi, která už neuvádí jako autora Stanislava Hojku, ale právě dvojici Havelka-Chvojka. V roce 2014 vyšla reedice druhého Hojkova příběhu Cesta kolem světa v knize Se Čtyřlístkem kolem světa, která opět potvrzuje rozklíčovaný pseudonym (i když původně se tato kniha měla jmenovat jinak a autoři prozrazení nebyli).
Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 138) tento pseudonym potvrzuje.


Jiří Čehovský (Milan Dvorský, Tomáš Nový, Karel Ladislav) Karel Ladislav = Jiří Čehovský
Jiří Čehovský psal seriály do Čtyřlístku od roku 1976, jako šéfredaktor působil pod svým pravým jménem v letech 1977-2009. Od roku 1989 se rozhodl svou autorskou a šéfredaktorskou pozici oddělit pseudonymem. Všechny své příběhy Čtyřlístku (1989-2009) a Rexíka (1994-2009) uveřejnil pod pseudonymem, v drtivé většině pod jménem Karel Ladislav (o jeho dalších pseudonymech níže). U spousty čísel tak vystupuje pod oběma jmény, scénář - pseudonym, šéfredaktor - pravé jméno.


Jiří Čehovský (Milan Dvorský, Tomáš Nový, Karel Ladislav) Jan Endrýs (Milan Dvorský, Tomáš Nový) Milan Dvorský
= Jiří Čehovský
+ Jan Endrýs

Autor jednoho výtečného knižního příběhu Čtyřlístku Loupež století (1989) a jednodílného seriálu ze Čtyřlístku (1990) Milan Dvorský nenechal na světě žádnou další zaznamenanou stopu. Že se jedná o pseudonym bylo skoro jisté, podle tématu příběhu jsme to odhadovali na Jiřího Čehovského. Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 138) přinesla celou pravdu - ve skutečnosti je to sdílený pseudonym dvojice autorů Jiřího Čehovského a Jana Endrýse!
Reedice příběhu v roce 2006 pseudonym zachovala.


Jiří Čehovský (Milan Dvorský, Tomáš Nový, Karel Ladislav) Jan Endrýs (Milan Dvorský, Tomáš Nový) Tomáš Nový
= Jiří Čehovský
+ Jan Endrýs

Scénárista Tomáš Nový napsal tři dlouhé příběhy Čtyřlístku z komiksových knih v letech 1990-1992: Zachraňte Lidušku!, Nebezpečný ostrov a Strašidla v nesnázích. Kromě toho napsal 1 díl seriálu ze Čtyřlístku Pohádky (od Renaty Fučíkové, 1989) a dva díly Klofáče & Tlamáče (1993). Jinak je autor výborných čtyřlístkovských scénářů pro svět neznámý. Jako první uvedl na scénu strašidla z Bezzubu, postavy, které později využíval pouze Jiří Poborák, který na stránky Čtyřlístku vstoupil chvíli před tím, než Tomáš Nový z časopisu zmizel, proto jsme dlouho odhadovali, že je to jeho pseudonym. Pravdu odhalila kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 138): Tomáš Nový je nečekaně zase sdílený pseudonym dvojice autorů Jiřího Čehovského a Jana Endrýse! Celkově tak Čehovský vystupoval ve Čtyřlístku pod třema pseudonymy, Endrýs pod dvěma!
Knižní reedice příběhů Tomáše Nového zachovávají pseudonym.
Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách neuvádí, jaký autorský podíl jednotliví scénáristé do pseudonymu přinesli, nebo jestli jej příležitostně nevyužil jen jeden z dvojice. Na těchto stránkách předpokládáme, že při všech využitích pseudonymu se zapojili do přípravy scénáře oba dva.
Spekulativní pseudonymy (šílené teorie)

V následující kapitole se dočtete spekulace o dalších možných pseudonymech. Jako ideální kandidát na pseudonym se jeví autor, který působil velmi krátkodobě, který se vynoří na rok dva, napíše jeden dva příběhy a zase se po něm slehne zem a žádná jiná tvorba a informace o autorovi se najít nedají. Třeba pak začal publikovat pod pravým jménem. Další stopou může být velmi podobný spisovatelský styl a námět příběhů autora podezřelého a autora s pravým - prověřeným jménem. Nebo při reedici ve velké knize Čtyřlístku je jméno podezřelého autora vypuštěno (ale zase ne výslovně změněno na autora s určitě pravým jménem). Argumenty to nebudou moc silné, proto většinu následujícího přehledu berte s rezervou. Rozhodně se nesnaží případné opravdové autory obrat o zásluhy, jen se pídí po možných souvislostech.


Ludmila Kolářová - Junková Ludmila Kolářová jen jako šéfredaktorka?
Ludmila Kolářová, později Ludmila Junková je podepsána jako spoluatorka tří příběhů Čtyřlístku, pokaždé v takových číslech, která zároveň vedla jako šéfredaktorka. Ačkoliv pro Čtyřlístek napsala scénář nebo přeložila námět k dvěma jednodílným seriálům, ve Čtyřlístku působila zejména jako odpovědná redaktorka, nebo pod funkcí "číslo sestavila". Jako šéfredaktorka jistě s autory scénáře probírala a upravovala, ale to je práce šéfredaktora a běžně se nepřipisuje k autorovi. Nechceme Ludmilu Kolářovou okrást o zásluhy, ale v reedici ve velkých knihách také zmíněna není (ač to není nejpádnější důkaz).


Dagmar Vránová Dagmar Vránová = Ljuba Štíplová?
Dagmar Vránová napsala 2 příběhy Čtyřlístku z roku 1970 - čísla 8 a 10. Kromě toho se nepodařilo najít žádnou další tvorbu této autorky, jejíž scénáře dosahují stejných kvalit jako ty od Ljuby Štíplové. Její zásluhy jsou v reedici ve velké knize zcela opomenuty právě ve prospěch Jaroslava Němečka a Ljuby Štíplové. Pokud je Dagmar Vránová opravdu pseudonymem, pak spíš právě Ljuby Štíplové.


Zuzana Brodová Zuzana Brodová = Ljuba Štíplová?
Zuzana Brodová napsala jen jeden scénář čtyřlístkovských příhod - číslo 11 z roku 1970. Ve stejném roce napsala ještě jedno leporelo a 4 pohádkové lístečky, vše ilustrované Jaroslavem Němečkem. V jiných letech nepublikovala nic, nebo nelze nic nalézt. Reedice Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku zná jako autory jen Jaroslava Němečka a Ljubu Štíplovou. Pokud je to Zuzana Brodová pseudonym, pak asi spíš Ljuby Štíplové.


Ladislava Kořízková Ladislava Kořízková = Ljuba Štíplová?
Ladislava Kořízková napsala jen jedno povídání do čtyřlístkovských omalovánek, žádná jiná tvorba této autorky není k nalezení. Omalovánky vyšly v roce 1970, tedy v roce, kdy Ljuba Štíplová nemohla publikovat pod svým jménem a možná jde o další její pseudonym.


Pavel Šrut (Petr Karmín) Petr Karmín = Ljuba Štíplová?
Podle kapitoly přiznaných pseudonymů už víme, že Petr Karmín je pseudonym Pavla Šruta. Ale co když propůjčil svůj pseudonym pro dva příběhy (24 a 25) Čtyřlístku z roku 1972 i někomu jinému a je to další ze zástupných jmen Ljuby Štíplové? Pavel Šrut ve Čtyřlístku v roce 1972 zrovna působil střídavě pod pravým jménem, střídavě pod pseudonymem. Ljuba pod pseudonymem Miloš Štípl podepsala souvislou řadu sešitů 13-21. Ne úplně jistým autorem čísla 22 je také Miloš Štípl, jeho jméno ale chybí na titulní stránce a je vymazáno z první komiksové stránky příběhu Čtyřlístku. Číslo 23 poprvé podepsala Ljuba, ale třeba zjistila, že si to ještě nesmí dovolit a pro číslo 24 a 25 se skryla pod jiné jméno. Od roku 1973 a čísla 26 už se konečně mohla Ljuba odkrýt. Osobně si myslím, že námět a styl čísel 24 a 25 se neliší od těch okolních štíplovských. Možná trochu přitažené za vlasy, navíc reedice ponechávají Karmínovo jméno (ale u reedice Slavné příběhy Čtyřlístku chybí na přední straně knihy).
Vyvrácené pseudonymy

V této kapitole uvádíme teorie o pseudonymem, které se ukázaly být chybné.


Vladimír Urban Vladimír Urban ≠ Jaroslav Němeček
Spoluautor prvních tří příběhů Čtyřlístku Vladimír Urban není uveden na titulní stránce ani na první stránce příběhu, místo toho je zmíněn malým písmem až úplně na poslední straně příběhu jako "Jaroslav Němeček © Vladimír Urban". Pro Čtyřlístek napsal ještě 2 ze 4 dílů seriálu Kouzelník Huryjáš (1 napsal Jaroslav Němeček a jeden Svatopluk Hrnčíř) a 1 ze 6 dílů seriálu Kryštofek a Pidivízek (ostatní díly Němeček). Kromě toho napsal 2 pohádkové lístečky (z roku 1969 ilustrované Němečkem). Dohromady tedy Vladimír Urban zanechal stopu pouze v roce 1969, pokaždé na seriálu který ilustroval Jaroslav Němeček, a vždy na seriálu, kde se o autorství nepravidelně střídal s Jaroslavem Němečkem. Navíc reedice ve velké knize Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku o Vladimíru Urbanovi mlčí. Úvahy o tom, že by Vladimír Urban mohl být pseudonym Jaroslava Němečka nebyly nemyslitelné.
Kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 21) objasňuje, že Vladimír Urban byl redaktor nakladatelství Orbis, který u příběhů Čtyřlístku prováděl dílčí zásahy do textu replik v bublinách.
Prvních 25 příběhů Čtyřlístku

Pokud bychom potvrzené pseudonymy i šílené teorie vzali do úvahy, pak by vyšlo najevo, že prvních 25 příběhů nenapsalo 7 různých autorů, ale stačili na to dva - Jaroslav Němeček a Ljuba Štíplová.
Jaroslav Němeček by u tří dílů by přišel o spoluautora.
Ljuba Štíplová by byla autorkou ne 244 příběhů (včetně potvrzeného pseudonymu Miloš Štípl a jeho ne zcela jistého autorství čísla 22), ale 249.
Vykřičník značí jistotu, otazník pouhou teorii.

název podepsáni teorie
Vynález prof. Myšpulína (in 1, 1969) Jaroslav Němeček & Vladimír Urban Jaroslav Němeček?
Bitva s piráty (in 2, 1969) Jaroslav Němeček & Vladimír Urban Jaroslav Němeček?
Prof. Myšpulín zasahuje... (in 3, 1969) Jaroslav Němeček & Vladimír Urban Jaroslav Němeček?
Bobík šerifem (in 4, 1969) Jaroslav Němeček & Ludmila Kolářová Jaroslav Němeček?
Vesmírný přízrak (in 5, 1969) Jaroslav Němeček & Ludmila Kolářová Jaroslav Němeček?
Fifinka na severním pólu (in 6, 1969) Jaroslav Němeček Jaroslav Němeček!
Velké dobrodružství Čtyřlístku (in 7, 1970) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Létající koberec (in 8, 1970) Dagmar Vránová Ljuba Štíplová?
Ke třem planetám (in 9, 1970) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Jeden den v Bubákově (in 10, 1970) Dagmar Vránová Ljuba Štíplová?
Letem kulatým světem (in 11, 1970) Zuzana Brodová Ljuba Štíplová?
Prázdniny na sněhu (in 12, 1970) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Dáma s krokodýlem (in 13, 1971) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Ocelový oř (in 14, 1971) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Ztraceni v podzemí (in 15, 1971) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Ukradený vynález (in 16, 1971) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Červený pradědeček (in 17, 1971) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
ANANAS (in 18, 1971) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Ďábelská jízda (in 19, 1972) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Zlatá hokejka (in 20, 1972) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Mezi dravou zvěří (in 21, 1972) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Poklad starého opata (in 22, 1972) Miloš Štípl Ljuba Štíplová!
Muž přes palubu (in 23, 1972) Ljuba Štíplová Ljuba Štíplová!
Veselo je na pouti (in 24, 1972) Petr Karmín Ljuba Štíplová?
Za tygří kůží (in 25, 1972) Petr Karmín Ljuba Štíplová?
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru