Knihovnička Čtyřlístek » Seriály v publikacích » Ježek František: rozbor
další články z kategorie Seriály v publikacích
Ježek František: rozbor
napsal Ivo Fencl

Ježek František: rozbor Poměrně netypickými, ale vcelku vyvedenými příběhy Čtyřlístku se stala celkem čtyři pokračování Ježka Františka v číslech 26, 28, 30 a 32 z roku 1973. K vytvoření onoho hrdiny se před třiatřiceti lety spojily dvě dost významné tvůrkyně:

Dagmar Lhotová (nar. 1929 v Plzni) zůstává dodnes pilnou autorkou nespočtu dětských knih i scénářů obrázkových seriálů... a s manželem, spisovatelem Zdeňkem Karlem Slabým (1930) kdysi vymyslila i slavnou postavu kocoura Vavřince - která však ovládala Mateřídoušku.

Výtvarnice Věra Faltová (nar. 1932 v Kladně) pak s paní Lhotovou často spolupracovala (právě i na Vavřincovi) a o Ježku Františkovi napsaly ještě další příhody zase pro Mateřídoušku. Později vydali dokonce samostatné knihy Jak ježek hledal déšť (1981) a Šťastnou cestu s Ježkem Františkem (2005).

Čtěte také:
Ježek František (seriál ve Čtyřlístku)
Ježek František: časopis a knihy
Čtyřlístek plagiátem? (rozhovor s autory ježka Františka)


Příběhy ze Čtyřlístku jsou sice komiksem, ale ne všude a pořád. A tak třeba hned úvodní díl Ježek František a hůl s kloboukem je ve svém celku spíš ilustrovaným vyprávěním - až asi tak na jednu stránku z celkových osmi.

Kromě ježka Františka vystupují v příbězích i jiná zvířata, a to:

myšky (1), kocour (2 a 4), slepice a kohout (3), ryba, žáby a králík (4). Nu, a kromě živočichů se tu zjeví i oživlý hrnec (1).

Ježek František Jako i jindy a jinde se Dagmar Lhotová ve čtyřlístkovských příbězích pokusila dětem poskytovat (a to vždy na závěr každého dílu) i určité návody: Jak si udělat indiánskou čelenku (3), jak namíchat mýdlovou vodu a vypouštět bubliny (1), jak vyrábět loutky z vařeček, papírků a odstřižků (2)... anebo jak dát dohromady zvířátka z kaštanů, špejlí a jeřabin (4).

Celek příběhů, které trochu i navazovaly, obnášel 24 pestrých stran, přičemž tituly jednotlivých pokračování zněly:
1. Ježek František a hůl s kloboukem (26, 1973)
2. Ježek František a kocour Klubíčko (28, 1973)
3. Ježek František a slepice Filoména (30, 1973)
4. Ježek František a král Králík (vzadu na obálce anotováno jako Ježek František na ostrově) (32, 1973)
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Lenka KovářováLenka Kovářová Čtyřlístek vrací úderČtyřlístek vrací úder Dárkové taškyDárkové tašky Krátké z internetuKrátké z internetu Krátké číslo 7Krátké číslo 7
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru