další články z kategorie Seriály v publikacích
Poutníci: rozbor
napsal Ivo Fencl

Poutníci: rozbor Časopis ABC mladých techniků a přírodovědců, který už dnes v původní podobě neexistuje, četla trochu jiná skupina mládeže, než jaká se zabývala Čtyřlístkem. A dlouho nikoho nenapadlo, že pro ABC tak typické obrázkové seriály sehrané dvojice Kobík-Toman, by snad někdy mohly oslovit i příznivce Němečkem vymyšleného časopisu. Přece se tak stalo. V letech 2002-2003 se ve Čtyřlístku objevil komiks Poutníci, a to ve čtyřech pokračováních (čísla 339, 343, 348, 350)...

Čtěte také:
Poutníci (seriál ve Čtyřlístku)
Strážci (příbuzný seriál)

Sám Vlastislav Toman, mj. autor slavných seriálů o Kruanovi nebo Johnu Carterovi, ve své bibliografii uvádí, že mají poutníci pokračování čtyřiadvacet. To však udává celkový počet Kobíkem nakreslených stránek, protože v ABC vycházela pokaždé jen jedna strana příběhu, a právě ta byla brána jako "pokračování". Čtyřlístek ovšem uveřejňuje stránek vždy více - a pokud možno také vždy ucelená dobrodružství najednou.

Realizoval jsem s Vlastislavem Tomanem (nar. 17. 7. 1929) několik rozhovorů pro časopis Tvar, Plzeňský deník, Portál české literatury a web Komiks.cz, a on se mi svěřil, že toužil ve spolupráci se Čtyřlístkem i pokračovat. Bohužel a alespoň zatím... už mu to však nebylo redakcí umožněno.

Kromě úvodního příběhu Poutníci vydali Toman a Kobík ve Čtyřlístku ještě pokračování Jožin a Evina, Zakázaný výlet a Samá překvapení. Shrňme si stručně děj těchto čtyř pro Čtyřlístek výtvarně netypických seriálů...

1. Poutníci
Jednorožec (Čtyřlístek 339, 2002)
napsal Vlastislav Toman, nakreslil František Kobík, 6 stran
Poutníci Kosmická loď Poutník vstupuje na oběžnou dráhu planety Gea. Na palubě veze Poutníky: deset pozemských rodin. Poutníci si ti lidé říkají podle těch, kteří už roku 1620 vypluli z Anglie do Severní Ameriky hledaje novou zem pro své rodiny.
Ve vesmíru přítomní však hledají novou zem pro celé lidstvo. Sledujeme vylodění rodiny Kovářovy včetně hocha Jožina a pejsků Vajtiny a Bleka - a nelze ovšem zapomenout na robota Emila (ElektroMechanického inteligentního Lokaje).
Naši hrdinové na planetu Gea (kde je trochu menší přitažlivost) sice vystoupí ve skafandrech, ale později se po ní pohybují i bez nich. Postaví si zvláštní dům a Jožin vypustí tzv. Leftáka, což je roboticky hmyzí průzkumník. Ten je však napaden jakýmisi netopýry, jednoho z nichž srazí. Jožin tvora pojmenuje Netík a ochočí ho.
Na procházce se pak Jožin setká se zvláštním děvčetem a pomocí automatického tlumočníka se s ním i domluví. Dívka však odejde pryč...
Jožinova matka zatím vzpomíná, jak se někdejší poutníci spřátelili s Indiány. "Ale co když NÁS zdejší 'Indiáni' nebudou chtít?" bojí se Jožin.

2. Jožin a Evina
Dva za jednoho (Čtyřlístek 343, 2002)
napsal Vlastislav Toman, nakreslil František Kobík, 6 stran
Evinou Jožin pojmenuje právě onu dívku, kterou si rodina Kovářova prohlíží na videozáznamu pořízeném z létající sondy. Evina však z obrazu najednou zmizí, jako by se stala neviditelnou. Jožin se psy ji ovšem zase najde a setká se přitom i s dalšími domorodci, kteří si říkají gimbalové a díky zvláštním hábitům skutečně dokáží být neviditelní. I na Jožina hodí hábit a vedou ho pryč. Lefták je sleduje až do jejich tábora, je však napaden létajícími dravci. Spojení se přeruší, k rodičům se ovšem vrátí Jožinův Netík.
Emil mu na záda umístí sondu s kamerou - a ta vede robota i otce za synem. Netík je sice napaden dravcem, ale toho muž omráčí výstřelem. Jožin zatím od Evy získá hábit neviditelnosti a zmizí svým věznitelům. Pak už na sebe upozorní otce. A gimbalové? Přece jen pozemšťany uvítají přátelsky.

3. Zakázaný výlet
Ukradená socha (Čtyřlístek 348, 2003)
napsal Vlastislav Toman, nakreslil František Kobík, 6 stran
Otec je tím, kdo výlet Jožinovi zakáže. Hoch však uteče a plaví se s Evinou v kánoi. Otec jde po synově stopě s robotem Emilem, zatímco jsou kanoisté zbaveni nutnosti veslovat díky místnímu “delfínovi”, který jejich člun věrně táhne.
Jožinově matce je zatím jednou domorodkou umožněno vidět syna pomocí jakési telepatie. Jožin se potápí a opět jen díky onomu místnímu delfínovi se zachrání před jakýmsi mečounem. Otec a Emil konečně nezdárníka najdou pomocí vrtulníku. Jsou ve vzduchu napadeni ptakoještěrem, ale boj, do kterého se opět zapojí i místní “delfín”, dopadne šťastně. Otec Jožinovi odpouští.

4. Samá překvapení
Mistři úklidu (Čtyřlístek 350, 2003)
napsal Vlastislav Toman, nakreslil František Kobík, 6 stran
Zatímco k planetě přilétá transportér s větším domem pro rodinu Kovářovu, Jožin by rád za Evinou. Když ho otec nepustí, pošle pro ni aspoň psy. Kovářovi si přejí postavit stejný srub, jaký mívali kolonisté dobývající Ameriku, a Evina je stavbou překvapena. Jožin jí pak předvádí nový letoun. Otec se zlobí, ale Jožin se “slečnou” už odstartovali. Brzy je opět pronásleduje ptakoještěr “endestrika”, ale Jožin ho letounem srazí do jezera. Gimbalové se mezitím domnívají, že Evinu unesla právě endestrika, ale vše se vysvětlí. Dívka zůstává s Jožinem a pomůže dobudovat srub průkopníků.

Seriál, který přesně odpovídá duchu Tomanova Kruana, ve Čtyřlístku jednoduše nevyzněl. Scénář je dobrý, ale místy snad až moc zkratkovitý. Kresba stárnoucího pana Kobíka také není zcela ideální. Především však tento typ seriálu příliš neodpovídá duchu Čtyřlístku.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
GamebookyGamebooky Dopisy od dětíDopisy od dětí Bobík (časopis)Bobík (časopis) Stejnojmenné příběhyStejnojmenné příběhy Vosí hnízdoVosí hnízdo
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru