wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2020

Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 2020
Příběhy Čtyřlístku 2020

202028 příběhů Čtyřlístku v roce 2020.

Čtěte také:
Čtyřlístek 2020
Čtyřlístek Speciál 2020

681 Až přijde vakovlk
Až přijde vakovlk (Čtyřlístek 681, 2020)
napsal Dan Černý, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Při výletě narazí Čtyřlístek na vyhynulého vakovlka. Čtyřlístek se se svými fotkami objeví i v televizi. Lovec Jägertrottel neváhá a přijíždí do Čech na lov. Čtyřlístek po vakovlkovi pátrá a objeví hned dva, jak se přes čerstvě natřený plot vracejí k panu hajnému. Nešlo tedy o vakovlka, ale o obyčejné psy, kteří se umazali od barvy a vytvořili si tak na zádech charakteristické pruhy vakovlků. Čtyřlístek naplánuje, jak lovce znemožnit. Ve vetešnictví zakoupí vycpanou lišku a upraví ji do podoby vakovlka. Bobík se přestrojí za vědce a láka lovce na místo s vycpanou liškou. Lovec zdánlivě vakovlka uloví a pak se chlubí před obecenstvem na přednášce. Jenže se brzy odhalí, že je to liška s namalovanými pruhy. Lovec je znemožněn. Čtyřlístek vše vypráví u táboráku hajnému. Ten ale tvrdí, že nemá dva psy, ale jen jednoho. Že by nakonec přece jenom ten druhý byl pravý vakovlk?
682 Šachy s Vikingem
Šachy s Vikingem (Čtyřlístek 682, 2020)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
V třeskoprské prodejně šachů a jiných her si Myšpulín chce koupit šachy, ale zaujme ho zajímavá bílá šachová figurka vikingského krále, která zbyla jako jediná po bývalém majiteli obchodu. Myšpulín si ji koupí a doma zjistí, že patřila vikingskému králi Černozubovi, jehož loď naložená zlatem se potopila u skotského ostrova Lewis. Čtyřlístek vyráží na místo na průzkumy. Sestoupí do jeskyně, u které byl Gorm Černozub podle pověsti viděn naposledy. V hloubi jeskyně se nachází osamělá kamenná šachovnice. Když na ni Myšpulín položí šachovou figurku, zjeví se samotný Černozub. Vypráví, že zlato převážené na lodi nakradli. Srážku s útesem přežil jen Černozub a jeho vak s šachy, ale chyběl bílý král. V jeskyni natrefil na vikingského čaroděje Rudoděje, který Černozuba proklel za obětování posádky. Až se vrátí šachový král, zahrají si o spásu Černozubovy duše. Šachový král už je tedy konečně zpátky, ale Rudoděj je zdatný šachista. Myšpulín uváží, že si Černozub už svůj trest odpykal a naučí ho šachové triky. Díky tomu se podaří Černozubovi vyhrát šachový zápas o svou duši. Čtyřlístku poděkuje a věnuje mu zlato z potopené lodi. Čtyřlístek si už dříve ochočil milého ptáka papuchalka, což je zdatný potápěč a snadno najde to správné skalisko, u kterého se nachází vrak potopené lodi. Čtyřlístek si samozřejmě poklad nenechá pro sebe.
683 Nečekaný pomocník
Nečekaný pomocník (Čtyřlístek 683, 2020)
napsala Zuzana Janků, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek uklízí nepovolenou skládku a objeví tam odhozeného malého nefunkčního robota. Myšpulín si ho odnese a schová v kůlně. Fifinka je z úklidu skládky nemocná, úklid doma bude muset počkat na zítřek. Přesto ráno vše září čistotou a přitom Fifinka onemocněla a určitě v noci neuklízela. Kluci nechají Fifinku vyležet a jdou na fotbalové utkání. Po návratu jsou překvapeni, že je navařeno, i když Fifinka nevylezla z pokoje. Myšpulín naplánuje pokus. V domečku udělají malý nepořádek a nahlas dají najevo, že odcházejí ven. Pak kluci z povzdálí sledují, jak z kůlny odchází robot a doma uklízí. Kluci překvapeného robota načapají. Je to RD 01 - robot domácí a je smutný, protože rodina s dětmi ho odhodila, protože si pořídili nového robota, a uklízení ho baví. Čtyřlístek si plánuje robota nechat, pomocník je to velmi šikovný. Dokonce ho vezmou na procházku. Robot neváhá a zachrání topícího se člověka. Po čase za to dostane medaili a píšou o něm noviny. U Čtyřlístku se objeví se objeví robotova stará rodina. Je jim líto, že odvážného, šikovného a slavného robota vyhodili a teď by ho chtěli zpátky. Nového robota už dali babičce. Čtyřlístek souhlasí, je jasně vidět, že se robotovi po dětech stýskalo.
684+685 Kde je Eiffelovka?
Kde je Eiffelovka? (Čtyřlístek 684+685, 2020)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 40 %
Čtyřlístek se vrátil z Paříže, kde si udělal selfíčko u Eiffelovky. Doma v televizních zprávách hlásí, že Eiffelovka zmizela. V příštích dnech následuje londýnský Tower Bridge a šikmá věž Pisa. Čtyřlístek si prohlédne svoji fotku z Paříže a všimne si, že po Eiffelovce šplhá Zádrhel s nějakým měřákem. Je to tedy Zádrhelův ďábelský plán na ničení světových památek. Čtyřlístek odhadne, že příští den bude chtít Zádrhel zničit Hradčany, tak se vypraví na pražskou Kampu, kde si postaví stan. Myšpulín s Bobíkem jdou hlídat Chrám svatého Víta, ale Zádrhel si vybral sochu z Karlova mostu, kterou si přeměří a odlétá zase zpět svým vrtulníkem. Vše viděli Fifinka s Pinďou. Pinďa chtěl do helikoptéry zabudovat lokátor, ale uvízl tam. Pinďa pak hlásí, že Zádrhel odletěl na Saharu, kam svým vynálezem - satelitním přenašečem - přenesl světové památky a staví si tam zábavní park Zádrheland. Se svým pomocníkem se chystají ještě ukrást sochu Svobody a Tádž Mahal. To ale už přiletí Čtyřlístek Pinďovi na pomoc a společnými silami Zádrhela a jeho kumpána přemůžou. Myšpulín pustí na přenašeči zpětný chod a vrátí ukradené památky na své místo. Zádrhel slibuje, že se polepší, tak ho Čtyřlístek pustí. A pak se Čtyřlístek doma usmívá u televizních zpráv, ve kterých hlásí, že za zmizení a návrat světových pamětihodností můžou dozajista mimozemšťani.
684+685a Čaj zapomnění
Kde je Eiffelovka? (Čtyřlístek 684+685, 2020)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 40 %
V pekle se rozhodnou, že musí zatočit se čtyřlístky pro štěstí i se Čtyřlístkem samotným, už s ním měli mnoho neblahých zkušeností. Když naborají partu, bude se Čtyřlístkem ámen. Lucifer promění ošklivou čertici Šišatou Báru na překrásnou slečnu Kláru. Klára jede saních tažených čertovským koněm kolem domu Čtyřlístku. Zapovídá se s Bobíkem, kterého vezme na projížďku. Bobík je Klárou uhranut a okamžitě se zamiluje. Po projížďce sdělí Bobík kamarádům, že zítra pojede ke Kláře na chalupu. Kamarádům se nezdá, že by se Bobík tak snadno nechal svést, proto Fifinka zajde za babkou kořenářkou pro radu. Fifinka si odnese bylinky - čaj zapomnění. Kluci to přeženou a připraví Bobíkovi plnou konvici silného čaje. Bobík ji celou vypije a míří k Blaťáku na setkání s Klárou. Bobík usne a úplně zapomene kdo je. Nechá se odvézt do pekla. Kamarádi po Bobíkovi pátrají, ale nakonec jen doufají, že nastane šťastná chvilka. Bobík v pekle řádí, nenechá se udržet v okovech a ničí kotle, v pekle je nespravedlivě a čerti jsou na něj krátcí. Jeden čert se vypraví za Čtyřlístkem pro pomoc. Peklo samo nemůže Bobíka vydat zpět, musí si pro něj přijít čisté duše. Fifinka s sebou vezme i pár nezbytných zásob. V pekle Čtyřlístek zjistí, že si je Bobík vůbec nepamatuje. Pak ale Bobík ucítí vůni Fifinčiných buchet a paměť je okamžitě zpátky. Lucifer slibuje, že už nikdy nebude tahat nikoho ze Čtyřlístku do pekla.
686 Zachraňte školu
Zachraňte školu (Čtyřlístek 686, 2020)
napsal Marie Novotná, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 60 %
Děti ze Světlíku prosí Čtyřlístek o pomoc. Paní učitelka se zranila, když se s ní uthly kruhy při předcvičování. Teď hrozí, že malotřídka bude zrušena a děti budou muset dojíždět jinam. Čtyřlístek přijede na místo, seznámí se s dětmi i zraněnou paní učitelkou. U školy už si pan Petr Měšec brousí zuby na to, že ze školy udělá penzion, když tam nemá kdo učit. Čtyřlístek mu v tom zabrání tím, že nastoupí do školy jako učitelé. Myšpulín vyučuje matematiku a fyziku, Bobík tělocvik, Pinďa přírodovědu a Fifinka češtinu a domácí práce. Čtyřlístek má úspěch, což se ale nelíbí panu Měšcovi a zavolá na školní inspekci, že na škole učí nekvalifikovaní učitelé (kromě Myšpulína, to je profesor). Přijede školní inspektor a každému ze Čtyřlístku určí, který předmět má zítra předvést. Čtyřlístek chvíli zoufá, ale nakonec stačí být sami sebou a inspirovat se tím, co umí každý nejlíp. Fifinka proto fyziku vysvětluje přes vaření a páru z hrnce. Bobík předvede zlomky ilustrativně tím, že objedná pizzu. Pinďa učí češtinu přes svou oblíbenou literaturu (víly vily věnce a vlci vyli) a Myšpulín jde na tělocvik přes biomechaniku. Inspektor je nadšen, škola se rušit nebude. A pan Měšec se pod nátlakem přizná, že zranění učitelky měl na svědomí on. Po čase se učitelka uzdraví a zve Čtyřlístek na výlet s dětmi. Čtyřlístek uznává, že učitelské povolání je dřina.
687 Železný krtek
Železný krtek (Čtyřlístek 687, 2020)
napsal Karel Taufman, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek navštívil interaktivní výstavu vrtacích strojů. Myšpulína zaujme zvláštní vrtací stroj, jehož původ je neznámý, našel se v roce 1969 ve starém dole za Třeskoprsky a nefunguje. Myšpulín se na přístroj podívá a brzy jej zprovozní. Spolu s kamarády se ve vrtacím strojem provrtají pod výstavní místnost hluboko pod zem. Provrtají se až do jeskyně, kde je horko od zemského jádra. Tam se odlomí vrták a Čtyřlístek je ztracen. Na místě se ale objeví zelená stvoření podobná mimozemšťanům, ve skutečnosti jsou to vnitrozemšťani a rozpoznávají Čtyřlístek. Jedno zelené stvoření se prý v roce 1969 vypravilo vrtacím strojem zvaným železný krtek na průzkum na povrch. Zrovna vyšlo první číslo Čtyřlístku a zelenáč jej přinesl domů po svých, stroj se totiž porouchal a musel ho nechat v dole u Třeskoprsk. Čtyřlístku se pod zemí líbilo, ale je čas na návrat. Vnitrozemšťan zapůjčí Čtyřlístku železného krtka druhé generace. Čtyřlístek se netrefí a provrtá se na konečnou metra C do Letňan. Když už jsou tady, Myšpulína napadne spásný nápad. Pomocí zvětšeného rypadla prorazí tunel až do Třeskoprsk, takže po čase povede metro až tam. Čtyřlístek naloží železného krtka balíky a pošlou ho autopilotem zpátky vnitrozemšťanům. V balících byla všechna čísla Čtyřlístku. Zeleným stvořením se příběhy moc líbí a přemítají, že jednou možná vznikne číslo i o železném krtkovi.
688 Past na kocoura
Past na kocoura (Čtyřlístek 688, 2020)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Myšpulína pozvali, aby uspořádal sbírku staroegyptských památek v třeskoprském muzeu. Z jednoho svitku se Myšpulín dočetl o tajném bratrstvu kočičího drápu, které chtělo svrhnout faraóna a zmocnit se jeho trůnu. Naštěstí prý pomohli čtyři cizinci. Kamarádi si zatím prohlížejí sbírku. Bobík se nechá z legrace zaklopit do sarkofágu a záhadně zmizí. Ostatní se vydávají za ním. Čtyřlístek se přenese v čase i prostoru do pyramidy za dob starého Egypta. V pyramidě zrovna děsí člověk v kocouří masce své přívržence. Čtyřlístek se z pyramidy vymotá až na vrchol a pak se rampou na tahání kvádrů sklouze na zem. Kolemjdoucí považuje čtveřici za vyslance bohů, kteří se snesli z nebes. Čtyřlístek donese faraónovi zprávu o chystané vzpouře proti němu. Faraón si povolá svého věštce, který prý ale žádné nebezpečí nevidí. Čtyřlístek moc dobře poznal po hlase, že věštec a muž v masce kocoura jsou jedna a tatáž osoba. Pošlou věštci svitek, aby se spolu setkali v noci v pyramidě. Čtyřlístek si připraví zlaté masky egyptských zvířecích bohů a Pinďa se zamaskuje za mumii. Když přijde věštec-kococour, považuje zamaskovaný Čtyřlístek za bohy a strašlivě se poleká mumie. Věštec se tím odhalí jako zrádce, ale faraón ho nechá plavat (v Nilu). Faraón nechá statečný čin Čtyřlístku zapsat. Čtyřlístek se vrátí sarkofágem do přítomnosti. Myšpulín si na svitku všimne, že vyobrazení odpovídá Čtyřlístku, takže se zapsal do dějin starého Egypta.
689+690 Zloděj úsměvů
Zloděj úsměvů (Čtyřlístek 689+690, 2020)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Do Třeskoprsk přijel cirkus a Čtyřlístek ho navštíví. Ředitelův synek má správně předvést při drezuře koní, ale on se radši převlékne za klauna a rozesmívá lidi. Ředitel je naštvaný, syn ředitele přece nemůže být klaun, a zavře klučinu Emila v maringotce do domácího vězení. Emil ale vyleze oknem a se Čtyřlístkem vymýšlí plán. Kdyby ředitel viděl, že cirkus potřebuje legraci a klauna, třeba by změnil názor. Je potřeba ředitele rozesmát. Proto Myšpulín vynalezne přístroj na změnu špatné nálady na dobrou. Ředitel ale nadšen není a do přístroje kopne, čímž se jeho účinek obrátí. Emil už vymýšlí nový plán. Příští den při představení zapne "zloděje úsměvu", lidé odcházejí smutní a zklamaní. Pak se ale před šapitó objeví klaun a rozveseluje svými kousky a legráckami, do kterých se zapojí i Čtyřlístek. Lidé jsou nadšeni a objednávají lístky na večerní představení. Ředitel je již zcela přesvědčen, že cirkus klauna potřebuje a že syn má dělat hlavně to, co ho bude těšit. Večer probíhá mimořádně úspěšné představení, na kterém vystupuje i Čtyřlístek.
689+690a Pinďa spisovatelem
Zloděj úsměvů (Čtyřlístek 689+690, 2020)
napsal a nakreslil Dan Černý, 15 stran, 70 %
Pinďa se chlubí, že sepsal detektivní příběh a chce znát dojmy kamarádů. Čtyřlístek si začíná číst příběh, který se odehrává v Londýně roku 1882. Žena (Fifinka) se prochází nočním městem, když na ni zaútočí děsivý přízrak s nožem. Zcela jí rozpáře její nové módní šaty od návrháře Phaléna. Na pomoc přiběhne policista (Bobík), který slečnu odvede na policejní stanici. Komisař (taky Bobík) je rozezlen, to byl už pátý útok Štěka Rozparovače. Nedá se nic dělat, je potřeba požádat o pomoc detektiva Sherryka Holmepsa. Detektiv dorazí na stanici i se svým přítelem Myšpulsonem (Myšpulín). Výslech svědkyň nikam nevede, zajímavé ale je, že všem Štěk Rozparovač rozpáral šaty od Phaléna. Na místě posledního činu není nic zajímavého, jen nápis napsaný růžovou křídou "To já tu sek! Štěk!" Pátrání vede Holmepsa s Myšpulsonem k návrháři Phalénovi. Hubený návrhář o útocích nic konkrétního neví, ale podezřívá svého konkurenta Baseta, který ničí všem návrhářům pověst. Detektivové navštívví Baseta, mohutný návrhář je ale od domu vyžene, hodí po nich křídou. Holmepes už má jasno. V tu chvíli se ale objeví veliká příšera Štěka Rozparovače. Při následné honičce je přemožen a Holmepes mu může sejmout masku. Je to Phaléne, který chtěl očernit svého konkurenta, řádil v maškaře a chtěl aby podezření padlo na Baseta. Nakonec ho prozradila krejčovská křída, nápis na zdi byl růžový, stejnou barvu viděl Holmepes u Phaléna v butiku, Baset po Holmepsovi hodil křídou modrou. Policie Holmepsovi děkuje, příběh končí. Během příběhu Čtyřlístek čtení několikrát přerušil, aby upozornil Pinďu na nesrovnalosti a překlepy. Pinďa není spokojen s hodnocením, které není moc přívětivé. Uraženě odchází do redakce časopisu s nerváky. Uplyne hodně dní, kamarádi kupují všechny detektivní magazíny a nikde Pinďův příběh nemůžou najít. Pinďa musí zahanbeně přiznat, že příběh sice vyšel, ale v nečekaném magazínu - v Módním čtení. Pinďa je průlkopníkem nového žánru - módní detektivky.
691 Slaměný vdovec
Slaměný vdovec (Čtyřlístek 691, 2020)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Když Pinďa večer jde cestou z tréninku, uvidí světlo ve stohu. S kamarády to později prozkoumá, a zjistí že uvnitř stohu bydlí pan Josef. Není to bezdomovec, ale doma se bojí. Pohádal se s ženou Růženou, poslal ji k šípku. Od té doby u něj doma straší a on přespává ve stohu, je to doslova slaměný vdovec. Čtyřlístek tomu nechce věřit a stráví noc u pana Josefa, i když je v chalupě řádný nepořádek. V noci začne velmi hlasitě a strašidelně vyzvánět přívěsek se srdcem. Z něj se ozve hlas paní Růženy. Je prý zakletá do šípkové růže. Pokud ji chce její manžel ještě někdy vidět, musí uklidit domek, utrhnout růži a říci kouzelnou větu. S úklidem Čtyřlístek rád pomůže. Správnou růži najde pan Josef na zahradě. A na správnou kouzelnou větu si vzpomene až na poslední chvíli, už vyzvánějí klekání. Věta zní: "Mám tě rád, Růženko!" Růže se promění na jeho manželku, ta ho má taky pořád ráda, ale měli by se méně hádat. Když ji pan Josef vyhnal, šla k šípku a chtěla být radši růžičkou. Příště je nutné vážit slova. A Čtyřlístek oběma daruje na památku strašáka ze slámy - slaměného vdovce, bude plašit špačky i spory manželů.
692 Víla od Šuměnky
Víla od Šuměnky (Čtyřlístek 692, 2020)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Čtyřlístek u řeky Šuměnky odklízí následky po včerejší bouřce. V říčce objeví i přísně chráněné perlorodky. Náhle se zjeví víla, která děkuje za vyčištění Šuměnky. Jmenuje se Perlička a hlídá perlorodky před zloději. Je tu nová a Čtyřlístek ji slíbí pomoci v případě potřeby. Víla věnuje Čtyřlístku kouzelnou perlu, která se rozzáří vždy, když bude Perlička v nouzi. A ten moment nastane prakticky hned, jak Čtyřlístek dorazí domů. Čtyřlístek se vydává k řece a najde vílu v sítích. Přemohli ji pytláci, kteří vylovili spoustu perlorodek a ještě se vrátí. Čtyřlístek vílu osvobodí a ochočený rak jí najde ztracenou kouzelnou hůlku. Myšpulín má nápad, jak s pytláky zatočit. Všichni budou číhat u řeky, zatímco Bobíka promění víla ve velikého raka, který zase bude hlídat v řece. Za chvíli se vrací pytláci a plánují velký výlov. Zasáhne Čtyřlístek a hlavně rak Bobík. Čtyřlístek zavolá na pytláky policii, a pytláci skončí v klepetech. Bobík je naopak rád, že po odčarování už klepeta nemá. Čtyřlístek nastraží na případné další pytláky fotopasti a slíbí víle pomáhat i v budoucnu, takže si kouzelnou perlu pro jistotu ponechává.
693 Nejlepší přátelé
Nejlepší přátelé (Čtyřlístek 693, 2020)
napsala Karolína Smetanová, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran, 50 %
Nová sousedka paní Víznerová si stýská, že její syn Honzík ještě nemá na novém místě kamarády. Čtyřlístek slíbí, že se o Honzíka postará a pozve ho na návštěvu. Čtyřlístek radí, jak si nejlépe najít přátele. Fifinka tvrdí, že přátele je potřeba si hýčkat, tak klukům podstrojuje jídlo, nutí jim zeleninu a čistí jim zuby. Kluci se na ni zlobí, že to už přehání. Myšpulín tvrdí, že kamarádi se musejí ohromovat, inpirovat a motivovat. Sestrojí robota Skry-scho 01, který má objevovat skryté schopnosti. Robot zkouší odebrat pár vzorků z Fifinky, ale je neomalený a Fifinka ho ze vzteku zničí. Robot byl navíc nebezpečný, line se z něj nebezpečný kouř. Bobík tvrdí, že kamarády je potřeba rozesmívat. Připraví si pro Pinďu gumového pavouka. Pinďa se lekne a pak se naštve na Bobíka tak, že se spolu poperou. Čtyřlístek se začne obviňovat a ani si nevšimne, že se Honzík vytratil a před domem se seznamuje s třemi dětmi. Čtyřlístek totiž zapomněl na nejdůležitější zásadu - kamarády si musí každý najít podle svého srdce. O týden později přijde Honzík s novými kamarády opět na návštevu. Myšpulín přestaví svého robota na výrobce cukrovinek, děti se baví.
694+695 Teskně hučí Zádrhel
Teskně hučí Zádrhel (Čtyřlístek 694+695, 2020)
napsal Tomáš Srb, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran

694+695a Prolhaná Lhota
Teskně hučí Zádrhel (Čtyřlístek 694+695, 2020)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran

696 Zdivočelé hadry
Zdivočelé hadry (Čtyřlístek 696, 2020)
napsal Dan Černý, nakreslil Jaroslav Němeček, 9 stran

sp2020-1 Domácí mazlíček
Domácí mazlíček (Čtyřlístek Speciál 1/2020)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Při cestě ze zimního výletu málem přejede Čtyřlístek svým autem bílého králíčka. Vezmou ho s sebou domů, aby se o zmrzlého chudáčka postarali. Medvěd a další dva králíci vše pozorují zpovzdálí a radují se, že fígl vyšel a že jim kamarád brzy přinese od Čtyřlístku nějaké jídlo. Čtyřlístek se o králíčka stará, ale je to neposeda. Překouše nohu gauče a způsobí výbuch v laboratoři. V noci se ze spíže ztratí jídlo, ale králík to přece být nemohl, ten buřty nejí. V podezření je Bobík a ten musí jít za trest dokoupit zásoby. Další noc zamkne Myšpulín spíš na čtyři západy, ale bílý králík ukradne Myšpulínovi klíče. Do domečku se pak vloupají zvířecí kamarádi a snaží se vybílit spíš. Přistihne je Bobík a začne honička. Se Čtyřlístkem nahánějí zloděje po měste, až zamaskovaného medvěda a tři králíky objeví. Zvířátka se přiznají. Kradla kvůli hladu, pracovala dřív v cirkuse, ale ten skončil. Čtyřlístek uspořádá představení, na kterém se můžou zvířátka předvést a vydělat si peníze.
sp2020-2 Kouzelná květina
Do botanické zahrady (Čtyřlístek Speciál 2/2020)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Fifinka získala brigádu v botanické zahradě a Čtyřlístek přemýšlí jak přilákat co nejvíc návštěvníků. Doma Myšpulín nejdřív vynalezne Superhnoj (super rychlé hnojivo), vypěstuje tak obrovský hrášek až prorazí střechu domečku. Takový vynález je do botanické nevhodný. Myšpulín má jiný nápad a vynalezne Antikyt - antigravitační kytku. Pinďa si přičichne a nekontrolovaně se vznese do vzduchu a létá po městě. Naštěstí účinek brzy vyprchá a Myšpulín může připravit Antikyt 2.0. S vynálezem zajdou do skleníku Fata Morgana v botanické a hned ho vyzkoušejí. Čtyřlístku narostou křídla a vznášejí se po skleníku. Prohlížet si botanickou seshora bude pro návštěvníky a hlavně děti neopakovatelný zážitek. Vše ale sledoval Zádrhel a ukradne antigravitační kytku, vymění ji za stejně vypadající. Za okamžik účinek kytky vyprchá a Čtyřlístek si chce znovu přičichnout. Kytka ale už nefunguje. Myšpulín pozná, že byly kytky vyměněny, své vynálezy si totiž podepisuje. Čtyřlístek zamrkne skleník a snaží se zloděje dopadnout. Zádrhel si sice přičichne kytky, ale Čtyřlístek dokáže polapit i okřídleného protivníka. Kytku mu vezmou a vyženou ho z botanické zahrady. Už přicházejí první návštěvníci a jsou z létání po skleníku nadšeni, určitě přijdou zas.
sp2020-3 Planeta robotů
Planeta robotů (Čtyřlístek Speciál 3/2020)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 11 stran
Při návštěvě Bezzubu si Čtyřlístek všimne neznámé věže. Je celá ze železa a Čtyřlístek ji chce prozkoumat. Uvnitř jsou různé počítače a velké červené tlačítko. Když ho Pinďa zmáčkne, vznese se hradní věž do vesmíru, je to totiž raketa a jsou v ní i dva roboti. Ti řeknou, že raketa je naprogramovaná na cestu na jejich hranatou planetu a kurz nelze už změnit. Naštěstí má Fifinka s sebou buchty, robotí jídlo jsou jen kovové součástky a kabely. Roboti mají superpohon, takže na planetu doletí velmi brzy. Červený robot Čtyřlístku prozradí, že celá planeta byla vrakovištěm robotů z celého vesmíru. Robot je opravil a teď létá na jiné planety pro náhradní součástky, proto byl i na Zemi. Hned je připravená cesta zpět, jenže na Čtyřlístek a roboty zaútočí automatické pračky, jsou zlé, protože jsou nastavené na agresivní režim a perou (se). Pračky se těšily na nové součástky ze Země, tak hned nějaké červenému robotovi ukradnou. Čtyřlístek se rozhodne pomoci. Vyšplhá na kyberhoru, kde se dvě pračky usídlily. S nimi se nejdřív popere, ale neúspěšně. Myšpulín použije lest a naláká pračky na špinavé prádlo. Pak je vyplne a přeprogramuje. Pak jsou pračky milé až moc, ale to se už doladí. A Čtyřlístek se může vrátit domů.
kk2020 Fajermonovy boty
4 pohádkové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2020)
napsal Jiří Poborák, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Čtyřlístek se ubytoval v hotelu Ráj v Drbákově. Hostinský si zoufá, turisti se nehrnou, protože ve městě začalo strašit. Každou noc lítá nad městem ohnivá koule, je to ohnivý mužík Fajermon. Navíc po nocích někdo zametá dvorky. Čtyřlístek se v noci probudí a opravdu uvidí létající kouli. Na dvorku zrovna bludička zametá a ohnivák se po ní sápe. Čtyřlístek zakročí a ohniváka zkropí vodou. Bludička poděkuje. Jmenuje se Petra, sídlí za městem v močálu, který ale kvůli lidem vysychá. Za trouchu drobků zametá lidem dvorky. Ohnivák si chce bludičky unést, aby v jeho jeskyni uklízely. Čtyřlístek to tak nenechá. Ráno se ve sportovních potřebách vybaví stříkacími pistolkami a vyráží k vyschlé bažině. Najde tam dvě bludičky, ale Petru ne, tu nakonec včera Fajermon unesl. Myšpulín tuší, že pravá síla ohnivce je v jeho botách. A taky vymyslí plán - namaskovat Bobíka za bludičku a nastražit tak past. Všichni souhlasí, bludičky pomáhají s přestrojením. Plán se zadaří, v noci Fajermon unese falešnou bludičku. V jeskyni se shledají s Petrou a uskuteční plán. Když Fajermon usne, ukradnou mu boty. Fajermon vyschne, zato teď plápolá a létá Bobík. S Fajermonem a Petrou odletí zpátky ke kamarádům, kteří ale Bobíka uhasí, protože si ho spletli. Čtyřlístek slíbí, že pro bludičky koupí vedlejší les i s močálem. A Fajermonovi Čtyřlístek doporučí, aby svého ohně využil pro provoz pekárny. Bludičky mají rády pečivo, takže to půjde pěkně dohromady. Fajermon souhlasí, Čtyřlístek mu vrátí boty a ve městě se rozjede nová pekárna. Z Fajermona je nakonec docela užitečný chlapík a všichni jsou spokojení.
kk2020 Ztracené pohádky
4 pohádkové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2020)
napsal Richard Svitalský, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Čtyřlístek vymýšlí, kam se vypravit na prázdniny. No přece do pohádky, a zanesou ho tam Myšpulínovy kouzelné květiny. V pohádce je překvapivě pusto, nikde nikdo, opuštěné létající koště, opuštěný košíček s jídlem... A Myšpulín si v knize pohádek všimne, že jsou v ní jen prázdné listy. Čtyřlístek se jde poradit s dědem Všvědem, ale ten se taky ztratil. Za skříní ale objeví trpaslíka, který odvypráví, co se stalo: Všechny pohádkové bytosti sežral Otesánek. Asi je očarovaný, protože má zlatou čelenku, kterou normálně nenosí. Čtyřlístek se s Otesánkem střetne u jezerní víly, ale neúspěšně. Otesánek se pak vypraví na zámek Sněhurčiny macechy, královny Krutimíry. Čtyřlístek se vzdává za ním. Královna má úplně stejnou čelenku jako Otesánek a vymýšlí si, že za vše může Sněhurka. Nic se ale neděje, Krutimíra už sepisuje nové pohádky - o Šípkové maceše, Červená macecha a podobné slátaniny. Čtyřlístek jí nevěří, ale maceše se podaří zahnat Čtyřlístek do sklepa. Tam jsou zavřené všechny pohádkové bytosti, Otesánek se sice spolkl, ale pak zde vyplivl. Myšpulín chytře vyšťourá klíč u zastrčený z druhé strany sklepních dveří. Osvobozené bytosti vycházejí ze sklepa. Vrhne se na ně Otesánek, jenže Bobík vytáhne pohádkovou zbraň - vařící hrneček. Hrneček produkuje tolik kaše, že ji Otesánek nestačí jíst a Bobík mu zatím vezme čelenku. Kouzlo pominulo, Otesánek je zase sám sebou. Zlou macechu promění čarodejnice v zakletou žábu a pohádky jsou zachráněné. Teď si může Čtyřlístek konečně v pohádce užít prázdniny.
kk2020 Tři havrani
4 pohádkové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2020)
napsala Hana Lamková, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 50 %
Kluci dělají v domečku nepořádek a zlobí Fifinku. Při čutání odkopnou komín od kamen a domeček i kluci jsou celí černí od sazí jako havrani. Fifinka klukům hubuje, kéž by byli jako ti havrani a někam už uletěli. Fifinka tím kluky zakleje. Kluci se změní v havrany a chtějí odletět. Ještě předtím ale povědí, jak je pohádkově vysvobodit: Do roka a do dne musí Fifinka vypěstovat kopřivy, z nich utkat plátno a ušít pro kluky košile. Nesmí přitom s nikým promluvit. Kdyby bylo nejhůř, vždy po půlnoci se na chvíli promění kluci zpátky a pomůžou. Fifinka začne pěstovat kopřivy. Jsou tak vysoké, že si na ni sousedi stěžují. Fifinka je zatčena a nemůže nic povědět. O půlnoci poprosí o pomoc Myšpulína. Ten zaletí do redakce novin a vymyslí si článek na titulní stránku. Další den už vychází zpráva o tom, jak Fifinka připravovala kopřivy na opravu textílií v národopisném muzeu. Fifinka je propuštěna a může pokračovat ve vysvobozování. Přihlásí se do tkalcovny, kde při presčasech pracuje na kopřivové látce. Načapá ji mistr a vyhodí ji. Po půlnoci pomůže Bobík. Zaletí do hospody a mistrovi vyhubuje, že vyhodil němou dívku. Fifinka může pokračovat. V kurzech šití se naučí, jak ušít košile. Instruktorka je z kopřivových košil nadšená a bez vědomí Fifinky je zašle na výstavu do městského muzea. Zbývá jen hodina času, jinak kluci zůstanou navěky havrany. Havran Pinďa zaletí oknem do muzea a otevře Fifince, ale spustí se alarm. Fifinka je v obklíčení policie, ale podaří se jí vyhodit košile oknem, kde už čekají havrani. Kluci jsou konečně vysvobozeni a Fifinka může vše policistům vysvětlit. Čtyřlístek vrátí košile do muzea a Fifi slibuje, že už se nebude nikdy zlobit.
kk2020 Drak Dobrák
4 pohádkové příběhy Čtyřlístku (komiksová kniha, 2020)
napsal Radim Krajčovič, nakreslil Jaroslav Němeček, 15 stran, 60 %
Pinďa v Dračích horách neopatrně fotí na vrcholku skály. Při pádu ho ale zachrání opravdický drak. Pinďa se bojí, ale je to drak Dobrák, který z pohádky utekl, protože mu nešel oheň od pusy a místo zloducha chtěl být udatným zachráncem. Čtyřlístek za pomoc Pinďovi pomůže na oplátku drakovi. Na drakovi si zaletí domů. Bobík učí draka zápasnické chvaty, Myšpulín zase připraví super směs z chilli papriček, ze kterých opravdu šlehá drakovi oheň z pusy. Teď už se drak může podívat do pohádky a Čtyřlístek letí s ním. Čaroděj Černoděj si zoufá, nějaký drak mu zboural hrad. Čtyřlístek a drak Dobrák mu pomůžou s opravou a za to dostanou jablko, které splní jedno přání. Opodál narazí Čtyřlístek s drakem na zámek s vyvěšenými černými vlajkami. Je to proto, že princezna Eliška odjela sama dobrovolně bojovat se zlým drakem, protože se žádný zachránce neobjevil. Eliška jde na zlého draka s mečem, ale neuspěje. Zaskočí ale drak Dobrák. Nejdřív použije Bobíkovy zápasnické chvaty a pak pálivou omáčku k tomu, aby zlého draka přemohl. Princezna se může vrátit na zámek a musí si vybrat ženicha. Fifinka své kluky nedá. Je tu ještě drak, jablko a s ním jedno přání - stačí přece draka proměnit na prince. Eliška nesouhlasí, drak se jí líbí tak jak je a sama se zakousne do jablka a promění se v dračici. Pak král z toho omdlí, ale pohádka přesto dopadla šťastně svatbou.
ročník 2019příběhy - seznam
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Lapka a Ťapka
Lapka a Ťapka
Analýzy - odkazy
Analýzy - odkazy
Sheila
Sheila
Filmy a seriály
Filmy a seriály
Vznik 2. filmu
Vznik 2. filmu
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz