další články z kategorie Seriály v publikacích
Ivo a Iva: rozbor
napsal Ivo Fencl

Ivo a Iva: rozbor Jednou z řady prací výtvarnice Věry Faltové pro Čtyřlístek byl i osmidílný seriál Ivo a Iva, který psal kmenový autor knihovničky a časopisu Stanislav Havelka, později - a dodnes - známý i jako autor úvodních komiksů se čtveřicí.
Hlavními hrdiny cyklu jsou dva sourozenci. Jejich příběhy byly dost krátké, pokaždé jen o čtyřech stranách. Celkem má tedy seriál 32 stran a vydal by právě na jeden samostatný Ilustrovaný sešit, jaké svého času nakladatelství Panorama vydávalo.

Čtěte také:
Ivo a Iva (seriál ve Čtyřlístku)
Krátké seriály ze Čtyřlístku (Strýček Popleta)

1. Ivo a Iva stavějí sněhuláka
Fantóm stadiónu (Čtyřlístek 57, 1977)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Zimní příběh. Eva dodá pro stavbu titulního sněžného muže hrnec, ale prádelní, mrkev, ale sterilovanou, a místo koště vysavač. Při stavbě pak omylem využije kouli, která vznikla po pádu střešního sněhu na jejího bratra. Ta jí uteče se svahu a roztříští se o kmen stromu.

2. Ivo a Iva dělají píšťaličku
Přízrak hlubin (Čtyřlístek 60, 1977)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Jarní příběh. Vrbová větev Iva odmrští do kopřiv, přesto se pak tradiční píšťalku podaří vytvořit. Až na to, že nepíská. Zpívají jen ptáčci - a potom i Evina píšťalka z pampelišky.

3. Ivo a Iva hrají kuličky
Festival senzací (Čtyřlístek 64, 1978)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Druhý jarní příběh. Po různých komplikacích nakonec Eva všechny kuličky vyhraje.

Ivo a Iva 4. Ivo a Iva myjí nádobí
Pejsánek k pohledání (Čtyřlístek 66, 1978)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Celý tento díl sleduje kocour podobný Faltové Vavřincovi z Mateřídoušky. Zatímco Ivo si radši čte, než by nádobí myl, Eva se do práce pustí sama a bezděky nejprve vytře i podlahu. Pak "zabublinuje" celou kuchyň... a konečně zkusí nádobí vyprat v pračce.
Umyje tam však především sebe - a výsledkem jsou jinak střepy. Nádobí z dřezu je tedy pryč, jen... "Jen jestli bude maminka ráda."

5. Ivo a Iva na výletě
Expedice Asinus (Čtyřlístek 68, 1978)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Letní pokračování. Hrdinové bloudí lesem, ačkoli Ivo zírá do mapy, která Evě nakonec lépe poslouží jako slunečník. K silnici je dovede a donese až "zlý pes" a domů se dostanou stopem.

6. O velkou cenu
Velké překvapení (Čtyřlístek 70, 1978)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Jde o závody šlapacích autíček. Ivovu soupeři pomáhá tatínek a Ivo a Eva všechny jeho podpůrné práce na své "formuli" napodobují. Před startem si však Ivo odběhne pro čepičku - talisman, a tak ho Eva musí nahradit. Šlape kupodivu nejrychleji, uhání "jako Niki Lauda" a vyhraje. "Neříkal jsem ti, že tohle auto zvítězí?" ukončuje vše nespravedlivá Ivova replika.

7. Ivo a Iva a deštník
Všichni za jednoho (Čtyřlístek 72, 1978)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
Další letní díl. Sourozenci si hrají u vodní stružky a ulomí deštníku špičku, ačkoli je maminka na začátku varovala (pouze v tomto dílu je jejich matka vidět). Ivo pak pouští po vodě vlastní boty a poté vyplují on i Eva sami: v obráceném, otevřeném deštníku. Vymáchají se. Inspirováni parašutistou pak s deštníkem i skáčí z výše (jako Rychlé šípy). Zničí ho, ale Eva má za to, že se maminka zlobit nebude, protože násada je přece novou golfovou holí.

8. Ivo a Iva v lese
Dětem vstup volný (Čtyřlístek 76, 1979)
napsal Stanislav Havelka, nakreslila Věra Faltová, 4 strany
A ještě jeden letní díl. Ivo a Eva jdou na houby. Postupně najdou lišky i muchomůrku červenou. Ivo probudí jahodou ježka, pak děti objeví celé jahodové království, ale ježek jim natrhané plody sní. Ivo si na něj nakonec omylem sedne, ale ježek se zdráv odkutálí a ještě dětem vypije v potůčku se chladící láhev smetany. Eva sice navíc i poztrácela lišky, jahody však trhala spíš rovnou do úst, a tak se jí katastrofa zas tak nedotkne.
Z lesa si kráčí i ve vedru spokojeně a místo slunečníku nad sebou nese obrovskou houbu.

Strýček Popleta
Bitva u Blaťáku (Čtyřlístek 81, 1979)
napsala a nakreslila Věra Faltová, 4 strany
A jako bonus - Příběh výtvarně navazující na předchozí seriál, jehož jedinou autorkou však už zůstala pouhá Věra Faltová (i jako scenáristka).
Namísto Evy a Ivy se setkáváme s Martinem a Mirkou. Hrají fotbal, ale přijde strýc - a radí, přičemž především radí vytvořit transparent Ať žije náš klub! To se i stane. Pak strýček děti odvede na skutečný zápas, ale protože se včas nerozhodnou, pro který budou klub, vrhnou se na ni... vlastně všichni fanoušci. Děti tedy ukáží strýci fotbal přece jenom pouze na plácku.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Příbuzné seriályPříbuzné seriály Vznik 1. filmuVznik 1. filmu Multimediální CDMultimediální CD Příběhy 1987Příběhy 1987 Večerníček ČtyřlístkuVečerníček Čtyřlístku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru