Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Recenze divadelní hry Čtyřlístek!
další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Recenze divadelní hry Čtyřlístek!
Jiří P. Kříž, Právo, 09.12.2004

Recenze divadelní hry Čtyřlístek! Čtyřlístek je pro nejmenší školáky s jejich rodiči, ale rozhodně ne pro malá batolata.

Za ten nápad by měli dát nepohodlnému olomouckému pokušiteli múz Davidu Drábkovi rovnou metál. Na scénu Divadla Minor v Praze uvedl několik epizod z nekonečného komiksu Jaroslava Němečka Čtyřlístek.


Čtěte také:
Premiéry, festivaly (Čtyřlístek v divadle)
Divadelní hry (více o hře, odkazy)
Adaptace


Fifinka, Myšpulín, Bobík i Pinďa v Minoru

Kdo na něj zapomněl, pro toho připomínám, že se jedná o příhody psí slečny Fifinky, kocoura Myšpulína, čuníka Bobíka a zajíce Pindi. Začnu Drábka chválit netradičně. Jeden známý pražský kritik, kterému můj synek asi tak do pěti let říkal pan Pulec, vzal na Čtyřlístek ani ne dvouletou dcerušku Sofinku. "Nezjistil si, že to je až pro děti od pěti, od šesti a divadlem týraná holčička proplakala premiéru," napsal mi režisér smutnou esemesku. Měl pravdu. Čtyřlístek je pro nejmenší školáky, ne pro malá batolata.
Drábek a jeho studenty nabitý Hořící dům, který "konkurenční" poloprázdné Moravské divadlo, kam středoškolák ani vysokoškolák takřka nevkročí, nechal jako svou přidruženou scénu doslova finančně vyhořet, je znám výživnými surrealistickými kabarety (Vařila myšička myšičku, Kostlivec v silonkách, Švédský stůl, Kostlivec - vzkříšení). Kus z vlastní absurdní a politicky naši radostnou přítomnost rozdírající ironie vdechl i do Čtyřlístku.
Děti ve věku, pro který místy z černého, jindy z inzitního a ondy z nadreálného humoru nektar sající režisér Čtyřlístek na scénu vypravil, se ovšem baví náramně. Koho by také nerozesmály Myšpulínovy nepovedené vynálezy - robot připravující snídani, hvězdoběžka, zmenšovací pilulky - a všechna nebezpečenství, která družným zvířátkům nenávistně nastrojuje soused. Také se trochu bály, ale na rozdíl od nebohé Sofinky Pulcové už to v šesti berou s nadhledem a s vědomím, že pohádka samozřejmě dobře dopadne.
Vtipné příběhy napsané se stejným nadhledem jako třeba Rychlé šípy v Hradišti, Brně, a s rezervou i v Rokoku, pomáhala Drábkovi na scénu uvést dramaturgyně Petra Zámečníková. Půvabnost původních malůvek uchovaly kostýmy i scéna Roberta Smolíka. Tajemností hvězdných dálav a neprobádaných indiánských území vybavil doprovodnou hudbu Drábkův stálý spolupracovník Darek Král.
V inscenaci se po delší době v plné kráse skví takřka všechny loutkářské hvězdy souboru. Hlavní závaží - jak děti i jejich doprovod pobavit, o ceně zvířátkovsky čistého a lidmi trochu babraného přátelství poučit - leží ovšem samozřejmě na čtyřlístku: Kristýně Frankové nebo Svatavě Milkové (Fifinka), Martinu Legerském (Myšpulín), Rostislavu Novákovi (Bobík) a Jiřím Laštovkovi (Pinďa). Až bude mít Sofinka šest, bude se jí Čtyřlístek určitě líbit.

Pinďa (Jiří Laštovka), Fifinka (Kristýna Franková), Myšpulín (Martin Legerski), Bobík (Rostislav Novák).
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Velryba BambuleVelryba Bambule Pořad Víkend o ČtyřlístkuPořad Víkend o Čtyřlístku Omalovánky 1997-2001Omalovánky 1997-2001 Ahoj, tady Fifi (dlouhé)Ahoj, tady Fifi (dlouhé) Komiksový vesmírKomiksový vesmír
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru