další články z kategorie Základní informace
Auto Čtyřlístku
napsal Ivo Fencl, upravil chrz

Auto Čtyřlístku Čtyřlístek míří často za dobrodružstvím ve svém autě. Hlavním vozidlem Čtyřlístku je červené auto - veterán, které mu zůstalo od prvního dílu dodnes, i když jej Myšpulín často vylepšuje. Jaroslav Němeček kreslí autíčko v průběhu času mírně jinak (blatníky, světla, barva pneumatik, kliky, nebo umístění volantu na pravé nebo levé straně) a když už se objeví espézetka, je jiná než byla posledně. Podívejme se, jaká auta Čtyřlístek vystřídal v prvních padesáti dílech.

Čtěte také:
Státní poznávací značka


1

Červené autíčko z příběhu Vynález prof. Myšpulína (in 1, 1969) náleží podle všeho právě Myšpulínovi. Ten ho i řídí, když v něm spolu s Fifinkou míří do Třeskoprsk za Bobíkem a Pinďou. Uvítáni jsou střelbou a později ve voze všichni prchají před obsahem protržené přehrady. Naštěstí se ukáže auto jako obojživelné.

V příběhu Bitva s piráty (in 2, 1969) představí Fifinka přátelům pro změnu své nové auto. I ono je červené a... "Nejnovější zrovna není, ale má dobrý motor a hodně vydrží." Startuje se klikou, respektive i výkopem, jak to zvládl Bobík, a bohužel jej čeká pouť ke dnu moře společně s pirátským korábem.

2+3

V příběhu Prof. Myšpulín zasahuje... (in 3, 1969) zabloudí Myšpulín v rudém voze se sklápěcí střechou (viz už prvý Čtyřlístek) v lese. Auto se porouchá, a když profesor později zachrání Fifinku před psími lupiči, podaří se jim kupodivu auto nastartovat. Ale jsou zasaženi pumou. Vypadá to na konec Myšpulínova auta.

V díle Dáma s krokodýlem (in 13, 1971) míříme se Čtyřlístkem ke hradu Krutiburku Holmepsovým starším červeným vozem značky 32835 - HP.

13+16

V příběhu Ukradený vynález (in 16, 1971) přijede Čtyřlístek na chatu v červeném autíčku. Pohybuje se na jeho palubě i ve finále příběhu. Je to opět auto, jaké bylo už v prvním příběhu. I když bylo na konci třetího dílu zničeno, Myšpulín jej jistě zvládnul opravit.

Nové auto kupuje Bobík v příběhu Červený pradědeček (in 17, 1971). Vůz je zde hlavním hrdinou a absolvuje nejprve privátní, pak i oficiální závod. Ne zcela jasným způsobem udělá autíčko z mlékárenské cisterny kropicí vůz, a ač se jedná o jednu z nejméně korektních scén v historii Čtyřlístku, Bobík za volantem se v poklidu domnívá, že mu za podobný atak hrozí leda bloková pokuta! Do vozu narazí zezadu býk a částečně ho zdemoluje, ale do cíle Veteran - rallie přesto vletí rychlostí 120 km/h. I s automobilem se pak hrdinové vyfotografují u jednoho hradu a také v nitru plakátu, který protrhli při couvání. Stejně jako u druhého příběhu šlo pouze o epizodní automobil, který už se nikdy nevrátil.

17+25

V příběhu Za tygří kůží (in 25, 1972) dojede Čtyřlístek opět s původním autíčkem hladce až do Egypta. Po dalších čtyřech stech kilometrech zatočí podle rady doleva a pod závorou vjedou do pralesní rezervace. Skoro tu narazí do lva, pak do nohou obřího slona. Ten auto důkladně zalije hotovou záplavou z nitra svého chobotu. Vzápětí do slona i zezadu nabourají. Auta se pak ještě zmocní opice a zaparkují s ním na zeleném, na řece klímajícím hrochovi. Na hřbetě dobráckého zvířete absolvují vyhlídkovou plavbu, aniž vystoupí z vozu, ale Pinďa spadne do vody a je málem slupnut krokodýlem. Autem se Čtyřlístek vrátí i do Třeskoprsk.

V příběhu Boj o zlato (in 28, 1973) pronásleduje naše čtveřice svým červeným, starým autem vůz jednoho záškodníka na cyklozávodech. Stopne je uniformovaný policista v zeleném a šoférující Myšpulín se začne handrkovat o pokutu. V další fázi příběhu předběhne jejich autíčko (označené nyní Tisk) omámené psisko. Ve finále je automobil vzadu proražen Bobíkem, který do něj dopadne po havárii svého bicyklu.

28

V "parkovacím" příběhu Emír má zelenou (in 41, 1975) vyráží Čtyřlístek autem na filmový festival. Cestou jsou z vesnické hospody bombardováni plným půllitrem (kvůli falešnému Bobíkovu zpěvu) a v Makotřeskách na festivalu nelze nikde zaparkovat. Podaří se jim to až po té, co se převlečou do vypůjčených kostýmů a jsou mylně považováni za soubor Svéráz. Brzy dojde k odhalení a jsou nuceni prchat právě vozem. Pokutě za parkování se pak ale vyhnou - díky dalšímu převleku za skupinu Arabů.

41

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Lapka a ŤapkaLapka a Ťapka Čtyřlístek baví už 40 let!Čtyřlístek baví už 40 let! UčebniceUčebnice Učíme se anglickyUčíme se anglicky První půlstoletíPrvní půlstoletí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru