wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2020

Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1969
Příběhy Čtyřlístku 1969

19696 příběhů Čtyřlístku v roce 1969.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1969
Který Čtyřlístek má číslo 4

001 Vynález prof. Myšpulína
Čtyřlístek (Čtyřlístek 1, 1969)
napsali Jaroslav Němeček a Vladimír Urban, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Myšpulín se právě chystá studentům předvést tajemství svého objevu, který plyne ze vzorce 1+1=, Zádrhel mu ale prakem rozbije zkumavky a Myšpulínovi pokus nevyjde. Na Myšpulínovo místo nastupuje Zádrhel, který chce od Myšpulína získat jeho vzorec. Na Myšpulína jde s puškou, kterou způsobí výbuch v Myšpulínově domácí laboratoři. Myšpulín je odvezen do nemocnice, Zádrhel mu je ale stále nablízku, kdyby náhodou mluvil ze spaní. Na návštěvu do nemocnice přijde Fifinka a naplánuje výlet k Pinďovi a Bobíkovi do Třeskoprsk, kde by mohl Myšpulín v klidu pracovat. Později přijedou Myšpulín s Fifinkou ke srubu, Bobík s Pinďou po nich nejdřív ale střílí, protože si myslí, že je zase ohrožuje Zádrhel. Myšpulín celou noc vynalézá, a ráno předvede svůj nový vynález - hlídacího psa Vrtichvosta. Bobík si psa vyzkouší, zjistí, že Vrtichvost je rychlý a dokáže Bobíka dostat ze stromu svými řezacími kusadly. Na kopci záškodník Zádrhel uvolnil balvan, který se valí na srub. Vrtichvost balvan zničí a Čtyřlístek prchá v autě. Zádrhel vypustil přehradu a voda se valí na auto se Čtyřlístkem. Myšpulínovo auto je ale obojživelné. Připluje Zádrhel na loďce s dělem a žádá Myšpulínovy výpočty. Myšpulín předá Zádrhelovi kufřík, ve kterém je ale pěst na pružině, která shodí Zádrhela do vody. Čtyřlístek jde na vycházku s Vrtichvostem.
002 Bitva s piráty
Čtyřlístek mezi piráty (Čtyřlístek 2, 1969)
napsali Jaroslav Němeček a Vladimír Urban, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Fifinka navrhne výlet v autě. Kluci se hádají, kdo bude řídit, až nakonec usedne za volant Fifinka. Fifinka ale zařadí zpátečku a s autem vjede do stěhovacího auta, jehož řidič se náhle probudí a ujíždí do přístavu, kde je auto naloženo na loď, která hned odplouvá. Náhle se ale objeví na moři pirátská loď Křivý stěžeň, která nákladní loď přepadne, přemůže celou posádku a kapitána přiváže ke stěžni. V podpalubí se zatím Čtyřlístek dostane ze stěhovacího auta a zjistí, že se nacházejí na lodi obsazené piráty. Fifinka odváže kapitána a Bobík vyřídí všechny piráty, kteří na své lodi prchají. Myšpulín nasadí Vrtichvostovi místo pily vývrtku a pustí ho po vodě směrem k pirátské lodi, která se potopí. Pirátský kapitán na voru je naštvaný z neúspěchu, loď a mužstvo fuč, kořist žádná, a doufá, že se se Čtyřlístkem už nepotká.
003 Prof. Myšpulín zasahuje...
Čtyřlístek v tajemném hradě (Čtyřlístek 3, 1969)
napsali Jaroslav Němeček a Vladimír Urban, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Myšpulín jezdí s autem po lese a hledá ztracenou Fifinku. Vůz se mu porouchá a jde požádat o pomoc do blízkého hradu. Zkusí zazvonit, je to ale tlačítko na spuštění padacích dveří. Dva padouchové v brnění mu ale vstup nepovolí a dveře zavřou. Myšpulín odposlouchávacím přístrojem zjistí, že Fifinka je na hradě vězněna. Padouchové chtějí od Fifinky znát místo, kde Myšpulín ukrývá své vynálezy. Fifinka odporuje, tak darebáci přinesou dynamit s důmyslným časovačem, aby Fifince rozvázali jazyk. Myšpulín se rukama prohrabe k Fifince a vysvobodí ji dřív, než stačí dynamit vybuchnout. Padouchové zjistí, že Fifi je pryč a neúspěšně střílejí na Myšpulínovo auto. Nasednou tedy do tryskového draka a shodí na auto pumu. Auto se rozloží, což Myšpulína rozzlobí a sestřelí tryskového draka prakem. Myšpulín s Fifinkou přijdou k Pinďovi a Bobíkovi, na jejichž zahrádce se v bahně válí ti dva padouchové.
004 Bobík šerifem
Čtyřlístek na divokém západě (Čtyřlístek 4, 1969)
napsali Jaroslav Němeček a Ludmila Kolářová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Pinďa zpívá u táboráku strašidelnou písničku, což se Fifince nelíbí. Bobík ale začne vyprávět svůj šerifský příběh... Když byl na divokém západě šerifem, vykradl Ohnivá bradka s kumpány - Mexičanem a indiánem banku. Šerifa střelba v bance probudí, když chce ale padouchy střelit, v kouři z bambitek se netrefí. Bobík naskočí na koně Barušku. Vzápětí ale zjistí, že mu Barušku vyměnili za divokého mustanga. Bobíkovi se podaří mustanga zkrotit a stíhá padouchy. Ohnivá bradka podpálí most přes Colorado, Bobíkovi se ale podaří projet přes most těsně před pádem mostu. Kumpáni zatarasí cestu balvanem a Bobík ho musí odpálit střelným prachem. Podle stop se dostane k chalupě, kde se právě padouchové dělí o lup. Bobík vyřídí indiána i Mexičana, Ohnivá bradka ale prchá na koni. Bobík koně zalasuje a lupič vletí z koně přímo do právě projíždějícího vlaku (lokomotivy). Bobík ale chytí do lasa komín lokomotivy a Ohnivá bradka se vzdává. Fifinka Bobíkovi nevěří, Bobík to chce dokázat a předvede, jak umí zacházet s lasem. Neumí - celý se do lasa zamotá a ostatní se mu smějí.
005 Vesmírný přízrak
Čtyřlístek dobývá vesmír (Čtyřlístek 5, 1969)
napsali Jaroslav Němeček a Ludmila Kolářová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 70 %
Pinďa si na zahrádce vyrobil raketu na pěnové hasicí přístroje pojmenovanou XYZ-1. Bobík se nabídne, že bude Pinďu ze Země řídit. Pinďa úspěšně odstartuje, nechá ale po sobě záplavu z hasicího přístroje. Pinďa doletí do vesmíru, kde zahlédne létající talíř. Bobík ztratí signál a běží za Myšpulínem, kterému sdělí, že Pinďa se ztratil ve vesmíru a že ho unesl létající talíř. Myšpulín vyšle Bobíka do vesmíru svým vynálezem - dělem Země-vesmír. Myšpulín se netrefí, tak se Bobík k létajícímu talíři přitáhne magnetem. V talíři je Zádrhel, který drží Pinďu v zajetí. Zádrhel zahlédne Bobíka a pošle svého kosmického robota, aby Bobíka na povrchu lodi zneškodnil. Bobík mrští po robotovi magnet, což robota přeprogramuje a začne přijímat Bobíkovy rozkazy - zneškodnit Zádrhela. Zádrhel se chce podívat, co se s robotem stalo, Pinďa ale do Zádrhela strčí a Zádrhel vyletí otevřenými dvířky do vesmíru. Bobík vleze do lodi a osvobodí Pinďu. Pinďa řídí talíř a podaří se mu s ním, i když ne zrovna měkce, přistát 2 km od Třeskoprsk, přesně jak původně plánoval přistát s lodí XYZ-1.
Poznámka: V tomto příběhu úplně chybí Fifinka.
006 Fifinka na severním pólu
Čtyřlístek v polárních krajích (Čtyřlístek 6, 1969)
napsal a nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 80 %
Fifinku už nebaví dělat klukům domácí putičku a přihlásí se do výpravy na severní pól, čímž chce dokázat, že i ženy jsou schopny něčeho takového. Fifinka se vydává na cestu balónem Emancipace, který se ale v bouři zřítí a Fifinka spadne do sněhu. Přijede medvěd na lyžích a pomůže Fifince ze sněhu. Fifi se ale medvěda lekne a omdlí. Medvěd ji odnese do iglú, kde ji dá čaj a nechá prospat. Fifinku probudí silný praskot - kra s iglú se utrhla. Fifi najde v iglú kajak, se kterým se vydává na další cestu, po chvíli ale už nemůže. Připluje tuleň, který jí pomůže kajak dotáhnout na pevninu a poradí jí, aby napnula na kajak plachtu a nechala vítr, aby táhl kajak po sněhu. Vítr ale brzy ustane, objeví se však pes, který dotáhne kajak s Fifinkou až na severní pól. Fifi mrzí, že ji to nikdo neuvěří, pes ale nabídne, že Fifinku na pólu vyfotí. To už začne být Fifince podezřelé, pak i to, že se na pólu kouří z komína. Pes vyhrabe díru do chatičky, ve které už čekají medvěd Bobík, tuleň Pinďa a pes Myšpulín, byli v převlecích. Fifi je nejdřív zklamaná, chtěla cestu na pól uskutečnit úplně sama, nakonec je ale ráda, protože bez pomoci by to opravdu nezvládla.
příběhy - seznamročník 1970
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Klofáč & Tlamáč
Klofáč & Tlamáč
L. Lomová - rozhovor
L. Lomová - rozhovor
Svetřík (leporela)
Svetřík (leporela)
Příběhy 2006
Příběhy 2006
První půlstoletí
První půlstoletí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz