Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Čtyřlístek přes kopírák
další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Čtyřlístek přes kopírák
sestavil chrz

Čtyřlístek přes kopírák Přes 40 ročníků a 1000 příběhů... Je možné, že by se při takovém počtu dobrodružství Čtyřlístek ani jednou neopakoval? Ne, není. Představme si příběhy Čtyřlístku, které si jsou nápadně podobné nejen námětem či motivem, ale i značnou částí děje. A na závěr připojíme i případy, kdy se sice liší děj, ale obrázky s enápadně podobají.
V příbuzném článku Adaptace jsou naopak uvedeny taková dobrodružství, která nejsou podobná náhodou, protože jde o zadaptování scénáře komiksu na kreslený seriál, film, počítačové hry nebo namluvené příběhy na audionosičích.


Čtěte také:
Adaptace (podobné téma)


Shoda 99 % - Vylupovač pyramidy
kopírák kopírák 1 Dobrodružství u pyramid (in Sp1/1996)
Čtyřlístek jede na velbloudovi k pyramidě, průvodce jim dělá převlečený policista. Průvodce zahlédne známého vylupovače jak vniká do pyramidy. Čtyřlístek se snaží vylupovače dostihnout, místo toho ale v pyramidě zabloudí. Pinďa se propadne přímo k vylupovači, ten se ale představí jako objevitel. Vylupovač nakuká Pinďovi, že v pyramidě objevil zlatou tinkturu a vymění ji s Pinďou za foťák. Čtyřlístek se z pyramidy vyhrabe a zadrží vylupovače za to, že sebral Pinďovi foťák a vyměnil to za zlatavou barvu. Poručík nechá vylupovače jít, Fifi ale policistu upozorní, že vylupovačův zlatý opasek je pravý, ukradený z pyramidy. Poručík podvodníka zatkne.
2 Tajemství pyramidy (in CDR 14, 2001)
Čtyřlístek jede na velbloudovi k pyramidě, průvodce jim dělá převlečený policista. Průvodce zahlédne známého vylupovače jak vniká do pyramidy. Čtyřlístek se snaží vylupovače dostihnout, místo toho ale v pyramidě zabloudí. Pinďa se propadne přímo k vylupovači, ten se ale představí jako objevitel. Vylupovač nakuká Pinďovi, že v pyramidě objevil zlatou tinkturu a vymění ji s Pinďou za foťák. Čtyřlístek se z pyramidy vyhrabe a zadrží vylupovače za to, že sebral Pinďovi foťák a vyměnil to za zlatavou barvu. Poručík nechá vylupovače jít, skřítek Čip z Myšpulínova notebooku ale policistu upozorní, že vylupovačův zlatý opasek je pravý, ukradený z pyramidy. Poručík podvodníka zatkne.


Shoda 95 % - Kámen mudrců
kopírák kopírák 1 Kámen mudrců (in kniha, 2005)
Čtyřlístek při výletě po Praze natrefí na lva Aurixe, který je dovede za Rudolfem II., který přespával ve staré hrobce díky elixíru. Čtyřlístek zaveze krále k sobě domů, ale pošťačka na něj zavolá zřízence z psychiatrické léčebny. Čtyřlístek jde pro radou za Sendivojem. Alchymista dá Čtyřlístku kámen mudrců. Vývar z kamene promění lva Aurixe na bájného gryfa, který osvobodí Rudolfa z blázince. Kámen mudrců umí věci pozlacovat, což si Čtyřlístek zkusí na cihle. Rudolf zkusí jít prodat cihlu do zlatnictví, jenže ho zatknou, protože zrovna proběhlo přepadení auta, které z banky převáží zlato. Zatímco Myšpulín přijde na to, jak zvrátit pozlacovací účinek kamene, Bobík se lvem (tentokrát v normální podobě) vysvobodí Rudolfa z vězení. Čtyřlístek zvládne ještě dopadnout pravé zloděje zlata a předat policii. Ruldolf jde spát na další léta do hrobky a kámen mudrců zatím ztratil svou moc.
2 Kámen mudrců (in kniha, 2012)
Pinďa si čutá s kamínkem od Blaťáku, který se dostane do zelňačky a nakonec pod Myšpulínův polarizátor. Fifi má narozky a jako dárek se jede do Prahy. Čtyřlístek natrefí na lva Aurixe, který je dovede za Rudolfem II., který přespával ve staré hrobce díky elixíru. V minulosti slíbil Rudolf za kámen mudrců cokoliv a obává se, že pokud by zlý Kelley uspěl, chtěl svatováclavskou korunu a vládnout zemi. Rudolf se po poradě s alchymistou Sendivojem vydal do budoucnosti za Čtyřlístkem pro pomoc. Čtyřlístek zaveze krále k sobě domů, ale pošťačka na něj zavolá zřízence z psychiatrické léčebny. Čtyřlístek jde pro radou za Sendivojem. Alchymista Čtyřlístku řekne, že pomůže kámen mudrců a ten se shodou okolností dostal ke Čtyřlístku na začátku příběhu. Vývar z kamene promění lva Aurixe na bájného gryfa, který osvobodí Rudolfa z blázince. Kámen mudrců umí věci pozlacovat, což si Čtyřlístek zkusí na cihle. Rudolf zkusí jít prodat cihlu do zlatnictví, jenže ho zatknou, protože zrovna proběhlo přepadení auta, které z banky převáží zlato. Zatímco Myšpulín přijde na to, jak zvrátit pozlacovací účinek kamene - vyrobí antikámen, Bobík se lvem (tentokrát v normální podobě) vysvobodí Rudolfa z vězení. Rudolf by chtěl Fifinku vzít s sebou do minulosti, když vidí, jak je skvělá kuchařka. Jenže nedopatřením se pomocí čarovného elixíru od Sendivoje vrátí do 17. století Fifi s Pinďou. Alchymista Kelley vymýšlí jak přelstít krále s kamenem mudrců. Spolčí se se zlým Zimozelem, démonem z obrazu. Fifi s Pinďou dokážou Kelleymu zabránit, aby dostal od komořího korunu za podfuk, ale nakonec se vše obrátí proti Fifince, když je za využití sirek odsouzena za spolčování s ďáblem k upálení na hranici. Pinďa navštíví Sendivoje a zavolá si do budoucnosti pro pomoc. Rudolf, lev Aurix, Myšpulín a Bobík se dostanou do minulosti (díky přetáčení orloje na Chrámu sv. Víta) právě včas aby zachránili Fifinku a dopadli zlého Kelleyho. Jenže nebezpečí číhá ještě v budoucnosti, kde Myšpulínem vytvořený antikámen přitahuje démona Zimozela a přivolává věčnou zimu na Zemi. Zpátky v současnosti už propukají příšerné mrazy a situaci zachraňuje Fifinka svým ryzím srdcem a kamenem mudrců. Zimozel je poražen a Čtyřlístek zvládne ještě dopadnout pravé zloděje zlata a předat policii. Ruldolf se vrací do své doby a kámen mudrců zatím ztratil svou moc při reakci a antikamenem.
(shoda myšlena ve společných částech příběhu)


Shoda 90 % - Podvod se skrytou vysílačkou na závodech
kopírák kopírák 1 S větrem o závod (in 169, 1989)
Čtyřlístek se jde podívat na soutěž dálkově řízených letadélek. Jeden ze závodníků vyhrává podvodem, jeho kamarád má v kameře zabudovanou rušičku, pomocí které vyřazuje soupeře ze hry. Čtyřlístek si zahraje na novináře a nepozorovaně přilepí podvodníkovi na letadélko kapsli. Myšpulín pak při závodě svou vysílačkou ovládá podvodníkovo letadélko a zapálenou kapslí na letadélku píše podvodníkovo doznání na oblohu.
2 Memoriál mistra Kalabouska (in 251, 1996)
Čtyřlístek se jde podívat na soutěž v házení bumerangem. Jeden ze soutěžících zvládá hody, které odporují fyzikálním zákonům. Jeho bumerang je totiž řiditelný na dálku, což obstarává podvodníkův kamarád pomocí vysílačky zabudované ve fotoaparátu. Čtyřlístek se spojí s novinářem, který předstírá zájem o rozhovor, zatímco Myšpulín vysílačku poupraví. Podvodník se při závodě znemožní a Čtyřlístek vše nahlásí porotě.


Shoda 90 % - Auto s inteligencí
kopírák kopírák 1 Auto automat (in 171, 1990)
Myšpulín sestrojí auto s inteligencí Autoatomat. Čtyřlístek se chce podívat na hrad Okoř, auto ale míří k mycí lince, nadává řidičům a u benzínky si poroučí nejdražší benzín a saponáty. Auto je benzínem opilé a jezdí nezodpovědně, až je Čtyřlístek zastaven policisty. Čtyřlístek se vrací ke svému starému autu, s tím se nemusí hádat.
2 Partner na cestách (in 303, 2000)
Myšpulín sestrojí auto s inteligencí Partner. Čtyřlístek se chce podívat na hrad, auto doporučí Krutiburk. Auto nadává řidiči landroveru, chová se nezodpovědně a u benzínky si poroučí nejdražší olej a saponáty. Čtyřlístek míří na prohlídku Krutiburku, řidič landroveru se zatím s autem dohodne, že bude novým majitelem. Čtyřlístek dostane dopis od řidiče - Partner chtěl změnit majitele, výměnou dostává Čtyřlístek landrover. Čtyřlístek má radost, s tímto autem se nemusí hádat. Po cestě u benzínky potkají Partnera, jak novému majiteli poroučí.


Shoda 85 % - Automobilový závod
kopírák kopírák 1 Mistři volantu (in 91, 1981)
Čtyřlístek se chce zúčastnit závodu řidičské zručnosti. Aby porazili dva posměváčky, Myšpulín auto nejen opraví, ale i vylepší. Auto má Čtyřlístek pomalé, umí ale přeskakovat zavřené závory či plavat na vodě. Nakonec ale Čtyřlístek i soupeř havarují a společně se usmíří.
2 Bezpečná cesta (in 132, 1984)
Čtyřlístek se účastní závodu Přes hory a doly. Myšpulín pro závod auto nejen opravil, ale i vylepšil. Auto je pomalé a nezvládá cestu do kopce, umí ale jezdit blátem, po vodě, vznášet se a hlavně má infračervený reflektor pro vidění v mlze. Čtyřlístek závod vyhrává s obrovským náskokem.


Shoda 80 % - Sněžná past
kopírák kopírák 1 Bílá past (in 145, 1987)
Když v zimě ne a ne sněžit, sestrojí Myšpulín rakety, kterými způsobí tak velkou chumelenici, že napadnou nejmíň 2 metry sněhu. Fifinka se při prohrabávání sněhem ztratí, Myšpulín proto vynalezne raketu na roztání sněhu, čímž pro změnu způsobí velkou povodeň.
2 Putování se Čtyřlístkem (in Sp7/1995)
(jeden z krátkých příběhů) Když v zimě ne a ne sněžit, sestrojí Myšpulín přístroj na výrobu sněhu. Myšpulín zapomene přes noc stroj vypnout a vyrobí nejmíň 3 metry sněhu. Konečně bílé Vánoce, skvělý dárek pro třeskoprské děti.


Shoda 80 % - Kluci uklízejí před návratem Fifinky
kopírák kopírák 1 Velké překvapení (in 70, 1978)
Fifinka je pryč, má přijet až třináctého, a kluci mají doma pěkný svinčík. Bobík zapomněl trhat listy kalendáře, takže kluci jen podle novin zjistí, že Fifi přijede už dnes. Nejdříve se kluci pustí do umývání nádobí, pak do rozbíjení nádobí. Bobík se pokouší odstranit šmouhu na zdi a je to ještě horší. Nakonec se kluci rozhodnou vymalovat celý byt i s nábytkem. Přijíždí Fifina a rozkáže vrátit vše do původního stavu.
2 Páni opraváři (in 114, 1983)
Fifinka je pryč, má přijet až třináctého, a kluci mají doma pěkný svinčík. Pinďa zapomněl trhat listy kalendáře, takže kluci jen podle novin zjistí, že Fifi přijede už dnes. Nejdříve se kluci pustí do umývání nádobí. Pak perou prádlo, opravují pračku, malují dveře, umývají koberec... každou činností si přidělávají další práci. Pošťák přináší telegram - Fifi se rozhodla přijet až za týden. Kluci mají další týden, můžou klidně zase dělat svinčík.


Shoda 75 % - Nekonečné vedlejší účinky
kopírák kopírák 1 Antianopheles (in 140, 1986)
Při táboření otravují Čtyřlístku život komáři. Myšpulínovy pilulky pomáhají, jenže mají vedlejší účinek - zelená se po nich. Po tabletách proti zelenání se zase šilhá, po protišilhavých roste srst a po dalších se pro změnu koktá. Finální tablety ruší všechno, bohužel ale neodpuzují komáry.
2 Podařené pilulky (in 165, 1989)
Čtyřlístek trpí rýmou a nic nepomáhá. Čtyřlístek proto zkusí Myšpulínovy neotestované pilulky. Rýma mizí, zato všem naroste velký nos. Po protinosích pilulkách rostou vlasy a po protirůstových nastává stav beztíže. Čtyřlístek si může zahrát ve filmu o kosmu. Po všerušících tabletách se ale vrací rýma.


Shoda 70 % - Mezi pralidmi
kopírák kopírák 1 Mamut na kmíně (in 126, 1985)
Kniha Třeskoprsky v pravěku tvrdí, že bylo v okolí v té době živo. Chrololetem se Čtyřlístek dostane do minulosti do míst, kde dřív bylo jezero. Nechtějí nezasahovat do minulosti, jenže periskopem srazí loďku s pravěkým klučinou. Čtyřlístek synka náčelníka zachrání a za odměnu je pozván na mamuta na kmíně. Kluk kreslí Čtyřlístek na mamutí kel a na památku si utrhne Pinďův knoflík od kalhot. Paní náčelníkové daruje Fifi mašli. Čtyřlístek se vrací do budoucnosti. Myšpulín u večeře čte v knize, že pravěcí lidé byli primitivní, což nevyvrátí ani nalezené podvrhy knoflíku, mašle a obrázku Čtyřlístku na klu. Čtyřlístek napíše autorovi knihy, aby pralidi nepomlouval, byli milí a znali dokonce koření.
2 Výlet do pravěku (in 346, 2003)
Čtyřlístek je na přednášce profesora Nevrlého, který tvrdí, že lidé pocházejí z vesmíru. Myšpulín sestrojí nový stroj času, aby se zajeli do minulosti podívat. Přistanou v pravěku. Pralidi Čtyřlístku nedůvěřují, ale když Myšpulín zahraje na svoji harmoniku, začnou je pralidi považovat za bohy. Čtyřlístek si pak prohlíží s pralidmi okolí sídla, kterým mezitím kmen vřešťounů sebere jídlo a oheň. Čtyřlístek naučí pralidi, jak zapálit oheň, uvařit mamutí kýtu nebo jak vyrobit hrnce. Pinďa navíc namaluje na jeskynní stěnu postavičky Čtyřlístku. Čtyřlístek se vrací do budoucnosti. Na další přednášce profesor Nevrlý promítá, že nedaleko Třeskoprsk objevil nezvratný důkaz o příletu mimozemšťanů - Pinďův obrázek Čtyřlístku ze stěny jeskyně. Pinďa vypadá na obrázku prý jako ufon s anténkami. Myšpulín ale na přednášce vysvětlí, že se pomocí stroje času podívali do pravěku.


Shoda 70 % - Mlýn, vodník, skanzen
kopírák kopírák 1 Starý mlýn (in 258, 1997)
Prastrýc odkázal Čtyřlístku mlýn. Čtyřlístek se tam jede podívat a hned všichni plánují, jak prostory využít. O víkendu si zařídí Myšpulín v mlýně vysněnou laboratoř, jenže za týden je všechno vybavení pryč. Podobně se to opakuje s Pinďovou tělocvičnou, Bobíkovou restaurací a Fifinčiným ateliérem. Fifinka si ale všimne, že všechno dělá vodník. Čtyřlístku vodník uteče proměnou v koně, jenže pak se nechá nalákat na televizi s podmořským filmem. Čtyřlístku řekne, že jim věci vyhazoval, protože se mu nelíbí novoty, mlýn by měl zůstat mlýnem. Čtyřlístek souhlasí a vybuduje z mlýna skanzen. Přijíždějí první návštěvníci a Čtyřlístek předvádí, jak se dřív v mlýně pracovalo. Jako zvláštní atrakce je vodník.
2 Jak opravit mlýn (in 353, 2003)
Čtyřlístek najde inzerát - pobyt ve starobylém mlýně za úklid. Čtyřlístku se v mlýně líbí, jen je třeba trochu uklidit. V noci se objeví vodník, kterému se nelíbí, že přišli turisti, promění se v koně a vyděsí Pinďu ze spaní. Čtyřlístek se rozhodne koně zahnat, jinak by už Pinďa neusnul. Kůň uteče, Čtyřlístek si ale všimne, že jde o vodníka. Ráno kluci nalákají vodníka na Fifinčiny buchty. Vodníkovi chutná, sám si ale žádné koupit nemůže, je chudý. Čtyřlístek vodníkovi poradí, aby začal podnikat a udělal z mlýna skanzen. Čtyřlístek pomůže s opravou a za rok je z mlýna turistická atrakce. Vodník je spokojen.... a ještě

Ve výše zmíněných dílech se příběhy Čtyřlístku shodují v námětu i velké části děje. Dílů, které mají stejný námět, ale dějově se přiměřeně odlišují je mnohem více. Sem bychom mohli zařadit některé z Myšpulínových vynálezů, veškeré cesty Čtyřlístku do pohádky, časem, vesmírem apod. A namátkou aspoň několik dalších:

Čtyřlístek hraje divadlo, které se trochu vymkne kontrole
Rytíř a hradní paní (in 27, 1973)
Soumrak loupežníků (in 85, 1980)
Škodolibý papoušek (in 484, 2010)

Kouzelníkův s hloupý trik s propadlem odhalí Čtyřlístek
Veselo je na pouti (in 24, 1972)
Kouzla nejsou čáry (in 188, 1991)

Myšpulínovy vynálezy k likvidaci kovů nebo plastů
Ukradený vynález (in 16, 1971)
O. O. O. (in 277, 1998)

Čtyřlístek se strará o přerostlého ještěra
Kraslík se neztratí (in 150, 1987)
Brontosaurus Alík (in 191, 1992)
Vejce z pravěku (in CDR 17, 2002)

Myšpulín vytvoří supebezpečný dům
Bezpečný dům (in 243, 1996)
Superdomácnost (in 279, 1998)

Boj Čtyřlístku proti myším
V komoře je myš (in 162, 1989)
Vzhůru na myši! (in 263, 1997)

Čtyřlístek zažije pohádku v počítači
Dobrodružství s Žolíkem (in Sp2/1996)
Dobrodružství na internetu (in Sp1/1998)

Čtyřlístek se stará o uřvaného a nezdvořilého ptáka
První cena Loskuták (in 110, 1983)
Lorinka je hvězda (in 289, 1999)
Škodolibý papoušek (in 484, 2010)

Čtyřlístek dělá kastelány a přiláká turisty na strašidla
Hodina malých duchů (in 179, 1991)
Bílá paní (in 392, 2005)

Čtyřlístek se stará o statek
Hospodáři (in 175, 1990)
Zvířata umí (in 440, 2007)
Čtyřlístek na koni (in Sp1/2010)

Čtyřlístek pomáhá malému duchovi
Hodina duchů (in 115, 1983)
Duchu, jsi tu? (in 156, 1988)
Ať žijí bubáci (in 206, 1993)
Malé bílé strašidlo (in 438, 2007)

Myšpulínův sprej, po kterém věci nebývale pruží - Pružík vs Zpruž
Nebezpečný míč (in 161, 1989)
Hop sem, hop tam! (in 449, 2008)

Myšpulín vynalezne detektor pravdy
Léčitelé (in 352, 2003)
Čestný občan (in 537, 2012)

... další závod aut
Car Race - Závod automobilů (in 489, 2010)

... další Myšpulínovo superauto
An Super-intelligent Car - Superauto (in 481, 2010)

... další zděděný mlýn s vodníkem
Nečekané dědictví (in kniha, 2013)Scény přes kopírák

Medvěd
V říši sněžného mužDomácí mazlíčekHurá za indiány
1. verze nahoře: V říši sněžného muže (Čtyřlístek 43, 1975)
2. verze níž: Domácí mazlíček (Čtyřlístek Speciál 1/2020)
3. verze dole: Hurá za indiány (Čtyřlístek Speciál 3/2021) - příběh Idiánům na stopě


Stodola a pradědeček
Ukradený pradědečekLetecký den
1. verze nahoře: Ukradený pradědeček (Čtyřlístek 112, 1983)
2. verze dole: Letecký den (Čtyřlístek Speciál 2/2021) - příběh Létající pradědeček

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru