Článek z kategorie Seriály v publikacích
Článek z kategorie
Seriály v publikacích
Záhada ztraceného motýla: rozbor
napsal Ivo Fencl

Záhada ztraceného motýla: rozbor Svou netypičností vyniká ve starých Čtyřlístcích sedmidílný seriál scenáristky Kateřiny Krejčí a výtvarnice Evy Průškové Záhada ztraceného motýla.
Netypické na něm je samozřejmě to, že se nejedná o jednotlivé epizody, jak bylo a jak ve Čtyřlístku i zůstává zvykem, nýbrž o jediný ucelený příběh na pokračování. A protože díly úzce navazovaly, došlo i k další netypičnosti: celý cyklus byl vydán v sedmi ihned za sebou následujících číslech!

Čtěte také:
Záhada ztraceného motýla (seriál ve Čtyřlístku)

Pro Evu Průškovou (narozena 12. 1. 1932) mám, přiznávám, slabost. Zasáhla mne v dětství jednak prostřednictvím Mateřídoušek (ilustrovala tam tzv. Hančin zápisník), jednak díky Ohníčkům, kam zase kreslila poměrně dlouhý seriál Bivojova rytířská dobrodružství. Zabývala se ovšem i ilustrováním dětských knížek (Zdeněk Slabý: Tři banány, Svatopluk Hrnčíř: Kamarád z planety Haf, Kir Bulyčov: Alisa na mrtvé planetě aj.) a učebnic (např. Stůj, pozor, volno!). Od roku 1960 také uskutečnila řadu výstav. Záhada ztraceného motýla Ve Čtyřlístku se její práce objevovaly také a Záhada ztraceného motýla je jednou z nich. Jedná se o vyloženě pohádkový příběh s vědeckofantastickými prvky.

1. Co je na střeše? (50, 1976)
2. Jáchym Pupalka (51, 1976)
3. Boj o klíč (52, 1976)
4. Do sklepa! (53, 1976)
5. Velké pátrání (54, 1976)
6. V zajetí obří houby (55, 1976)
7. Báječné bubliny (56, 1977)
1. Co je na střeše?
Signály z neznáma (Čtyřlístek 50, 1976)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
Hrdiny jsou dvě děti, Martin a Lenka. Bydlí v tomtéž paneláku, a to ve dvou patrech nad sebou. V úvodní části přijedou k domu požárníci kvůli na strom vylezlému kocouru Šoršovi i kvůli Martinovi, který se ho vydal zachránit. Sice dorazí už zbytečně, ale přece ne, protože pan Nejedlo se "jako obvykle" vykláněl z okna a zůstal viset pouze za kalhoty.

2. Jáchym Pupalka, hračička a kutil
Pošlete mrak DM 1 (Čtyřlístek 51, 1976)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
V druhé části se děti vydávají prozkoumat placatou střechu domu, jak už si v části prvé naplánovaly. Všimli si tam totiž prostým okem i triedrem tajemně starobylého domku. Zjistí, že patří Jáchymu Pupalkovi, "hračičkovi a kutilovi", jak se tento pán sám nazývá. A Pupalka jim ukáže řadu svých vynálezů. Dříve s ním však prý v domku bydlil ještě jeho bratr Kašpar, který se po jakési události odstěhoval. Je tomu už deset let.
Děti jsou pak svědky, jak Pupalka odlétá vrtulovým deštníkem na schůzi kutilů, a rozhodnou se jeho bratra najít.

3. Boj o klíč
Mořský koník (Čtyřlístek 52, 1976)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
V třetím pokračování proto prozkoumávají sklep. Klíče dostanou jen pod podmínkou, že se vypořádají s tamní myší. Paní Ema Matějásková jim půjčí jak Šorše, tak i pastičku, při sestupu po schodech však děti spadnou a kocour je dokonce raněn.
Překvapivě ho začne ošetřovat myš, která pak odchází s vděčným kocourem i k němu bydlet.

4. Do sklepa!
Zaostřeno na šelmy (Čtyřlístek 53, 1976)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
Teprve ve čtvrtém díle se tak děti dostanou k vlastnímu průzkumu sklepení pod panelákem a skutečně se tu setkají s Kašparem Pupalkou, který pěstuje žampióny. A ne ledajaké, i obří a použitelné místo nábytku či místo řetízkového kolotoče. A ty další zase mají tvary velbloudů, slonů i jiných zvířat, takže by šly využít i jako pomůcka v hodinách přírodopisu. Vrcholem Pupalkova úsilí pak se zdá být "Agaricus Gigantus Pupalkus" alias Pupalkův obří žampión.
"Bratr mi před deseti lety ukradl vynález," svěří se konečně Kašpar dětem. "Mechanického motýla."

5. Velké pátrání
Vynález na přání (Čtyřlístek 54, 1976)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
V pátém pokračování se nerozlučná dvojice vrátí na střechu.
Pupalka je tu polapí zvláštní sítí vynalezenou ještě jeho bratrem a nalije jim z nejnovějšího vynálezu: limonádostroje. Motýla prý neukradl, motýl se ztratil. Martin usoudí, že ho tenkrát odnesl nějaký pták, a tak začne prohledávat stará hnízda - a motýla skutečně brzy najde v jednom hnízdě umístěném pod balkónem. Jenže mu spadne žebřík a zůstane uvězněn na římse. Naštěstí pomůže pan vynálezce... a jeho vrtulový deštník.

6. V zajetí obří houby
Tajemství zamčené truhly (Čtyřlístek 55, 1976)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
Předposlední pokračování začíná záchranou Šorše z automatické pračky, načež Pupalka ohlašuje opětovnou ztrátu motýla. Brzy se však ukáže, že ho měl pod kloboukem. Děti pak vynálezce zavedou do sklepa a ke skříni s cedulkou Kašpar Pupalka. Dotyčný však v ní není. Kde je? Ve spánku jej až ke stropu vyzvedl obrovský žampión.
Ten je nutno podříznout a pak už dojde k usmíření bratrů - a motýl je natažen svým klíčkem. Jenže když vzletí, unese ho vlaštovka!

7. Báječné bubliny
Chyťte ho! (Čtyřlístek 56, 1977)
napsal Kateřina Krejčí, nakreslila Eva Průšková, 6 stran
V závěrečné části už spolu bratři zase žijí na střeše. Šorš a jeho přítelkyně myš zatím "vynalezli" inkoust z borůvek a děti se dovídají, že u domu už několik nocí straší: okolo okna paní Matějáskové zvolna plují předměty...
Ukáže se, že bratři vynalezli bubliny schopné přepravovat náklad. Do jedné se nechá uzavřít i Martin - a vítr ho odnáší. Kašpar za ním vyrazí na aerokolce a chytí ho do smyčky. V tu chvíli prorazí bublinu úder blesku, ale Martinovi neublíží.
Děti nakonec dostávají jako dárek od vynálezců hned dva další létající motýly...

Závěrem už jenom konstatujme, že ačkoli jde vcelku o ucelený příběh, jeho první a poslední část působí přece jenom trochu přilepeně. I celá epopej však místy působí poněkud vycpávkovitě a natahovaně...
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Panda a ZajdaPanda a Zajda Pětisté dobrodružstvíPětisté dobrodružství Dětský světDětský svět FilmyFilmy NezdaryNezdary
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru