další články z kategorie Zábava
Blbiny

BlbinyAprílové a silvestrovské legrácky.
Všechny obrázky jsou fotomontáže a slouží k pobavení!
Při kliknutí na obrázky se načte větší obrázek (u většiny).



Tisková chyba na obálce Čtyřlístků 116 a 141
Zaslali rilap a Svetrsil
116141


Čtyřlístek vycházel i v arabštině a polštině!
Zaslali inecpros31 a photopohs
1304


Ztracené číslo 160. Žlutý láma objeveno!
Zaslal žátnomotof
Žlutý láma
Až do čísla 155 (ročník 1988) se v seznamu nadcházejících čísel na zadní straně vyskytoval pod číslem 160 Žlutý láma (viz článek Plánováno - nevydáno). Od čísla 156 byl vyměněn za příběh s názvem DUP. Od té doby nám vrtá hlavou, jaké dobrodružství se mohlo odehrávat v tomto ztraceném čísle. Po dlouhých 21 letech se nám konečně podařilo získat původní podobu 160. čísla a původní příběh! V seznamu byla ovšem chyba, správně měl být láma napsán velkými písmeny. Nejedná se totiž o tibetského duchovního, jak by se ze záměrně zavádějícího názvu (jak měla Ljuba Štíplová ve zvyku) mohlo zdát. Ve skutečnosti je to zkratka - podobně jako u čísla 138 MIŠ. Sto šedesátka se měla jmenovat Žlutý LÁMA! A scénář byl úplně stejný jako známe z vydaného čísla 160. Hlavní hrdina, robot DUP (Domácí Univerzální Pomocník) se ale dříve jmenoval LÁMA (Lidský A Multifunkční Automat) a nebyl modrý, ale žlutý - odtud název. Číslo bylo přejmenováno z tehdejších ideologických důvodů.


Jak by vypadalo číslo 447 jako Knihovnička Čtyřlístek
Stýská se vám po starém logu a vzhledu titulní stránky Čtyřlístku?
Podívejte se, jak by vypadalo číslo 447 jako Knihovnička Čtyřlístek!
447447
vlevo zářivé barvy, vpravo mdlé


Nejoblíbenějším časopisem knihovníků je Čtyřlístek
celý článek


Jak by vypadalo číslo 1, kdyby se počítalo s více díly

001
První číslo se jmenuje jen Čtyřlístek. Kdyby byla v plánu předem i další čísla, první sešit by měl asi konkrétnější název. Jaký by to asi byl?
V anketě č. 72 bylo na výběr z možností:

Čtyřlístek začíná
Čtyřlístek proti záškodníkovi
Čtyřlístek kamarádů
Čtyřlístek v Třeskoprskách
Čtyřlístek se brání
Čtyřlístek a velký objev
Čtyřlístek (i kdyby bylo jisté, že bude víc dílů)
jiný

Záměrně chyběla zjevná možnost Čtyřlístek: Vynález prof. Myšpulína, protože u prvních 6 čísel bylo zvykem pojmenovat sešit úplně jinak než příběh Čtyřlístku uvnitř.
Vítězný návrh vidíte napravo.


Jak by vypadalo číslo 7, kdyby bylo kratší

007
Po šesti číslech prvního ročníku přišlo s číslem 7, prvním v 2. ročníku, hned několik změn. Formát sešitu se zmenšil, počet stran zvýšil a hlavně příběh Čtyřlístku zabíral úplně všechny stránky, na jiný seriál se nedostalo. Několik indícií napovídá, že příběh sedmého čísla Velké dobrodružství Čtyřlístku byl původně napsán a nakreslen mnohem kratší - pouze devítistránkový jako v prvních 6 číslech, a že doplněn o další děj a stránky byl až dodatečně. Pokud je to pravda, můžeme si vymyslet, jak asi původně mělo číslo 7 vypadat. Musíme si domyslet jiný titulní obrázek, protože ten vydaný obsahuje výjev z druhé části příběhu, o kterém předpokládáme, že byl dopsán a dokreslen později. Hlavním tématem takto zkráceného příběhu je potyčka se zločinným robotem, proto by měla i titulní stránka obsahovat takový motiv. Na stránce je vyobrazen jen jeden člen Čtyřlístku, přesně ve stylu prvního ročníku.
Název čísla Velké dobrodružství Čtyřlístku by už také nebyl vhodný. Ve stylu čísel 1-6 musí obsahovat název slovo Čtyřlístek, přiléhavým jménem by mohlo být Čtyřlístek a zlý robot.
007
V roce 2019 vyšla kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách. I podle ní byl příběh čísla 7 nejspíš dodatečně rozšiřován a přepracován z původní devítistránkové varianty. Kniha na stránce 51 přetiskuje dříve neviděný celostránkový obrázek, u kterého popisek spekuluje, že šlo o nevyužitou o obrázkovou stránku pro doplnění příběhu nebo alternativní zadní obálku. Podle nás jde ale o původní titulní stránku ke kratší verzi příběhu. Nasvědčoval by tomu fakt, že stránka obsahuje výjev z první části příběhu a nápis "a robot golem". Těžko by se tak mohla jmenovat celá rozšířená verze příběhu. Vůbec by se nehodil pro zadní stranu obálky, navíc zadní obálky nikdy neobsahovaly nápisy. Sešity prvního ročníku (kterým by se zkrácená verze příběhu měla svým pojetím podobat) vůbec neobsahovaly obrázkovou zadní stranu. Zkusíme tedy zrekonstruovat původní titulní stránku sešitu doplněním názvu časopisu a loga. Je ovšem vidět že i tak by se pojetí titulní stránky oproti prvnímu ročníku změnilo, tam byl název uveden vždy poslušně pod čarou pod názvem časopisu.
Více o čísle 7 v samostatném článku.


Knihovnička Cimrman

Afrika
Akt
Vyšetřování ztráty třídní knihy
Hospoda Na mýtince
Vražda v salonním coupé
Němý Bobeš
Cimrman v říši hudby
Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Posel z Liptákova
Lijavec
Dobytí severního pólu
Blaník
Záskok
Švestka
Afrika
České nebe

To vše jsou hry Divadla Járy Cimrmana. Šly by tyto názvy napasovat na některá dobrodružství Čtyřlístku z knihovničkové éry? Připravili jsme pro vás tři pokusy o propojení dvou českých fenoménů - Járy Cimrmana a Čtyřlístku.
LijavecDobytí severního pólu


Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Drnovcovic rodinaDrnovcovic rodina J. Němeček, tvůrceJ. Němeček, tvůrce Křížovky na cestyKřížovky na cesty Příběhy 1989Příběhy 1989 Panorama 1984Panorama 1984
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru