další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Čtyřlístek v Praze
sestavil chrz

Čtyřlístek v Praze Dlouhou dobu se Čtyřlístek návštěvě hlavního města vyhýbal. O Praze se v příbězích vůbec nemluvilo, dokonce jasných spojitostí s Československem bylo velmi málo. Pravda, Čtyřlístek byl v televizi, na letišti, zaslal pohled z džungle do ČSSR, mohli jsme si všimnout směrovky na Prahu, ale nevyvratitelný důkaz o přítomnosti Čtyřlístku v Praze chyběl. Vše se změnilo až roku 1991 a poslední dobou se Čtyřlístek v metropoli objevuje čím dál častěji. Pražstí autoři nejspíš velmi rádi posílají Čtyřlístek do svých důvěrně známých míst, a hlavně do důvěrně známých pověstí. Podívejme se na (snad) úplný výčet Čtyřlístkových výprav do Prahy.

Článek zohledňuje jen příběhy do roku 2010.


Velké čarování (in 144, 1987)
Na začátku příběhu pomáhají Pinďa s Bobíkem staršímu pánovi do tramvaje, linka jede do Ďáblic. Mohla to být Praha?

Loupež století (in kniha, 1989)
Čtyřlístek jede do města Nepovězto na výlet po pamětihodnostech. Na starém mostě plném prodavačů, pouličních umělců a turistů si zakoupí obraz, který si tam nenápadně schovali lupiči po krádeži v galerii. Lupiči pak pronásledují Čtyřlístek do Třeskoprsk ve snaze získat obraz zpět.
Sice se nejedná o otevřeně přiznanou Prahu, z kreseb a podivného krycího jména města je celkem patrné, že Čtyřlístek se potuloval po Praze a zejména po Karlově mostě.
Tuto domněnku jasně potvrdila alternativní úvodní stránka uveřejněná v obsáhlé encyklopedické knize Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) na straně 214.

Zajatec minulého času (in kniha, 1991)
Dárek pro Fifinku lze vybrat jedině v Praze. Kdo ale mohl tušit, že Fifince padne do oka náhrdelník, ve kterém je zabudován stroj času, díky kterému Čtyřlístek zažije dobrodružství ve středověké Praze a potká Fausta. Ještě větším překvapením je, že za Faustovými čáry nestojí ďábel, ale technika 31. století.

Skrytý talent (in 197, 1992)
Že by Bobík měl věstecké nadání? Nebo že by se Fifinka horlivě snažila najít v nevinném Bobíkově žvlatlání ukrytý význam? Jedno je však jisté, ztracený náhrdelník paní z Chuchle u Prahy se díky tomu podaří najít.

Živá schránka (in 219, 1994)
Tentokrát Čtyřlístek navštíví pražskou zoo, o dobrodružství ale nebude nouze. Čtyřlístek odhalí, že v kapse klokanice, kterou si vždy na léto zoo vypůjčuje ze Sydney, důmyslně pašují šperky dva australští vykukové.

Rekord rekordů (in Sp2/1995)
Čtyřlístek vymýšlí, jakým rekordem se zapsat do Guinnesovy knihy rekordů. Jenže po každém pokusu přichází z anglické kanceláře zpráva, že rekord překonán nebyl. Ani skákání v pytli na trase Praha - Paříž nevyjde. Anglický notář je totiž dávný rival Čtyřlístku a rekordy Čtyřlístku svévolně neuznává.

Čtyřlístek v Praze Zmatek na orloji (in 262, 1997)
Při výletu v Praze si Čtyřlístek všimne, jak jdou mezi suvenýry na dračku loutky. Myšpulín vynalezne ještě větší hit - loutky schopné myšlení. To je ale problém, protože loutky utečou a za svoje divadlo si zvolí orloj.

Čtyřlístek na Řípu (in Sp7/1997)
Fifinka se chtěla podívat na založení Karlovy univerzity. Vloudí se ale chybička, protože na místě Hradčan či Vyšehradu není nic. Myšpulín se spletl o 1000 let, místo Karla IV. navštíví Čtyřlístek praotce Čecha na Řípu a pomůže jeho rodu před krutými avarskými jezdci.

Horymírovo dobrodružství (in Sp6/1998)
Závada na chronoletu způsobí tvrdé přistání. Vladyka Horymír pomůže Čtyřlístku odtáhnout porouchaný stroj do Neumětel, kde lze chronolet spravit. Čtyřlístek později pomůže utéct Horymírovi z Vyšehradu - k přeskočení Vltavy postačí padák.

Kouzelný klobouk (in kniha, 2000)
V tunelu metra se objeví duch Leoš, který dá Čtyřlístku klobouk, který dodává dobrou náladu. Čtyřlístek hledá původního majitele v době Rudolfa II., který chce klobouk sám pro sebe. Čtyřlístku při útěku Prahou stále přichází na pomoc duch malého kluka, který nic neříká, ale určitě o kloubouku něco ví.

Drak Metrák (in 310, 2001)
V Praze se objeví drak, zaleze do metra, přemění se ve vlak a unáší cestující. Při řešení záhady padne do zajetí i Fifinka. Stačí odpojit proud, drak-vlak ztratí paměť a zůstane navěky vlakem.

Golem jde s námi (in 329, 2002)
Starosta vystěhuje Čtyřlístek, jejich domek musí ustoupit supermodernímu hotelu. Čtyřlístek se ubytuje v Praze U Zlatého lva. Na půdě narazí na golema, který jim pomůže vyházet třeskoprské radní z okna, znovu postavit dům Čtyřlístku a zavést ve městě vodovod.

Počasí na přání (in 366, 2004)
Čtyřlístek na horách narazí na Dvanáct měsíčků. A protože jim Čtyřlístek pomůže, plní Měsíčci přání Čtyřlístku ohledně počasí (třeba aby bylo hezky při pochodu Praha - Prčice). Když chce ale každý ze Čtyřlístku jiné počasí, mají toho Měsíčci až až a na Čtyřlístek se vykašlou.

Dívčí válka (in 369, 2004)
Čtyřlístek se vydává na výlet do Divoké Šárky. V noci padají hvězdy a Fifinka si přeje vidět, jaké to bylo během Dívčí války. Ráno už se všichni účastní staré pověsti české a pomáhají uzavřít příměří mezi muži a ženskými.

Tři oříšky pro Fifinku (in 377, 2004)
Fifinka šije podle svých návrhů šaty. Když ale kluci objeví pohádkové tři oříšky, předvede na dvou přehlídkách radši šaty z oříšků. Třetí oříšek je prázdný a Fifinka si netroufá předvést na mezinárodní přehlídce v Praze své šaty. Zaskočí tedy přestrojený Pinďa a ještě odhalí podvodnici, která chce na Fifinčiných návrzích vydělat.

Jménem zákona (in 378, 2004)
Čtyřlístek se prochází večerními pražskými uličkami. Na divadelní hru Jménem zákona je již pozdě, začala už před hodinou. Čtyřlístek ale na ulici narazí na lupiče, kterým krádež překazí. Čtyřlístek před lupiči prchá do divadla, kde se pak na jevišti uskuteční opravdová detektivní zápletka.

Faustův dům (in 379, 2004)
Myšpulínův nový fotoaparát dokáže zachytit i scény z minulosti. Proto při fotografování Faustova domu v Praze pořídí snímek, kdy Fausta odnáší čert komínem. Čtyřlístek vyvolá čerta a snaží se vyměnit Faustovu duši za čtyři své a čtyři splněná přání. Rafinovaně vybraná nesplnitelná přání Čtyřlístku ale čert zvládá.

Souhvězdí Čtyřlístek (in 400, 2005)
Čtyřlístku přichází dopis, ve kterém jim velký obdivovatel Velký strýček věnuje výlet do vesmíru. Čtyřlístek se dostaví v určeném čase do Prahy. Místo letu do vesmíru se ale nevědomky dostávají do nové reality show, která má jediný záměr - co nejvíc přátele rozeštvat.

Kámen mudrců (in kniha, 2005)
Blesk Myšpulínova fotoaparátu probudí na Karlově mostě sochu lva ze spánku. Lev dovede Čtyřlístek k hrobce Rudolfa II., který jen spí díky elixíru. Čtyřlístek vezme Rudolfa i lva domů. Zažijí pak dobrodružství s kamenem mudrců, který pozlacovává předměty, čehož by chtěla využít skupinka podvodníků.

Bobík táhne do boje (in 428, 2007)
Bobík má zúčastnit histické rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. V noci se mu zdá o tom, co by se stalo, kdyby se změnily dějiny a Češi bitvu vyhráli.

Po stopách času (in kniha, 2007)
Čtyřlístek si čte staré pověsti české - i o kněžně Libuši. Pinďa pozoruje události časohledem a uvidí, že kněžna chce Čechy opustit, protože ji považují za špatnou vládkyni. Čtyřlístek musí vrátit historii do správných kolejí, kdo by založil Prahu!

Vzdušné zámky (in 480, 2009)
V Praze probíhá výstava moderní techniky. Čtyřlístek si tam jde "vypůjčit" raketoplán, aby se mohl dostat do vesmíru a rozluštit záhadu s kosmickou stanicí.

Vtipná kaše (in 485, 2010)
Pinďa soutěží v televizní vědomostní soutěži. Natáčení probíhá nejspíš v Praze.

Modré z nebe (in 487, 2010)
Čtyřlístek na výletě v Praze potká u Petřínské rozhledny prince z pohádky. Princ chtěl z rozhledny dosáhnout na modré z nebe, což je podmínka, aby si mohl vzít princeznu. Čtyřlístek se vydává tajnou cestou od Hladové zdi do pohádkové země, tam už nějak princi pomohou.

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Koko a TchořKoko a Tchoř Hodnocení - odkazyHodnocení - odkazy 3x Čtyřlístek3x Čtyřlístek AudiopříběhyAudiopříběhy Akce a událostiAkce a události
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru