Skandální odhalení - Čtyřlístku je 40 let!!!
Marie Šotolová, Trafikant, 2005
Rozhovor s
Jaroslavem Němečkem.
Pozn.: V době vydání článku bylo Čtyřlístku 36 let. Z článku jsem vyřadil pasáže, které jsme si mohli už nejednou přečíst v článcích jiných.
V jednom z dalších čísel
časopisu Trafikant vyšel také krátký příběh
Návštěva u Čtyřlístku.
Koho mají děti nejraději?
Děvčata mají svou Fifinku. Nedávno jsem byl na besedě s dětmi v Kunraticích a zeptal jsem se stejně. Ozval se řev a já nevěděl, o koho jde, protože každý křičel něco jiného. Seděla tam čtyři děvčata a každá kříčelo: "Já jsem Fifinka, já jsem Pinďa..." Čtyřlístek děti chápou jako skupinu, a tak to bylo také myšleno. Podle mě je chyba západních seriálů, že se opírají jen o jednoho hrdinu, navíc je tam občas nějaká brutalita. To nepasuje české duši. Kdežto tady je parta trochu dětí, trochu dospělých, někdy chodí do školy, někdy nechodí a navzájem se doplňují. Nevítězí nějakou surovostí, krev tu neteče. Svého nepřítele zesměšní a vyhrávají vtipem. V jednom příběhu je proto možné vyzdvihnout Fifinku, ve druhém příběhu to bude třeba Myšpulín. Ale vždycky to končí tím, že se Čtyřlístek vrátí do své chaloupky a řekne si "doma nejlíp". Pro mě osobně jsou všichni čtyři moje děti a miluji je všechny stejně.
Je pravda, že Čtyřlístek je českým nejprodávanějším dětským časopisem?
Ano. Čtyřlístek měl před rokem 1989 na dnešní poměry obrovské náklady, protože nebyla konkurence. V okamžiku, kdy se otevřely hranice a přišly sem západní komiksy, tak náklad rychle klesal. Po čtyřech letech se pád zastavil a dneska jsme zhruba na polovině původního nákladu. Remitenda je třicet procent, což nás trápí, ale ta je běžně u časopisů také víc nežli 45 %. Čtyřlístek samozřejmě hodně těží z tradice, protože polovinu prodaných výtisků kupují rodiče svým dětem a tu druhou si kupují děti samy. Nejvíc výtisků prodáme v Praze, ale naším silným odběratelem je také Ostrava. Prodáváme nicméně po celé republice.
Co jste četl jako dítě?
Já mám o dost staršího bratra, takže když jemu bylo osmnáct, mně bylo osm. Byl skautem, odebíral Junáka a Vpřed s Rychlými šípy. To si svázal, pečlivě uložil a já jsem při každé příležitosti v těch časopisech listoval a natáhnul jsem tím jako houba. Navíc jsem od malička kreslil. Žádné jiné hobby mě nepotrefilo, jen kreslení. Byl jsem pověstný, že s učením jsem na štíru, ale pod lavicí nakreslím ruštináře, on to objeví, dá na nástěnku a ještě se obrázkem pyšní.
Pane Němečku, je vám šedesát, dvě třetiny života kreslíte Myšpulína a spol. Neleze vám už ta partička na nervy?
Jak kdy. Některé příběhy se mi líbí natolik, že se kreslí samy. Některé jsou složitější, potom se kroutím a dohaduji s autorem, jsem nevrlý, termín je na spadnutí, to potom bolí.
Takže máte někdy zaječí úmysly a chuť Čtyřlístku "zahnout" s nějakou jinou figurkou...?
My máme nového hrdinu Rexíka, což je strašný ještěr z druhohor. Ten zase provádí trochu jiná alotria nežli Čtyřlístek. Bývaly však před patnácti, dvaceti lety doby, kdy mě Čtyřlístek omezoval a měl jsem pocit, že bych toho chtěl dělat víc a víc. Pustil jsem se proto do keramiky. Samozřejmě jsem maloval stále také Čtyřlístek. Avšak deset let jsem dělal profesionálně dekorativní keramiku. Výhodou byla úplná svoboda. Co člověka v noci napadlo, to potom převáděl do hlíny. Byla to báječná zábava a relaxace... Ale pec je drahá, elektřina je drahá. Když přišel rok osmdesátý devátý a osamostatnil jsem se, tak jsem se musel rozhodnout, buď jedno, nebo druhé. Zůstal jsem věrný Čtyřlístku.
Bude někdy Čtyřlístek zfilmovaný?
Hledáme investora, který by se do toho pustil. Máme dnes k dispozici cédéčka, kde jsou nádherné figurky, krajiny, vše se hýbe, ale jsou to počítačové hry. My jsme kdysi natočili dva díly Čtyřlístku, ale přišel rok 89 a Barrandov přestal fungovat.
Do kdy budete malovat?
Já si myslím, že ještě 25 let a potom to převezme syn.
Máte vnouče a pokud ano, čte Čtyřlístek?
Vnoučata mám, ale jednomu jsou čtyři a malé jsou dva roky, takže ještě nečtou.
Až povyrostou, budou mít Čtyřlístek jako povinnou četbu?
Přesně