Knihovnička Čtyřlístek » Zábava » Slavíme narozeniny
další články z kategorie Zábava
Slavíme narozeniny

Slavíme narozeniny Čtyřlístek si připravil opravdu speciální narozeninové dvojčíslo. V dvojčísle 664+665 Slavíme narozeniny, které oslavilo 50. výročí Čtyřlístku, byly dva dlouhé příběhy Čtyřlístku. Ale kromě toho se kamarádi z Třeskoprsk objevili i v osmi "cizích" seriálech. Hrdinové seriálů Morgana a Morgavsa, Pazourek a Zoubek, Kňour a Mník, Detektiv Vroubek, Cyril a Mikuláš, Hubert a Hugo, Tryskošnek a Sedmikráskov se tak setkali s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou takříkajíc na své vlastní půdě.
Všechny tyto příběhy si napsali sami jejich ilustrátoři a každý nakreslil postavičky Čtyřlístku svým vlastním stylem. Každý vynalezl svůj vlastní přístup jak prolnout svět svého seriálu se světem Čtyřlístku. Z aktuálně vycházejících seriálů ze Čtyřlístku se nezapojili (nezbylo na ně místo) jen tři: Zvířátka ze zoo, Šimon, rytíř z Kufrštejnu a Hrdinové.
Svým způsobem toto dvojčíslo připomíná nedávný sborník Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018) oslavující 80 let příběhů Jaroslava Foglara.

V tomto článku se podíváme stručně na děj výprav Čtyřlístku do cizích seriálů, mírně je zhodnotíme a hlavně se podíváme na kresebný styl. Pro větší obrázek klikněte na náhledy.

Čtěte také:
Slavíme narozeniny (obsah sešitu)
Slavíme narozeniny (děj prvního příběhu Čtyřlístku ze sešitu)
Štěstí a odvaha (děj druhého příběhu Čtyřlístku ze sešitu)

Odkaz:
Slavíme narozeniny (náhledy)664+665. Slavíme narozeniny (2019)
Slavíme narozeniny vydal Čtyřlístek
84 stran

Pazourek a Zoubek
Morgavsa & Morgana
Sedmikráskov
Kňour & Mník
Cyril a Mikuláš
Detektiv Vroubek
Hubert & Hugo
Tryskošnek
Pazourek a Zoubek Pazourek a Zoubek:
Počátek

napsal a nakreslil Filip Škoda
6 stran

Čtyřlístku se porouchá stroj času a přistane přímo před Pazourkem a jeho kamarádkou. Neandrtálec ukradne stroj času a přiveze z budoucnosti Žižku. Čtyřlístek vidí, že bude muset napravovat dějiny a zase odlétá.

Příběh připomíná klasické výpravy chronoletem, například díl Mamut na kmíně.
Morgavsa & Morgana Morgavsa & Morgana:
Přechodníci

napsal a nakreslil Petr Kopl
6 stran

Čarodějky Morgavsa s Morganou hlídají při zimním slunovratu měsíční kameny. V tuto dobu se porušují reality a může najít prolnutí s alternativní dimenzí - odborně crossover. A opravdu, zjeví se Čtyřlístek se svým autem, Myšpulínův generátor multipolí měl vedlejší účinek. Naštěstí pomůžou kouzla čarodějek k návratu Čtyřlístku domů.

Příběh obsahuje spoustu sebereferenčních vtípků a narážek. Čtyřlístek neustále používá ve větách názvy svých dřívějších dobrodružství. Čarodějky se diví, proč má Čtyřlístek jen čtyři prsty a proč nikdo neřeší, že jsou to zvířata žijící mezi lidmi. Ve chvíli kdy mluví Čtyřlístek česky, mají bubliny stejný font a formát jako ve čtyřlístkovských příbězích, když všichni spolknou Myšpulínovy dorozumívací pilulky, změní se písmo v bublinách a jejich styl na stejné, jako využívají čarodějky značící staroangličtinu.
Sedmikráskov Sedmikráskov:
Druhá planeta

napsal a nakeslil Richard Svitalský
6 stran

Dyk potřebuje uspat Samuelovu otravnou babičku. Při výrobě uspávadla ale způsobí výbuch a vyletí až do vesmíru, kde protrhne raketu se Čtyřlístkem. Čtyřlístek spadne na planetu, kde se nachází Sedmikráskov. Myšpulín vynalezne APUBAB - Automatický pravý uspávač babiček. Za pomoc s uspáním babičky Samuel kouzlem byšle raketu se Čtyřlístkem zpátky do vesmíru a navíc zavolá kosmickou hlídku KH31415, aby Čtyřlístku pomohli. Na tento příběh totiž navazuje staré známé dobrodružství Třetí planeta.

Celý příběh je nečekaně (možný) prequel 102. sešitu (viz také název příběhu). Osvětluje, co způsobilo havárii Čtyřlístku a jak jej kosmická hlídka našla. V příběhu je spousta vtípků odkazující na staré příběhy Čtyřlístku (Karamely pro tetu, Signály z neznáma, Přízrak z Černé věže, Záhadný APOBAB...). Čtyřlístek má své vlastní bubliny s typickým fontem, Sedmikráskov si zachovává svůj styl. Pokud jsme spekulovali, že některé příběhy ze Čtyřlístku Speciál nepřiznaně kreslí Richard Svitalský, z tohoto příběhu by to úplně poznat nebylo, postavičky Čtyřlístku jsou přizpůsobené stylu Sedmikráskova.
Kňour & Mník Kňour & Mník
& Čtyřlístek

napsal a nakreslil Dan Černý
2 strany

Kluci shánějí dárek pro Fifinku. Natrefí na roztomilé koťátko Mníka, které hodlají rozmazlovat dobrotami. Kocour Kňour to tak nenachá, kotě odhodí a sám se u Čtyřlístku ve spíži vyřádí. Fifince se dárek (kocour žrout) nelíbí, úklid spíže nechá na klucích a sama si na zahrádce všimne roztomilého Mníka, kterého chce rozmazlovat.

Z tohoto příběhu by to mohlo vypadat, že příběhy Kňoura a Mníka se odehrávají v Třeskoprskách. První příspěvek Dana Černého v tomto čísle.
Cyril a Mikuláš Cyril a Mikuláš:
Narozeniny

napsal a nakreslil Tomáš Chlud
6 stran

Mikuláš slaví 9. narozeniny, ale dort by si rád vychutnal na nějakém speciálním místě. Proto se vydají s Mikulášem na horu Chimborazo v Ekvádoru v roce 1802. K jejich překvapení už na hoře slaví Čtyřlístek své 50. narozeniny. Kluci rádi spojí oslavy a podělí se o dort se Čtyřlístkem, který tedy doopravdy existuje. Na horu vystoupí i baron Humboldt s Bonplandem, kteří změří výšku hory a radši zase půjdou dolů, protože zajíc s prasátkem u narozeninového stolu jsou určitě halucinace vyvolané řídkým vysokohorským vzduchem.

Cyril a Mikuláš se odehrávají ve stejném světě jako Čtyřlístek, jen v budoucnosti - v roce 2081.
Detektiv Vroubek Detektiv Vroubek
a premiéra v ohrožení

napsala Zuzana Morkes, nakreslil Petr Morkes
2 strany

Čtyřlístek natáčí nový film, ale režisér je přísný a dělá málo přestávek. Při pauze se rejža někam ztratí. Naštěstí se na natáčení byl podívat i detektiv Vroubek a brzy vypátrá, kdo za zmizení může a kdo měl motiv režiséra unést.

Příběhy Čtyřlístku a Vroubka se odehrávají ve stejném světě.
Hubert & Hugo Hubert & Hugo
napsal a nakreslil Nikkarin
6 stran

Kluk Hugo a jeho táta Hubert dorazili v kostýmech Holmepsa a Rexíka na Třescon, největší akci pro fanoušky Čtyřlístku. Všude jsou jen fandové v převlecích a spousta stánků a akcí pro nadšené sběratele. Organizátor (převlečený za Zádrhela) se od policisty dozví, že nedaleko vykradli lupiči klenotnictví, byli převlečení za Čtyřlístek a vetřeli se na Třescon. Holmepes Hugo vymyslí, jak rozpoznat zloděje. Pozve všechny Bobíky na soutěž v pojídání buřtů. Jen jednoho Bobíka závod nezajímá a Rexík Hubert odhalí, že je nadit ukradenými šperky. Teď stačí odhalit zbývající tři členy bandy. Hugo navrhne skupinkové fotografování. Jen dvěma Čtyřlístkům chybí Bobík. Jedni tvrdí, že jim jen odběhl na záchod, což se naštěstí brzy potvrdí. Druhá trojice jsou zloději. Organizátor děkuje Hubertovi a Hugovi za chytré odhalení lupičů a vyfotí se společně s neprávem podezřívaným Čtyřlístkem. Netuší, že je to opravdový Čtyřlístek.

Příběhy Čtyřlístku a Huberta s Hugem se odehrávají ve stejném světě. Příběh obsahuje spoustu vizuálních detailů a vtípků, postavičky z dalších seriálů ze Čtyřlístku i fandovské narážky. Hlavní cenou v soutěži pojídání buřtů je replika mimozemské čajové konvice z dílu Signály z neznáma.

V knižní reedici Hubert & Hugo 2 (2022) získal příběh speciální úvodní čtyřlístkovskou obálku a jméno Loupež půlstoletí.
Tryskošnek Tryskošnek & Čtyřlístek
napsal a nakreslil Dan Černý
6 stran

Při táboření v přírodě spolkne Pinďa nešťastnou náhodou zmenšovací pilulku. Čtyřlístek se ho vydává zachránit a také se zmenší. Narazí na Tryskošneka a jeho kamarádku Píďu, kteří slíbí pomoc. Bobík se skeptický, jak jim pomalý šnek pomůže, to ale nezná tohohle šneka. Společně vypátrají, že Pinďu si odvedla na návštěvu paní lišajová, se zajíci jsou si docela podobní. Pinďa nebyl v nebezpečí, paní lišajová ho pohostila. Čtyřlístek se ale musí rychle loučit, pilulky působí jen hodinu.

Druhý příspěvek Dana Černého v tomto čísle, Čtyřlístek je nakreslený stejně jako u příběhu Kňoura s Mníkem. Příběh jasně odkazuje na staré známé dobrodružství V džungli trav, v postatě částečně kopíruje jeho děj. Tryskošnek tedy asi žije na louce nedaleko od Třeskoprsk.
Anketa

V anketě č. 141 jste vyjádřili názor, že nejvíc se vám líbí výtvarné pojetí co nejblíže originálu (Morgavsa & Morgana, Detektiv Vroubek a Tryskošnek).
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Éry autorůÉry autorů 50 let se Čtyřlístkem50 let se Čtyřlístkem Kalendáříky a PFKalendáříky a PF Příběhy 2018Příběhy 2018 Vytaženo z šuplíkuVytaženo z šuplíku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru