Knihovnička Čtyřlístek » Příběhy Čtyřlístku » Příběhy Čtyřlístku 1970
další články z kategorie Příběhy Čtyřlístku
Příběhy Čtyřlístku 1970

19706 příběhů Čtyřlístku v roce 1970.

Čtěte také:
Čtyřlístek 1970
Velké dobrodružství třikrát jinak

007 Velké dobrodružství Čtyřlístku
Velké dobrodružství Čtyřlístku (Čtyřlístek 7, 1970)
napsal Miloš Štípl, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 80 %
Začalo to...
Čtyřlístek vyloví z moře láhev s pozdravným vzkazem od Zádrhela a začíná vzpomínat, jak se to všechno tehdy semlelo...
Myšpulínův 3333. vynález
Myšpulín slaví 3333. vynález. Na procházce ho ale přepadnou Zádrhelovi pomocníci. Myšpulín je přemůže, Zádrhel ho ale praští do hlavy, odvleče do svého doupěte a píchne mu injekci, aby spolupracoval. Myšpulín pak Zádrhelovi ochotně vyrobí robota s dálkovým ovládáním. Zádrhel ale Myšpulína nepropustí, ale uvězní. Na policii si dělají hlavu z další bankovní loupeže provedené robotem. Velitel zavolá o pomoc Čtyřlístku, novinky o ztraceném Myšpulínovi pro ně ale nemá. Čtyřlístek narazí v noci na robota. Robot uklouzne po odhozené Bobíkově kukuřici a Pinďa najde pod robotovým pláštěm vzkaz od Myšpulína. Bobík se převlékne za robota a jde do Zádrhelova doupěte (místo znal ze vzkazu). Bobík vyřídí všechny zloduchy, osvobodí Myšpulína, Zádrhel ale prchne dřív, než se objeví policie. Zádrhel ujel na letiště, kde unesl letadlo a odletěl na svůj ostrov uprostřed Bouřlivého oceánu (posádku donutil s padáky vyskočit z letadla). Pinďa s Fifinkou stíhají v letadle Zádrhela, porouchá se jim letadlo a spíš ztroskotají než přistanou na ostrově. V tajuplném hostinci je uvítá paní s brýlemi a nápadně se podobající Zádrhelovi, která je ubytuje. Pinďa zjistí, že postele v pokoji se po zmáčknutí vypínače propadnou. Pinďa jde na průzkum celého domu, za obrazem najde tajnou cestu do sklepení, kde se ukrývá spousta truhel s penězi. Pinďa zatáhne za vypínač, je to ale ovládání propadlových postelí, na kterých je svázaná Fifinka. Pinďa ji rozváže a dveřmi se prolomí z domu. Nasednou do letadla a prchají z ostrova nahlásit místo pobytu Zádrhela. Z letiště pak odlétají stíhačky, které Pinďa s Fifinkou navigují. Pinďovi dojde benzín a letadlo spadne do moře. V moři se naštěstí plaví ponorka s Bobíkem a Myšpulínem, kteří kamarády zachrání. V moři najdou i Zádrhela, kterého za trest vysadí na opuštěném ostrově.
...a jak to všechno skončilo?
Za tři roky vyloví Čtyřlístek v Tyrkysovém moři láhev s pozdravným vzkazem od Zádrhela. Čtyřlístek se letí na Zádrhela podívat a pomoct mu z ostrova (to už mu stačilo), Zádrhel ale odletět nechce, na ostrově si zařídil hospodářství a vzkaz poslal jen proto, aby se Čtyřlístek přijel podívat, jak se mu daří.
008 Létající koberec
Létající koberec (Čtyřlístek 8, 1970)
napsala Dagmar Vránová, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 80 %
Kdo tohle začal?
Fifinka si čte pohádky a ráda by se jednou do pohádky podívala.
O princezně, která neuměla do deseti počítat
O svých narozeninách dokonce klukům jednu svoji pohádku odvypráví. Myšpulín věnoval Fifince zajímavý dárek. Pomocí pohádkových spánkostrojů - helem, které si všichni nasadí na hlavu - se jim začne zdát společný pohádkový sen. Aby se mohli bránou do pohádky dostat, musí každý správně odpovědět na hádanku, které pokládá růžový dědeček - strážce brány do pohádky. Každý se vydává do jiné pohádky.
Za Fifinkou k ježibabě
Na Fifi spadne v lese ze stromu Jeníček, který zabloudil v lese, v dálce ale zahlédl světýlko. Fifi s Jeníčkem dojdou k perníkové chaloupce. Uvnitř vaří ježibaba omlazovací elixír, do kterého ale potřebuje kluka. Ježibaba zaslechne loupání perníčku a snaží se Jeníčka polapit. Fifi stáhne ježibabě sukni, ježibaba zakoupne o kámen a Jeníček zatím odchází. Fifi shodí na ježibabu perníkový komín a jde se podívat dovnitř chaloupky, ve které se vaří lektvar vonící po marmeládě. Když do chaloupky přijde ježibaba, Fifi rozlije po podlaze marmeládu, ježibaba se přilepí a Fifi ochází.
Za Pinďou k Šípkové Růžence
Pinďa se dostane k zámku Šípkové Růženky a sleduje rytíře, který pomalu seká keře. Pinďa ho předběhne - pomocí vyrobené tyče přeskočí keř a rozhlíží se po zámku. Ve věži políbí Růženku, ta i všichni v zámku se probudí a keře zmizí. Růženka představuje Pinďu králi, objeví se ale rytíř a dožaduje se jmenování králem. Pinďa odchází, rytíř se za ním žene, na schodech ale zakopne a vletí do sudu. Růženka Pinďovi slibuje, že si rytíře nevezme.
Za Bobíkem do čertova mlýna
Bobík se jde vyspat do mlýna, o půlnoci ale začnou strašit bubáci, které Bobík zneškodní. Pak začne hulákat hejkal, kterého Bobík zaváže do pytle. Pak se zjeví čert a chce si s Bobíkem zahrát karty. Čert podvádí, tak se s nim Bobík popere, utrhne mu roh a z mlýna před čertem utíká.
Za Myšpulínem na zápas s drakem
Myšpulín letí na létajícím koberci a podle vyvěšených černých vlajek vidí, že hrad je ve smutku. Král mu vysvětlí, že trojhlavý drak Bestyáš unesl princeznu Majdalenku, kterou sní k večeři. Myšpulín slíbí, že princeznu zachrání. V jeskyni rozváže Majdalenku a na draka otevře svůj kufřík s pěstmi na pružině. Toto ale draka nezadrží, Myšpulín použije univerzální pletací stroj, kterým zamotá drakovi hlavy. Myšpulín doveze princeznu na hrad, princezna vede na provázku draka, kterého dají do zoo. Princezna si chce Myšpulína vzít, ten ale nesouhlasí, tak ho nechá princezna uvěznit. Král ale Myšpulína osvobodí a nechá ho odletět. Myšpulín se srazí s ježibabou na koštěti, ježibaba spadne a Myšpulín vezme Fifinku na koberec. Rytíř právě chce seknout Pinďu mečem, náhle ho ale zachrání Myšpulín na koberci. Pak ještě naberou Bobíka, který prchá před čertem. Čert se drží Bobíkových nohou, nakonec ale spadne do rybníka. Kamarádi pak musí zakrýt Myšpulína, protože se objeví princezna Majdalenka.
Sláva, všechno dobře dopadlo!
Čtyřlístek odlétá bránou z pohádky, probudí se a oslavuje narozeniny.
009 Ke třem planetám
Ke třem planetám (Čtyřlístek 9, 1970)
napsal Miloš Štípl, nakreslil Jaroslav Němeček, 31 stran, 70 %
Nerušit!
Vstup všem přísně zakázán
Fifince, Pinďovi a Bobíkovi taky

Myšpulín vynalezne balónkostroj, kterým se chce Čtyřlístek podívat do vesmíru. Pinďa zakopne za záchytné lano a Čtyřlístek odletí bez Myšpulína. Balónkostroj se střetne ve vesmíru s rojem meteoritů, balónky bouchnou a Bobík, Fifinka a Pinďa se rozletí do různých stran.
Bobíkův přemet k planetě Boburan
Bobík má hlad a naštěstí jeho směrem odlétly i zásoby na cestu. Bobík dopadne na planetu a pojízdné křeslo ho sveze do města. Bobík má hlad, tak Boburance ukazuje, že by si dal něco na zub. Boburanka ho nejdřív nedorozumněním zavede k zubařskému automatu, pak už ale k automatu na polévku, který ale polévku vylije Bobíkovi na hlavu. Boburanka doprovodí Bobíka k mycímu automatu a pak k automatu, který Bobíkovi nalije do hlavy znalost boburanštiny. Bobík pak jede taxíkem na obhlídku planety, najede ale do výmolu, vylétne z auta až mimo planetu, kde ho potká Myšpulín v domečku předělaném na raketu a zachrání ho.
Pinďa skokem plavmo k Pindii
Pinďa přistane na planetě, kde ho začne otravovat planeťácký kluk, tak mu naplácá. Ukáže se ale, že kluk je princ a jeho chůva pošle na Pinďu policii. Pinďa je rychlý, nakonec je ale chycen a odsouzen k vystřelení z kanónu. Pinďu vystřelí až do vesmíru.
Kde se vzal tu se vzal Myšpulín
a ten s Bobíkem a Pinďu odchytí.
Fifinka brzdí směrem k Fifinuši
Fifi tvrdě přistane na planetě. Potká chobotnici, která na ni foukne černou tekutinu, chce se omýt a omylem stoupne místo na kámen na hrocha a spadne do vody se žraloky. Když se po hadovi vyšplhá na pevninu, nalezne vajíčka a chce si připravit večeři, přiletí ale jakýsi pterodaktyl-matka, Fifinka si ale poradí. Pak ale musí Fifi utíkat před lvem. Objeví se vrtulník s žebříkem a Fifinku zachrání. Fifinušané Fifince vysvětlí, že naneštěstí přistála v místní zoo. Fifinušané dají Fifince raketu, kterou Fifi odletí do vesmíru, kde najde kamarády a všichni se pak vydávají směrem k Zemi.
010 Jeden den v Bubákově
Jeden den v Bubákově (Čtyřlístek 10, 1970)
napsala Dagmar Vránová, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 80 %
Kde je Bubákov?
Fifinka najde starého turistického průvodce, ve kterém se píše o Bubákově. Bobík se s ní vsadí, že v Bubákově strašidla nejsou, a aby to mohli zjistit, do Bubákova vyrazí na Myšpulínem sestrojeném létacím talíři, protože běžnými dopravními prostředky se tam dostat nedá. Čtyřlístek přistane a každý zvlášť se vydává hledat strašidla.
O čaroději Koloději
V bubákovské zřícenině žije obávaný čaroděj Koloděj, který proměnil princeznu v hrdličku.
Pinďa v čarodějné kuchyni
Hejkal zavede Pinďu ke Kolodějově zřícenině. Koloděj spí a zakletá princezna žádá Pinďu, aby uvařil kouzelný nápoj, který by jí vrátil podobu. Pinďův lektvar ale bouchne, čaroděj se probudí a promění vetřelce na havrana. Čaroděj si jde ještě schrupnout a havran Pinďa ukradne Kolodějovi kouzelnou hůlku. Čaroděj chce hůlku zpět, ale Pinďa ji vymění za vrácení podoby jemu a hrdličce, zakleté princezně. Princezna se vrací na zámek a čaroděj je smutný, že nebude mít ptáčka zpěváčka. Pinďa daruje Kolodějovi tranzistorák a čaroděj mu za odměnu vyčaruje pohoštění.
O hodném panu hastrmanu
V bubákovské lesní tůni žije zcestovalý a hodný hastrman.
Myšpulín potápěčem v Bubákově
Myšpulín se vydává ve skafandru prozkoumat tůňku, chytne ho ale do sudu vodník. Myšpulín se prořízne ze sudu Vrtichvostovou pilkou, vodník ale pošle na Myšpulína štikáče Reka, kterého však Myšpulín ochočí věncem špekáčků. Vodník ujišťuje Myšpulína, že ho nechtěl utopit, ale chtěl si jen zahrát člověče, s čímž Myšpulín souhlasí. Vodníkovi je ve vodě zima, tak mu Myšpulín daruje svůj vynález - samočiný ohřívač vody.
O neposedném bubáčkovi
Se svým nabručeným strýcem Matějem žije ve zřícenine neposlušný rošťák bubáček Matýsek.
Jak Fifinka postrašila strýce Matěje
Hejkal uváže bubáčka Matýska za neplechy ke stromu, Fifinka ho ale zachrání. Matýsek ukáže Fifince svůj domov ve zřícenině, kde si pak hrají na schovávanou. Objeví se ale Matýskův strýc Matěj, Matýskovi vyčiní, že není ve škole a naplácá mu. Fifinka slíbí Matýskovi, že strýci domluví. Fifinka nepozorovaně nasadí Matějovi na hlavu pytel, vydává se za Belzebuba a chce bubáka proměnit v křížalu za to, že trápí synovce. Matěj prosí o smilování. Fifinka vyhoví, ale Matěj musí počítat do 3333. Fifinka s Matýskem potichu odejdou z hradu a pak se s bubáčkem, který má zas čas na lumpárny, rozloučí.
Kudy chodí Pindruše...?
Poblíž bubákovského lesa žijí Pindruše, stvoření vypadající jako muchomůrky, která mají rády pořádek a trestají neukázněné táborníky.
Bobík táborníkem
Bobíkovi se nechce trmácet, tak se utáboří na louce a dělá okolo sebe děsný nepořádek. Zatímco Bobík spí ve stanu, přijdou Pindruše a uklízejí nepořádek do Bobíkových šatů a kotlíku. Aby se Bobík vzbudil, pošlou na něj Pindruše komára. Bobík se obleče do špinavých šatů a zostuzen před Pindrušemi z louky odchází. Sláva, nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu...
Čtyřlístek se vrátí domů. Bobík prohrál sázku, musí 14 dní umývat nádobí a Fifi vyhrála mandle v čokoládě. Lidé se doslechnou o Bubákově, z kterého se stává oblíbené výletní místo. Strašidla tam provozují různé pouťové atrakce, turistické prohlídky a lázeňské pobyty.
011 Letem kulatým světem
Letem kulatým světem (Čtyřlístek 11, 1970)
napsala Zuzana Brodová, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 80 %
Nápady na cestu a Myšpulínův plán
Fifinka s Bobíkem se hádají, který dopravním prostředek bude nejlepší na cestu kolem světa. Myšpulín jejich hádku vyřeší - předvede svůj vynález, ze kterého se dá sestrojit kdejaký dopravní prostředek.
Cesta k Mňamňamům
Čtyřlístek nejprve doletí tryskáčem k moři, z tryskáče pak Myšpulín sestrojí raketový vor Duha...
V zemi Mňamňamů
...a Čtyřlístek dopluje až na ostrov Mňamňamů. Bobíka tam chňapne masožravá rostlina, Fifinka ho vysvobodí pomocí párků, které masožravka schlamstne radši než Bobíka. Pinďa pak houpe Fifinku na liáně, z liány se ale vyklube had, který Fifinku táhne do pralesa. Fifinku zachrání Mňamňamové, kteří hada polapí. Divoši připravují hadí pečínku a Fifi jim k tomu uvaří knedlíky. Kluci jdou do vesnice vyjednávat o propuštění Fifinky, novým náčelníkem se ale díky kuchařskému umění stala Fifinka.
Cesta nitrem Země k Ledovým mužům
Protože by domorodci nenechali asi Fifinku jen tak odejít, Čtyřlístek uprchne. Z voru udělá Myšpulín Housenku - stroj pro přepravu divočinou. Po třech dnech cesty předělá Myšpulín Housenku na Krtkostroj vrtavý, s jehož pomocí se Čtyřlístek dostal nitrem Země až do země Ledových mužů.
V zemi Ledových mužů
Na raketových saních se Čtyřlístek dopraví k hotelu U rampouchu, kde se ubytují. V hotelu je zima, tak rozdělá Myšpulín oheň, hotel se ale začne roztékat. Fifinka při cestě hroutícím se hotelem spadne do vody a zamrzne. Bobík ji vezme na ramena a Čtyřlístek ulétá na saních před rozzlobenými Ledovými muži - majiteli hotelu.
Od Ledových mužů ke Královně pouště
Čtyřlístek doletí do pouště.
V zemi Královny pouště
Ve městě si od podezřelého chlapa najmou velbloudy. Když už je Čtyřlístek na cestě, chlápek si hvízdnutím přivolá velbloudy zpět, na jednou zůstal Pinďa, tak ho chlápek sváže a vleče za sebou. Bobíkovi se podařilo jednoho velblouda podržet. Z vaku na H2O vyteče celá zásoba vody. Myšpulín svým vynálezem navrtá pramen, který je až příliš silný a zaplaví celé okolí. Čtyřlístek se vysápe na nafukovací člun a doplaví se k souši. V písku najde Fifinka podle čouhajících uší zahrabaného Pinďu. Čtyřlístek se pak jde podívat na Královnu pouště, což je ve skutečnosti sopka, která právě začíná soptit.
Návrat domů a milé shledání
Čtyřlístek uteče na člun Duha a plaví se směrem domů. Po souši se pak pomocí raketoběžek dostanou až do domečku, kde vyčerpáním ihned zaspí.
Poznámka: kapitoly V zemi... jsou v původním vydání zcela neznatelně označeny. V reedici Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku (1. velká kniha Čtyřlístku, 2002) je příběh zkrácen o ryze textové pasáže a kapitoly V zemi... mají nový velký nadpis z nakreslených písmen.
012 Prázdniny na sněhu
Prázdniny na sněhu (Čtyřlístek 12, 1970)
napsal Miloš Štípl, nakreslil Jaroslav Němeček, 30 stran, 90 %
Kam se pojede?
Čtyřlístku přijde spousta dopisů, ve kterých se děti ptají, kam zas pojede příště. Čtyřlístek odpoví pomocí časopisu - na hory. Připravuje se odjezd. Bobík stále zpívá a kamarády tím otravuje. Pinďovy lyže rozežraly krysy, tak si jde koupit nové. Koupí si hodně vysoké lyže, se kterými pak ohrožuje lidi ve městě.
Bobík také vynalézá
Čtyřlístek odjíždí, ve vlaku je ale plno a lidé jsou drzí. Když ale začne Bobík zpívat, ihned se jedno kupé vyprázdní. Čtyřlístek se dostane na chatu do Krkonoš. Příští den ráno zjistí, že chata je zcela zavalena sněhem. Po odhazování sněhu vyrážejí lyžovat a sáňkovat. Pinďovi to na dlouhých lyžích nejde, tak si je pilkou zkracuje, ale podaří se mu je zkrátit až na lyžičky. Pinďa je smutný, tak mu Myšpulín z minilyží sestrojí skibob. Fifi rozdá klukům nově upletené kulichy, které jsou až příliš dlouhé, Myšpulín to vyspraví tím, že do kulichů vystřihne díru pro obličej. Kulichy Čtyřlístku vyvolají ve městě rozruch, lidé to považují za novou módu a okamžitě si stejné čepice pořizují. Pinďa se nedopatřením dostane do slalomářského závodu, udělá ale ostudu, protože místo objíždění se mu podaří přímým sešupem sesbírat z trati všechny praporky. Ostatní tedy radši zmizí.
Kam zmizel Pinďa?
Pinďa se ale v chatě neobjeví, a když už to trvá moc dlouho, vydají se ho kamarádi po okolí hledat. Když se z noční pátračky vrátí, Pinďa už je dávno v chatě. Nastává poslední den výletu. Čtyřlístek si chce zaskákat na lyžařském můstku, schody na něj jsou ale hlídané a vyhražené jen pro závodníky. Myšpulín to ale vyřeší speciální houpačkou (prkno na kulatém špalku). Závodník doskočí na jednu stranu houpačky a vymrští naproti stojícího lyžaře na vršek můstku. Vylepšovák má takový úspěch, že se vytvoří u houpačky fronta a na Čtyřlístek se už nedostane. Čtyřlístek se začne koulovat a lidé se za chvíli zase opičí. Čtyřlístek si sbalí věci, Pinďa má ale zpoždění a ostatní ho nabádají ke zrychlení. Pinďa ze svahu spadne, nabaluje se na něj sníh a skutálí se dolů v podobě velké sněhové koule. Je ale první a už se na něj nemusí čekat.
A už se zas chystá nové překvapení
Čtyřlístek se vrátí domů a už na něj čekají další dopisy od dětí. Čtyřlístek ale neprozradí, kam se vydá příště, to bude překvapení.
ročník 1969příběhy - seznamročník 1971
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Kouzelná LuckaKouzelná Lucka Cizojazyčné verzeCizojazyčné verze HaméHamé Informační tabuleInformační tabule Parodie ŠtyrlístekParodie Štyrlístek
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru