Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Skandální odhalení - Čtyřlístku je 40 let!!!
další články z kategorie Události a rozhovory
Skandální odhalení - Čtyřlístku je 40 let!!!
Marie Šotolová, Trafikant, 2005

Skandální odhalení - Čtyřlístku je 40 let!!! Rozhovor s Jaroslavem Němečkem.
Pozn.: V době vydání článku bylo Čtyřlístku 36 let. Z článku jsem vyřadil pasáže, které jsme si mohli už nejednou přečíst v článcích jiných. V jednom z dalších čísel časopisu Trafikant vyšel také krátký příběh Návštěva u Čtyřlístku.


Jaroslav NěmečekKoho mají děti nejraději?
Děvčata mají svou Fifinku. Nedávno jsem byl na besedě s dětmi v Kunraticích a zeptal jsem se stejně. Ozval se řev a já nevěděl, o koho jde, protože každý křičel něco jiného. Seděla tam čtyři děvčata a každá kříčelo: "Já jsem Fifinka, já jsem Pinďa..." Čtyřlístek děti chápou jako skupinu, a tak to bylo také myšleno. Podle mě je chyba západních seriálů, že se opírají jen o jednoho hrdinu, navíc je tam občas nějaká brutalita. To nepasuje české duši. Kdežto tady je parta trochu dětí, trochu dospělých, někdy chodí do školy, někdy nechodí a navzájem se doplňují. Nevítězí nějakou surovostí, krev tu neteče. Svého nepřítele zesměšní a vyhrávají vtipem. V jednom příběhu je proto možné vyzdvihnout Fifinku, ve druhém příběhu to bude třeba Myšpulín. Ale vždycky to končí tím, že se Čtyřlístek vrátí do své chaloupky a řekne si "doma nejlíp". Pro mě osobně jsou všichni čtyři moje děti a miluji je všechny stejně.

Je pravda, že Čtyřlístek je českým nejprodávanějším dětským časopisem?
Ano. Čtyřlístek měl před rokem 1989 na dnešní poměry obrovské náklady, protože nebyla konkurence. V okamžiku, kdy se otevřely hranice a přišly sem západní komiksy, tak náklad rychle klesal. Po čtyřech letech se pád zastavil a dneska jsme zhruba na polovině původního nákladu. Remitenda je třicet procent, což nás trápí, ale ta je běžně u časopisů také víc nežli 45 %. Čtyřlístek samozřejmě hodně těží z tradice, protože polovinu prodaných výtisků kupují rodiče svým dětem a tu druhou si kupují děti samy. Nejvíc výtisků prodáme v Praze, ale naším silným odběratelem je také Ostrava. Prodáváme nicméně po celé republice.

Co jste četl jako dítě?
Já mám o dost staršího bratra, takže když jemu bylo osmnáct, mně bylo osm. Byl skautem, odebíral Junáka a Vpřed s Rychlými šípy. To si svázal, pečlivě uložil a já jsem při každé příležitosti v těch časopisech listoval a natáhnul jsem tím jako houba. Navíc jsem od malička kreslil. Žádné jiné hobby mě nepotrefilo, jen kreslení. Byl jsem pověstný, že s učením jsem na štíru, ale pod lavicí nakreslím ruštináře, on to objeví, dá na nástěnku a ještě se obrázkem pyšní.

Pane Němečku, je vám šedesát, dvě třetiny života kreslíte Myšpulína a spol. Neleze vám už ta partička na nervy?
Jak kdy. Některé příběhy se mi líbí natolik, že se kreslí samy. Některé jsou složitější, potom se kroutím a dohaduji s autorem, jsem nevrlý, termín je na spadnutí, to potom bolí.

Takže máte někdy zaječí úmysly a chuť Čtyřlístku "zahnout" s nějakou jinou figurkou...?
My máme nového hrdinu Rexíka, což je strašný ještěr z druhohor. Ten zase provádí trochu jiná alotria nežli Čtyřlístek. Bývaly však před patnácti, dvaceti lety doby, kdy mě Čtyřlístek omezoval a měl jsem pocit, že bych toho chtěl dělat víc a víc. Pustil jsem se proto do keramiky. Samozřejmě jsem maloval stále také Čtyřlístek. Avšak deset let jsem dělal profesionálně dekorativní keramiku. Výhodou byla úplná svoboda. Co člověka v noci napadlo, to potom převáděl do hlíny. Byla to báječná zábava a relaxace... Ale pec je drahá, elektřina je drahá. Když přišel rok osmdesátý devátý a osamostatnil jsem se, tak jsem se musel rozhodnout, buď jedno, nebo druhé. Zůstal jsem věrný Čtyřlístku.

Bude někdy Čtyřlístek zfilmovaný?
Hledáme investora, který by se do toho pustil. Máme dnes k dispozici cédéčka, kde jsou nádherné figurky, krajiny, vše se hýbe, ale jsou to počítačové hry. My jsme kdysi natočili dva díly Čtyřlístku, ale přišel rok 89 a Barrandov přestal fungovat.

Do kdy budete malovat?
Já si myslím, že ještě 25 let a potom to převezme syn.

Máte vnouče a pokud ano, čte Čtyřlístek?
Vnoučata mám, ale jednomu jsou čtyři a malé jsou dva roky, takže ještě nečtou.

Až povyrostou, budou mít Čtyřlístek jako povinnou četbu?
Přesně
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru