Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Recenze parodie Dětem vstup zakázán
další články z kategorie Analýzy a hodnocení
Recenze parodie Dětem vstup zakázán
Jan Marek, Kult fantazie, 20.11.2003

Recenze parodie Dětem vstup zakázán A je to tady. Čtyřlístek se vrací a je brutálnější než kdy jindy. S přesností amerických odstřelvačů z Vietnamu, nechybí Myšpulínovy vynálezy, Bobíkova chuť k jídlu, ufoni, stroj času, napalm, teroristické útoky ani Fifinčiny genitálie. Kompilace Dětem vstup zakázán vyšla v omezeném nákladu a jedná se o sborník českých autorů, kterým není lhostejná klesající úroveň Čtyřlístku.


Čtěte také:
Dětem vstup zakázán

Odkaz:
Čtyřlístek 666 Dětem vstup zakázán: Tohle není ani pro dospělé - 40 %
(další recenze)

Všichni jsme na Čtyřlístku odrostli. Ještě v našich hlavách dokážeme vydolovat vzpomínky na ta neuvěřitelná dobrodružství, která Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín spolu prožili. Dnes Čtyřlístek vykazuje klesající úroveň a zdá se, že už přežívá a vychází jen z jakési setrvačnosti. No a tak se rozhodli bývalí čtenáři o protestní záchrannou akci. Vznikly tak unikátní příběhy s oblíbenými hlavními hrdiny, jen už je kreslí poněkud odrostlejší děti. A právě proto můžeme sledovat temnější stránky dobrodružství populárního kvarteta. Přesně to, co na stránkách Čtyřlístku chybělo k nám nyní přichází. Konec s dokonalou asexuálností. Fifinka bude konečně nahá, a vězte že toho Bobík, Myšpulín a Piňda dokonale využijí/zneužijí. Že oblíbené postavy jsme nikdy neviděli konat základní lidské (a zvířecí) potřeby? Tady uvidíte na vlastní oči jak to vypadá, když má Bobík průjem. A násilí? Co byste tak čekali, když je Čtyřlístek Komunistickou stranou ameriky prohlášen za terroristy. Usáma hadr. Také na nás čeká odhalení, jak to bylo doopravdy s Rychlími šípy (Samozřejmě se do všeho zamíchal Myšpulín se svým strojem času).

Dětem vstup zakázán vyšlo v omezeném nákladu 111 kusů. Již teď se dá označit výtisk za raritu. Grafické zpracování je samozřejmě černobílé, ale velmi kvalitní. Kvalitní jsou samozřejmě i autoři. Této kompilace se zůčastnila napřílad taková známá jména jako numero uno české scénáristiky a jeden z otců Crwe, Štěpán Kopřiva. Dále Adolf Lachman, Dvid Zachoval či Filip Zach.

ukázka Určitě scénáristicky nejkvalitnějším příběhem a zároveň i příběhem s nejlepším grafickým zpracováním je "A Saigon Tribute" od prvních dvou zmíněných autorů. Adolf Lachman má vynikajícně zmáknutou dynamiku a přestřelky v jeho podání jsou naprosto úžasné. Označil bych jeho kresbu až za profesionální. O scénáři Štěpána Kopřivy se nemá cenu ani zmiňovat. Je skvělý, plný narážek na staré dobré filmy s Vietnamskou tématikou. Najdete parafráze na Četu i na Apocalypse Now. V příběhu se dovídáme co dělal Čtyřlístek během Vietnamské války (Bobík doslova páchal prasárny), zjistíme jak je to s vietnamskými trhovci, dokonce se dočkáme objasnění terroristického útoku z 11. září.

V "Ztracených šípech" musí naši hrdinové něco udělat s nekalou konkurencí. Sešity Rychlých šípů se prodávají líp než sešity Čtyřlístku. Proto čeká hrdiny cesta do minulosti aby se jim podařilo ovlivnit vznik protivníků.

V třetím příběhu konečně přijde to, co nám na stránkách Čtyřlístku vždy chybělo a marně jsme to tam hledali. Laciná pornografie, sexistické svinstvo. Ve "Velkém třesku v Ttřeskoprskách" konečně uvidíme Fifinčina prsa (opravdu žádná nemá) i to ostatní. Celý příběh finišuje za devět měsíců nečekaným finále.

titulní stránka"Fantastic 4leaves" je jakousi prafrází na Fantastickou čtyřku. Čtyřlístek si to bude muset rozdat s pirátem, naštěstí má trumf. Živou pochodeň alias Pinďu. Mě osobně příběh Davida Zachovala a Filipa Zacha připadá ze všech příběhů v této publikaci nejslabší.

"Kormidlo osudu" je krátký příběh od autora slyšícího na jméno Map. Čtyřlístek na anarchistické demonstraci nejdřív prorazí policejním kordonem, poté zdemoluje pomocí ručního granátu McDonalds. Finále příběhu se odehrává ve sklepě, kde kapitalisté hlídají tajemný artefakt.

Poslední příběh "Haló, tady ufon" je dokonalou parafázi na slavné dobrodružství opravdového Čtyřlístku. Vynikající zakončení sešitu, ve kterém není nouze o krev, sperma ani o exkrementy. Tenhle příběh si určitě zamilujete. Vemte si slavné příběhy Haló, tady ufoni a Pozor bolid, představte si co by se stalo, kdyby místo milých ufounků přiletěly obrovské zrůdy s klepety místo rukou, navíc věčně nadržené. Takhle se to totiž v tomto příběhu odehraje.

Shrnuto. Dětem vstup zakázán je publikace, která ukazuje světu tu temnější a krvavější stránku oblíbených českých superhrdinů. Dětem vstup zakázán je unikátní publikace, která světu představuje české comicsové autory. Dětem vstup zakázán je děsná hlína, která vás zadupe, přejede a ojede. Killer Bobík, Bitch Fifinka, Boss Myšpulín a Runner Piňda čekají. Brousí si nože a nabíjejí bouchačky. Dětem je totiž vstup zakázán. Právě proto bych tento příběh doporučil pro vaše mladší sourozence. Ať si sami udělají obrázek, jak to na světě chodí.

Jo a musím bonznout že Bobík je kanibal!


titulní název: Dětem vstup zakázán
vydal: Sdružení přátel Čtyřlístku 2003
grafická úprava: Olda pod přísným dohledem poldy
odpovědný redaktor: Astronaut Cvok
výtvarný redaktor: Ježek Koska
tisk: Profesor Semtamfuck
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru