další články z kategorie Události a rozhovory
Další výstavy

Další výstavy Další výstavy, které nebyly vyčleněny do samostatného článku.Ilustrace - grafika
7. až 30. června 1988
Městská galerie, Vlašský dvůr, Kutná Hora
Autorská výstava keramiky a ilustrací Jaroslava Němečka. Představil se na ní i Čtyřlístek a Panda se Zajdou. Krátké zprávu o výstavě přinesly noviny Rudé právo 8. června 1988.
Keramika Jaroslava Němečka, kterého znají především děti jako ilustrátora časopisu Čtyřlístek, je vystavena v kutnohorském Vlašském dvoře do 30. června. Potom budou závěsné dekorativní keramické plastiky vystaveny v NSR. Tvůrce plastik například na téma hudby je také autorem ilustrací knih Poklad kapitána Kida a ekologického seriálu O medvídku pandovi.
Delší zprávu přinesl časopis Květy číslo 26/1988 (autor kk, zde včetně černobílé fotografie Němečkovy glazované keramiky Včelí královna z roku 1979).
Na začátek letní sezóny, v termínu od 7. do 30. června, připravila Městská galerie v Kutné Hoře ve Vlašském dvoře výstavu keramiky a ilustrací Jaroslava Němečka. Tento autor patří k nejúspěšnějším ilustrátorům seriálů pro děti. Třikrát vyšly v letech 1986-88 v nakladatelství Panorama jeho ilustrace jako samostatné knížky. Nejnověji poklad kapitána Kida. Milovníci keramiky však vědí, že Jaroslav Němeček je také úspěšným keramikem. Jeho díla, přesahující z užitkového umění do volné plastiky, získala oblibu i v zahraničí.
Jaroslav Němeček (1944) se narodil v Praze, v letech 1958 až 62 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu se zaměřením na propagační grafiku. Jeho představivost se pohybuje od tradic pohádkového vyprávění a lidové fantazie až ke karikatuře, jeho humor vychází vstříc lidské potřebě těšit se velkými i drobnými radostmi života.Čtyřlístek a jeho čtenáři (výstava, která se nekonala)
plánováno na 1. června 1988
Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 178-181) vypráví o výstavě Čtyřlístku, která se nakonec neuskutečnila.
Expozice Čtyřlístek a jeho čtenáři se měla konat 1. června 1988 při příležitosti Mezinárodního dne dětí. Přípravy se dostaly do pokročilé fáze, protože v archivu nakladatelství se dochoval návrh instalačního řešení i s rozkresem domečku Čtyřlístku - informačního stánku. Výstava měla ukázat originály komiksových stránek i různé související autorské i fanouškovské objekty. V souvislosti s dvacetiletým výročím Čtyřlístku měla dokumentovat začátky a současnost časopisu a jeho vliv na dětského čtenáře prostřednictvím vystavených dopisů a kreseb. Na realizaci z neznámých důvodů nedošlo a nelze už ani identifikovat zamýšlené místo konání. Možná někdo z čtenářů knihy rozpozná podle půdorysového plánku výstavy prostory, kde se měla výstava odehrát. Mohl by pomoci nezvyklý půdorys i fakt, že byl v místnosti přítomen vodotrysk (ten měl být skryt domečkem Čtyřlístku).


Výstava ilustrací a kreseb časopisu Čtyřlístek
4. a 19. října 1993
Čtyřlístek uspořádal 4. října 1993 v domě dětí a mládeže na Letné výstavu obrázků (viz též úvodník čísla 213) - plakát k akci, karta s podpisy. Pro velký úspěch se tato beseda s autory dokonce opakovala 19. října na stejném místě.
Tuwanakha vzpomíná: Na výstavě (19. října 1993) bylo asi 80 dětí ve věku 4 - 8 let a vychovatelky onoho DDM na Letné, které ji pořádalo. Místnost o velikosti třídy byla vyzdobena zapaspartovanými originály kreseb z časopisu Čtyřlístek. Za redakci zde byl Němeček, který na velké čtvrtky A2 namaloval postavičky ze Čtyřlístku jako cirkusáky (provazochodkyně Fifinka, klaun Pinďa). Také Bobík s Myšpulínem byli nakresleni, ale už si nepamatuji v jaké roli. Dále zde byl pan Čehovský (dlouholetý šéfredaktor časopisu) a jeden z autorů pan Poborák. Celým dnem velmi poutavě provázela paní Štíplová, která dokázala bavit děti asi dvě hodiny - tuším, že vyprávěla právě o tom, jak kamarádi z Třeskoprsk zažili dobrodružství v cirkuse a pan Němeček k tomu kreslil. Nakonec byla autogramiáda, kdy pan Němeček KAŽDÉMU z těch dětí namaloval malý obrázek. Já se mezitím bavil s Čehovským a Poborákem, měl jsem tam tehdy navíc asi tři svazky, tak je tehdy dostala redakce jako dar (tuším od 13 asi do 50). Z rozhovoru totiž vyplynulo, že redakční archív se v té době nedělal, k tomu došlo až po příchodu Čehovského. Poměrně nejdéle jsem měl možnost se bavit s paní Ljubou, která se mnou sdílela společnou lásku k přírodě a detektivní literatuře. Obojí bohatě zužitkovala při tvorbě svých příběhů. Všichni členové redakce, kteří zde byli se mi podepsali, zkusili si vyplnit můj Test pro Čtyřlístčany.


České komiksy
16. prosince 2003 - 14. ledna 2004
budova ÚMČ Praha 8, všední dny 10-18 hodin
výstava, výbor z nejúspěšnějších kreslených seriálů
(výstava se ještě několikrát zopakovala na různých místech - Tábor 2004, Sezimovo Ústí, Liberec 2006, znovu Praha na veletrhu Svět knihy 2006)
brožurka a další informace o výstavě


České komiksy
23. února - 24. dubna 2009
Informační středisko OV ČSSD, Praha 8
brožurka a další informace o výstavě
Výstava komiksy - Roman Petrus
Znovu výstava České komiksy. Vernisáž připomene životní jubileum Vlastislava Tomana a představí jeho novou knihu.


Čtyřlístek na prázdninách
1. - 31. srpna 2013
marionety Čtyřlístku součástí výstavy loutek na zámku Lešná
více
Čtyřlístek je na prázdninách na zámku Lešná
Loutkový Čtyřlístek i Kašpárkohraní. Kam s dětmi


Výstava Jaroslav Němeček a jeho Čtyřlístek
4. července - 1. září 2013
Oblastní muzeum Praha-východ, Brandýs nad Labem


Čtyřlístek na Mezinárodním komiksovém festivalu
27. - 31. července 2016
Čtyřlístek na Mezinárodním komiksovém festivalu a veletrhu v Jižní Koreji ve městě Pučchon za účasti redakční delegace. Upravená expozice zavítala v roce 2017 do města Hwačchon a v dalších letech byla součástí putovní výstavy Mezitím na jiném místě.
o akci na stránkách Českého centra
fotky z akce
Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 379)


Výstava Retro
17. června 2016 - 23. července 2017
Nová budova Národního muzea, Praha
Na výstavě mohou návštěvnící obdivovat hračky, techniku, vybavení domácnosti, ale především módu z dob minulých, nechybí ani Čtyřlístek.
více
fotky z akce
Národní muzeum v retro stylu: módní kolekce, nablýskané motorky i stavebnice Merkur
Výstava Retro v národním muzeu na vlastní oči
Aspoň na víkend se staň kreslířem komiksu (22. října 2016)


Výstava Čtyřlístku v Hwačchonu
19. - 28. května 2017
Hwačchon, Jižní Korea
fotky z akce


Výstava 50 let Čtyřlístku
2. května - 31. srpna 2019
Jihočeská vědecká knihovna, Lidická 1700/1, České Budějovice
více


Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Detektiv PreclíkDetektiv Preclík Dětem vstup zakázánDětem vstup zakázán HrníčkyHrníčky Mladý fotografMladý fotograf Nultý dílNultý díl
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru