Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Který Čtyřlístek má číslo 4
další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Který Čtyřlístek má číslo 4
sestavili chrz, tuwanakha, nillbert, ctyr69

Který Čtyřlístek má číslo 4 Prvních 12 Čtyřlístků nemá číslo, a to je právě důvod, proč došlo ke zmatkům s číslováním svazků č. 4 a 5. Pojďme se podívat, jaké argumenty hovoří pro domněnku, že čtvrtým dílem je Čtyřlístek na divokém západě, a jaké naopak svědčí o příběhu Čtyřlístek dobývá vesmír.


4 nebo 5 Čtyřlístek na divokém západě
 • Na 2. stránce v úvodníku se píše "Milí čtyřlístčané, už po čtvrté si tu s vámi povídáme mezi čtyřma očima. Posíláme vám čtvrtý sešit Čtyřlístku."
 • V tomto čísle je příběh Huryjáše, stejně jako v čísle 3. V Dobývání vesmíru a čísle 6 zase příhody Alenky a Vaška. Tedy logicky - zde jeden seriál končí, v následujícím začíná nový.
  Kdo si pořádně přečte celý příběh Huryjáše, tak narazí na repliku: "To je škoda, že se musíme rozloučit..." Huryjáš: "Nebuď smutný, já ti z té pohádky pošlu do Čtyřlístku jiného kamaráda!" Což se také stalo, v dalším díle to již byli Alenka a Vašek.
 • V tomto čísle je uveřejněn 1. díl (Žralok) 3dílného povídkového příběhu Jana Zavadila Z příhod námořního plavčíka. Ve Vesmíru je uveřejněn 2. díl (Ostrov) a v 6. čísle 3. díl (Rybáři).
 • První reklama na Čtyřlístek z časopisu Větrník, ročník 1969, potvrzuje Divoký západ jako čtvrté číslo.
 • Komiksové stránky www.comicsdb.cz i www.komiks.cz se drží tohoto číslování.
 • Výpravná kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (str. 38, 2019) se o zmatcích v číslování nezmiňuje, ale jako čtvrté číslo označuje Čtyřlístek na divokém západě a jako páté Čtyřlístek dobývá vesmír.


4 nebo 5 Čtyřlístek dobývá vesmír
 • V čísle 50 v úvodníku vychází seznam nečíslovaných Čtyřlístků a zmiňuje Dobývání vesmíru jako číslo 4.
 • Oficiální stránky Čtyřlístku potvrzují Dobývání vesmíru jako číslo 4.
 • Souborné vydání Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku řadí Dobývání vesmíru na čtvrté místo. Nejspíš ale sleduje pořadí uveřejněné na svých stránkách, které zas bylo sestaveno podle informací čísla 50.
 • nillbert se ptal e-mailem na číslo Čtyřlístek dobývá vesmír přímo v redakci. Odpověď: "Podle nás to byla čtyřka, ale přesně dohledat to nelze a nikdo si to nepamatuje."


nillbert: První generace čtenářů si to pamatuje právě podle toho pořadí uveřejněného v č. 50 - 20 let to tak bylo - tak už by to tak asi mělo zůstat.

tuwanakha: Tvrzení, že když to vyšlo v čísle 50, tak je to dogma - velmi zajímavé... Opravdu mi někdo rozumný chce v 21. století tvrdit, že napsaná lež má větší cenu než nepsaná pravda? To snad ne!!! Tvrzení, že si to nikdo nepamatuje - nesmysl, pamětníků je spousta, bohužel nepamětníků je víc.
A o odpovědi redakce: Jde o to, kdo Nillbertovi odpovídal. Pokud mluvil s někým jiným než Němečkem, je odpověď zcela irelevantní, protože nikdo tam v té době nebyl. V roce 1993 jsem dokonce redakci (p. Čehovský, Poborák) do archívu dával asi 50 nejstarších čísel, které neměli. A popravdě - Němeček je malíř a ne fanoušek jako my, jemu je jedno které číslo je které. Když jsem jim kdysi připomenul, že mají výročí 25 let, tak se hrozně divili a pak to použili na obálkách (222 a dál). Jenomže pak někdo přišel na to, že budou dál pokračovat s psaním ročníků a neuvědomil si, že 25 let a 25. ročník není totéž. To, že to mají špatně jsem jim tehdy také řekl a oni to odstranili (jenže pak samozřejmě jeden ročník "chyběl"). Nillbert píše, že si údaje o tom, které číslo je které pamatuje první generace z čísla 50. To je samozřejmě nesmysl - první generace čtenářů už mnohdy číslo 50 ani nečetla, protože prostě odrostla a zajímaly jí jiné věci. Výjimkou byli sběratelé (jako já), nebo ti, kdo si další čísla už kupovali pro děti. Samozřejmě, že jsme (čtenáři) na chybu redakci upozorňovali, ale paní Junková (dříve Kolářová, manželka pana malíře), která byla šéfredaktorkou už s tím nic neudělala (byl rok 1976 a soudruzi chyby nedělali). A dnes už je to 39 let (pozn. - psáno v roce 2008) a redakci je to vcelku jedno. Podle mého názoru by fanouškovské stránky měly uvádět skutečné údaje, byť i s vědomím, že oficiální web to ignoruje.

ctyr69: Z hlediska barevného pozadí na titulních obálkách ročníku 1969, si můžeme všimnout, že jsou obsaženy všechny základní barvy: žlutá, modrá, červená, zelená, černá a bílá. Domnívám se, že Čtyřlístek na divokém západě je číslo 4. A Čtyřlístek dobývá vesmír je číslo 5. Usuzuji tak podle druhé strany Čtyřlístku na divokém západě, kde je napsáno: "Milí Čtyřlístčané, už po čtvrté si tu s vámi povídáme mezi čtyřma očima. Posíláme vám čtvrtý sešit Čtyřlístku." Redakce tím chtěla dát najevo to, že se naplnila určitá podstata Čtyřlístku tím, že vyšlo čtvrté číslo. A jak každý dobře ví, tak Čtyřlístek má 4 lístky, tak i proto byla nejspíše zvolena zelená barva na pozadí, jelikož byla zkrátka ke čtvrtému číslu (čtyřlístku jako rostlině) příhodná. Jako protiklad byla zvolená černá barva u čísla Čtyřlístek dobývá vesmír, a bílá barva u čísla Čtyřlístek v polárních krajích. Dále ve Čtyřlístku na divokém západě končil seriál Kouzelník Huryjáš, aby uvolnil místo pro seriál Alenka a Vašek, který se poprvé objevil ve Čtyřlístku dobývá vesmír. Takže se dá vyloučit, že by Čtyřlístek dobývá vesmír bylo čtvrtým číslem. Oficiální řazení je však tedy chybné, takže Čtyřlístek na divokém západě je číslo 4.

chrz: Samozřejmě, mohlo dojít kdekoliv k tiskové chybě, nebo případně omylu řazení. Třeba byla obě čísla ve stejnou dobu připravena k vydání a omylem se dostalo na řadu nejdřív původně páté zamýšlené. Přesto si ale myslím, že argumenty hovoří mnohem přesvědčivěji pro #4 = Čtyřlístek na divokém západě. Redakce se zkrátka při vydávání reedic a odpovědích na dotazy drží stále stejného omylu, který vznikl v onom úvodníku 50. čísla.

Chcete-li přidat argument k jakékoliv straně, ozvěte se!

V anketě č. 17 zvítězil názor, že číslem 4 je Čtyřlístek na divokém západě a oficiální řazení to má respektovat.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Seriálové dvojiceSeriálové dvojice Éry seriálůÉry seriálů SamolepkySamolepky Příběhy 1988Příběhy 1988 Poznej příběhPoznej příběh
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru