Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Jaroslav Němeček v Noci s Andělem
další články z kategorie Události a rozhovory
Jaroslav Němeček v Noci s Andělem

Jaroslav Němeček v Noci s Andělem 7. ledna 2006 jsme mohli v televizi vidět pořad Noc s Andělem s velmi milým hostem - výtvarníkem a zakladatelem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem. Pavel Anděl pokládal většinou otázky, na které již odpověd známe (a můžete si je přečíst v jiných článcích na těchto stránkách) - například jak Čtyřlístek vznikl, jak Čtyřlístek přežil minulý režim, jak přežívá teď apod. Přesto se našly i věci, které nejsou tak známé, a ty jsem si vypsal. Po pořadu pak pan Němeček odpovídal na otázky na chatu, ty nejzajímavější dotazy si můžete přečíst níže.
Nutno poznamenat, že v roce 2006 se v televizi ani na internetu o Čtyřlístku zas tolik nepsalo a nemluvilo, takže pořad věnovaný Čtyřlístku byl něčím výjimečným. V souvislosti s čtyřicetinami Čtyřlístku (2009), oslavou 500. čísla a výstavou (2010-2011), otevřením muzea a stezky (2011, 2012), vydáním známek (2011-2013) a vznikem prvního filmu (2013) se už staly reportáže o Čtyřlístku a návštěvy Jaroslava Němečka v pořadech častějšími a skoro až zevšedněly.


Podívali jsme se s panem Němečkem v předtočeném rozhovoru na jeho farmu v Kokořínském údolí, kde se (myslím aspoň 1x) konal Tábor Čtyřlístek.

Poznali jsme jeho manželku. Manželi byli ještě před Čtyřlístkem. Ke vzniku Čtyřlístku přispěla návštěva Západu a poznání tamějších komiksů. Němeček trochu přiznává, že byli tak úspěšní, protože vpodstatě neměli rovnocennou konkurenci :)

Němeček má nejradši Bobíka.

Prý scénáristka Štíplová jednou chtěla poslat Čtyřlístek na zabíjačku, pak si ale uvědomila, že Bobíka by tam opravdu poslat nemohla. Hrdiny Čtyřlístku tak polidštila, že jí to ani nedošlo.

Poznali jsme Němečkovu touhu Čtyřlístek - Večerníček. Ten třídílný z roku 1992 považuje za nepříliš povedený.

Na dotazy typu - co Čtyřlístek a sexuální tématika - odpověděl, že tohle téma najdou v internetových parodiích a na nich to taky nechávají. Nevím, jestli viděl všechny různé parodie, jen zmiňoval, že ho nějaká pobavila.

Parodický příběh v Zeleném Raoulovi bral s nadhledem. Prý ale autorovi domluvili.

Ljuba Štíplová patřila mezi nejzakázanější autory, proto psala pod pseudonymem - jménem svého manžela. Proč ale už od roku 1973 jméno prozradili, jsme se nedozvěděli.

Dozvěděli jsme se ale, že jim do redakce přišla spousta dopisů s negativními ohlasy na - "Mobil! Čtyřlístek má mobil!!!"

Všechny Myšpulínovy vynálezyNěmeček odzkoušeny dřív, než je nakreslí do Čtyřlístku :)

Některé scénáře nakreslí raz dva, zatímco nad jinými se trápí. Nezapomněl ale zmínit, že i ty, nad kterými se trápí, jsou pěkné! A nejradši má, když scénárista pošle Čtyřlístek do přírody, hned může kreslit nádhernou a oblíbenou krajinu Kokořínského údolí.

Chválil autory Lamkovy za to, že mají profesionálně vyvedený scénář, jako ke kreslenému filmu. Však také napsali několik Večerníčků.

Panu Němečkovi se líbila Fifinka v divadle Minor, vnadná Fifinka :)

Do souborných vydání se skenuje z Němečkových vlastních svázaných Čtyřlístků. Původně uvažovali, že by vydávaly Čtyřlístky jako přesnou kopii původního vydání, včetně skrvn, počmárání apod., aby byly svazky "autenticky" staré. Bylo to zamítnuto, mj. taky proto, že by museli pracně shánět autory dalších seriálů ze Čtyřlístku.

Máte nějakýho pokračovatele?
Mám syna, je také výtarník ale jde svým směrem.

Kde berete všechny ty dárky co dáváte do Čtyřlístku?
To je různé, musíme je samozřejmě nechat vyrobit a to něco stojí ... :)

Jste hrdý, že jste dal krásné dětství několika generacím?
Jsem hrdý a moc mě to těší - někdy až "nafoukaný".

Ovlivňujete i děj? Zdálo se mi, že poslední dobou mají Čtyřlístky taková témata, co nejsou pro děti. Když jsem byla malá, bylo to takový pohádkový, ale teď když tam mluví o genetice apod. To není moc pro děti...
Když vy jste byla mladá i 4lístek byl mladý...

Jak jste vůbec dostal nápad kreslit Čtyřlístek?
Chtěl jsem kamarády pro svého syna. Měli jsme jedináčka tak...

Maloval jste ještě nějaké postavičky k jinému časopisu?
Mateřídouška ročníky 1966 a 67.

Neměl jste někdy chuť pokročit ještě dál, k animaci a animovanému filmu?
Určitě, celý život. Je to moje touha.

Zdravím vás. Na webu jsem si občas všiml i různých předělávek Čtyřlístků, co na to říkáte?
Popularita má i své stinné stránky ...

Vnímáte rozdíl ve spolupráci s jinými autory příběhů?
Samozřejmě, každý autor má svůj rukopis a témata.

Měl jste někdy chuť s tím opravdu seknout, třeba na základě nějakých vynucených kompromisů?
Ne, nechtěl.

Jak jste se dostal ke kreslení Rexíka?
Pan Čehovský - autor přinesl nový a dobrý scénář.

Nakreslil jste někdy příběh Čtyřlístku, který z jakéhokoliv důvodu nakonec nevyšel?
Jedno číslo dokonce zabavila StB - původní verze "Černý pátek".

Myslíte, že je dobré dávat do zápatí časopisu reklamu?
Bez reklamy se žádný časopis dnes neobejde

V roce 1985 vyšel díl Čtyřlístku, kde hlídali ovci Lucii, byli moc vděčni, když si jí strýček odvezl, chtěl jim ji dát opět pohlídat, ale vymluvili se že na 20 let letí do vesmíru, tak bych se chtěl zeptat zda se s Lucíí ještě setkají? Nebo už setkali?
Nesetkali.

Proč se v sebraných vydáních Čtyřlístku, které vycházejí jako zkompletované knihy komiksu, neobjevily krásné doprovodné texty, ale jsou pouze obrázkové. Jako konkrétni příklad bych uvedl, že se v jednom z prvních dílů Čtyřlístku Letem kulatým světem neobjevila textová pasáž, ve které je krásná věta, že vlnky dělají "blim blam blatiti blum". Jako dítě jsem to miloval, ale v nových vydaních starých příběhů mi toto již chybí.
Budu to muset zjistit.

Můžete prosím vysvětlit, proč na dveřích Myšpulínovy kutilny je odjakživa nápis Laboratoř rozdělen na "Labor" a "atoř", tedy ne podle slabik?
Celé slovo se nevešlo.

Jaký je váš nejoblíbenější nečtyřlístkovský seriál vycházející ve vašem časopise?
Byly to "myšky" od pí Lomové.

Můžete v několika bodech shrnout, co by měl a neměl dělat autor komiksů? Myslím při samotné tvůrčí práci a také při jednání s nakladateli. Jsou talentovaní tvůrci, kterým by vaše rady mohly pomoci.
Spojit se s dobrým textařem, protože příběh často neobstojí pro špatný text.

Děláte také něco jiného než kolem Čtyřlístku? Není to za ty roky chvílema "na mozek"? Jinak ale klobouk dolů.
10 let jsem dělal keramiku a 10 spolupracuju s německými muzei na instalaci egyptských památek.

Máte rád sluníčko, kytičky, zvířátka a přírodu vůbec? Udělal jste si letos čas a vyrazil do jarní přírody v rozkvětu a rozpuku? Pociťujete na jaře zvýšenou potřebu něhy?
Už měsíc jsem nebyl v Kokořínském údolí - trpím :)

Jak to, že Fifinka nikdy nepropadla lásce?
Nemá na to ještě věk.

Teď je hodně moderní forma komiksového stripu - vtipu na tři obrázky. Je toho plný internet, sám taky jeden kreslím.:-) Co si o tom myslíte vy?
S chutí do toho půl je hotovo.

Hodláte někomu předat kreslení Čtyřlístku, až půjdete do důchodu? Máte už vyhlídnutého nějakého pokračovatele v tradici?
Stále marně hledám.

V seznamu nadcházejících dílů bylo několikrát uveřejněn název příběhu, který pak byl nahrazen něčím jiným. Existuje třeba plánovaný ale zrušený díl Žlutý láma nebo Šupina z kapra?
Nečekané onemocnění autora.

Stává se Vám že nakreslíte pracně obrázek za čtyři hodiny jste spokojený, ale pak vám ho omylem roztrhá kočka a všechna dřina přišla vniveč?
Kočka ne, ale naše půlroční štěně Betynka ano.

Myslím (a vím, že nejsem sám) že kvalita obrázků jde od desíti k pěti. Nemůžu se ubránit srovnání s kreslíři jako je Jim Davis, který každý den produkuje nový komiks s kocourem Garfieldem, a přesto si podle mě kresbu a výraz neustále vybrušuje k lepšímu. Nepřemýšlíte někdy o tom, že byste omezil podíl počítače na produkci komiksu?
Tiskařská technika natolik pokročila, že práce výtvarníka s PC je zcela nezbytná. Pan Davis kreslí černobíle a nemusí nic vybarvovat a zabývat se přápravou pro tisk. Apropos - před 20 lety byste svoji připomínku mě asi těžko doručila.

celý chat
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Medvídek SněhůlekMedvídek Sněhůlek Návrat SherrykaNávrat Sherryka PC hra (DVD Levne)PC hra (DVD Levne) Učíme se anglickyUčíme se anglicky Kauza Černá sobotaKauza Černá sobota
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru