další články z kategorie Základní informace
Auto Čtyřlístku
napsal Ivo Fencl, upravil chrz

Auto Čtyřlístku Čtyřlístek míří často za dobrodružstvím ve svém autě. Hlavním vozidlem Čtyřlístku je červené auto - veterán, které mu zůstalo od prvního dílu dodnes, i když jej Myšpulín často vylepšuje. Jaroslav Němeček kreslí autíčko v průběhu času mírně jinak (blatníky, světla, barva pneumatik, kliky, nebo umístění volantu na pravé nebo levé straně) a když už se objeví espézetka, je jiná než byla posledně. Podívejme se, jaká auta Čtyřlístek vystřídal v prvních padesáti dílech.

Čtěte také:
Státní poznávací značka


1

Červené autíčko z příběhu Vynález prof. Myšpulína (in 1, 1969) náleží podle všeho právě Myšpulínovi. Ten ho i řídí, když v něm spolu s Fifinkou míří do Třeskoprsk za Bobíkem a Pinďou. Uvítáni jsou střelbou a později ve voze všichni prchají před obsahem protržené přehrady. Naštěstí se ukáže auto jako obojživelné.

V příběhu Bitva s piráty (in 2, 1969) představí Fifinka přátelům pro změnu své nové auto. I ono je červené a... "Nejnovější zrovna není, ale má dobrý motor a hodně vydrží." Startuje se klikou, respektive i výkopem, jak to zvládl Bobík, a bohužel jej čeká pouť ke dnu moře společně s pirátským korábem.

2+3

V příběhu Prof. Myšpulín zasahuje... (in 3, 1969) zabloudí Myšpulín v rudém voze se sklápěcí střechou (viz už prvý Čtyřlístek) v lese. Auto se porouchá, a když profesor později zachrání Fifinku před psími lupiči, podaří se jim kupodivu auto nastartovat. Ale jsou zasaženi pumou. Vypadá to na konec Myšpulínova auta.

V díle Dáma s krokodýlem (in 13, 1971) míříme se Čtyřlístkem ke hradu Krutiburku Holmepsovým starším červeným vozem značky 32835 - HP.

13+16

V příběhu Ukradený vynález (in 16, 1971) přijede Čtyřlístek na chatu v červeném autíčku. Pohybuje se na jeho palubě i ve finále příběhu. Je to opět auto, jaké bylo už v prvním příběhu. I když bylo na konci třetího dílu zničeno, Myšpulín jej jistě zvládnul opravit.

Nové auto kupuje Bobík v příběhu Červený pradědeček (in 17, 1971). Vůz je zde hlavním hrdinou a absolvuje nejprve privátní, pak i oficiální závod. Ne zcela jasným způsobem udělá autíčko z mlékárenské cisterny kropicí vůz, a ač se jedná o jednu z nejméně korektních scén v historii Čtyřlístku, Bobík za volantem se v poklidu domnívá, že mu za podobný atak hrozí leda bloková pokuta! Do vozu narazí zezadu býk a částečně ho zdemoluje, ale do cíle Veteran - rallie přesto vletí rychlostí 120 km/h. I s automobilem se pak hrdinové vyfotografují u jednoho hradu a také v nitru plakátu, který protrhli při couvání. Stejně jako u druhého příběhu šlo pouze o epizodní automobil, který už se nikdy nevrátil.

17+25

V příběhu Za tygří kůží (in 25, 1972) dojede Čtyřlístek opět s původním autíčkem hladce až do Egypta. Po dalších čtyřech stech kilometrech zatočí podle rady doleva a pod závorou vjedou do pralesní rezervace. Skoro tu narazí do lva, pak do nohou obřího slona. Ten auto důkladně zalije hotovou záplavou z nitra svého chobotu. Vzápětí do slona i zezadu nabourají. Auta se pak ještě zmocní opice a zaparkují s ním na zeleném, na řece klímajícím hrochovi. Na hřbetě dobráckého zvířete absolvují vyhlídkovou plavbu, aniž vystoupí z vozu, ale Pinďa spadne do vody a je málem slupnut krokodýlem. Autem se Čtyřlístek vrátí i do Třeskoprsk.

V příběhu Boj o zlato (in 28, 1973) pronásleduje naše čtveřice svým červeným, starým autem vůz jednoho záškodníka na cyklozávodech. Stopne je uniformovaný policista v zeleném a šoférující Myšpulín se začne handrkovat o pokutu. V další fázi příběhu předběhne jejich autíčko (označené nyní Tisk) omámené psisko. Ve finále je automobil vzadu proražen Bobíkem, který do něj dopadne po havárii svého bicyklu.

28

V "parkovacím" příběhu Emír má zelenou (in 41, 1975) vyráží Čtyřlístek autem na filmový festival. Cestou jsou z vesnické hospody bombardováni plným půllitrem (kvůli falešnému Bobíkovu zpěvu) a v Makotřeskách na festivalu nelze nikde zaparkovat. Podaří se jim to až po té, co se převlečou do vypůjčených kostýmů a jsou mylně považováni za soubor Svéráz. Brzy dojde k odhalení a jsou nuceni prchat právě vozem. Pokutě za parkování se pak ale vyhnou - díky dalšímu převleku za skupinu Arabů.

41

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Názvy seriálůNázvy seriálů Pohádkový svět komiksuPohádkový svět komiksu KlokánekKlokánek Příběhy z knihPříběhy z knih Vosí hnízdoVosí hnízdo
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru