další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Čtyřlístek ve škole
sestavil chrz

Čtyřlístek ve škole Dlouholetého čtenáře by dřív ani nenapadlo, že je Čtyřlístek tak mladý, že může chodit na základní školu. Vždyť hned v prvním dílu se dozvíme, že je Myšpulín profesorem na univerzitě (i když dokazuje vzorec 1+1=). Čtyřlístek se s dětmi baví, jezdí na výlety, tábory, odepisuje na jejich dopisy a přání, navštěvuje je doma či ve škole, ale nikdy není zmíněno, že by mohl chodit do školy s nimi. Mladý je, to ano, ale fakt, že bydlí spolu doma a bez rodičů, pořádá výpravy na různá místa na světě, ve vesmíru i čase, to a ještě mnoho dalšího odporuje představě školáků ze Čtyřlístku. Ve školních kalendářích z konce osmdesátých let sice najdeme Čtyřlístek vyobrazen s brašnou nebo ve škole, pořád jsou to ale jen obrázky. Ale po roce 1990 už začíná Čtyřlístek docházet do školy doopravdy. Jestli tím chce Čtyřlístek přiblížit svým čtenářům, těžko říct. Podívejme se na (neúplný) výčet takových příběhů, krátkých i delších. (Nejsou zmíněny díly, kde Čtyřlístek navštěvuje výtvarnou, hudební nebo kouzelnickou školu. Pouze základní.) Ve většině takových příběhů chodí do školy pouze Pinďa, ostatní jsou doma.

Článek zohledňuje jen příběhy do roku 2010.


"Ranní ptáče dál doskáče" (příběh #19 in Vlasta 36/1994)
První školní den a Bobíkovi se nechce vstávat. Do školy jdou všichni.

Sedmero klíčů (in kniha, 1995)
Čtyřlístku začínají prázdniny. Ze školy vybíhají s brašnami na zádech Pinďa s Fifinkou.

"Zítra začíná škola!" (příběh #77 in Vlasta 38/1995)
Pinďa nemůže od září do školy, neměl by se kdo starat o jeho záhonek s mrkvemi. Do školy jdou všichni.

"Ve škole bude besídka!" (příběh #90 in Vlasta 51/1995)
Ve škole bude besídka a Čtyřlístek účinkuje. S brašnou vidíme Bobíka a Fifinku.

Kominík pro štěstí (in 239, 1996)
Pinďa jde do školy, naučil se ale jen Pythagorovu větu.

Čertova babička (in 293, 1999)
Pinďa má novou učitelku - čertovskou bábu.

Perpetuum mobile (in 304, 2000)
Pinďa je unesen při cestě do školy.

Nejlepší prázdniny... (in Bobík 7/2000)
Pinďa jde do školy a povídá si s dětmi, jak strávili prázdniny.

Myšpulínova přednáška (in 317, 2001)
Pinďa prohlašuje, že kdyby se ve škole dozvěděl, že někdo nabízí drogy, okamžitě by to ohlásil paní učitelce nebo na policii.

Myšpulín pátrá (in 345, 2003)
Pinďovu třídu navštíví podezřelí vědci.

škola Skřítek pro štěstí (in 355, 2003)
Pinďa přichází ze školy. Na vysvědčení má samé jedničky.

At School - Ve škole (in 418, 2006)
Pinďa, Bobík a Fifinka se se vydávají do školy, Myšpulín se s nimi loučí. Bobík myslí ve třídě jen na svačinu.

Vesmírný kámen (in 435, 2007)
Pinďa přichází ze školy se zprávou, že v noci budou padat meteority.

Malá mořská víla (in Sp6/2007)
Čtyřlístek přicestoval do Dánska, Pinďa si chtěl doplnit školní výuku, zrovna brali Vikingy a slavnou sochu malé mořské víly.

School Subject - Školní předměty (in 422, 2007)
Čtyřlístek provádí nové žáky po škole a ukazuje jim, jaké předměty se zde vyučují. Celý Čtyřlístek chodí do školy.

At the Doctor - U lékaře (in 451, 2008)
Pinďovi se nechce do školy, tak si vymyslí, že je nemocný.

Geography - Zeměpis (in 456, 2008)
Pinďa má domácí úkol ze zeměpisu. Místo aby mu Myšpulín v učení pomáhal, vydá se Čtyřlístek na šlapoletu na výlet do Afriky, ať vidí Pinďa učivo na vlastní oči.

Sny na objednávku (in kniha, 2008)
Pinďa má špatný sen - chce jít do školy, ale dveře jsou zazděné. Ředitel na Pinďu z okna volá, aby za trest za pozdní příchod vylezl po okapu.

A Year in Třeskoprsky - Rok v Třeskoprskách (in 468, 2009)
Co dělá Čtyřlístek přes rok - v září se vrací do školy.

Olympijský oheň (in 477, 2009)
Pinďa přichází ze školy a je velice nadšený - vyhrál nad Ludvou z VI. C závod v běhu a jako nejrychlejší běžec ponese olympijskou pochodeň.

Vtipná kaše (in 485, 2010)
Pinďa se pořád jenom učí, i když na písemku už všechno dobře umí. Fifinka mu dokonce připraví kouzelnou vtipnou kaši, se kterou mu půjde ve škole všechno hravě. Pinďovi se opravdu daří, dokonce se přihlásí do televizní vědomostní soutěže pro školáky. Opravdu byla ta kaše kouzelná, nebo sloužila jako posílení sebevědomí?

Omyl s mývalem (in 492, 2010)
Čtyřlístku se doma usadil mýval, který vše krásně umyje a vyčístí. Bohužel umyl i Pinďův sešit s domácími úkoly. Učitel je nazloben, že Pinďa odevzdal místo úkolu jen sešit s mazanicemi. Pinďa dostává pětku a za trest musí přepsat celý sešit.


A co k tomu říká Jaroslav Němeček v jednom z rozhovorů: "... je to parta trochu dětí, trochu dospělých, někdy chodí do školy, někdy nechodí a navzájem se doplňují."Vaše názory

Josef Schwarz: K tématu a vůbec ke všem modernizujícím aktualizacím nových dílů (Čtyřlístek jedná se starostou, Čtyřlístek cestuje do Prahy apod.) - příběhy Čtyřlístku, které jsou příliš zasazené do naší doby (politika, cestování na konkrétní místa, chození do školy atd.), se "nelíbí" proto, že jdou proti základnímu duchu Čtyřlístku - Čtyřlístek nepatří do našeho světa, je to svým způsobem mýtus o dobrém kamarádství a přátelství, o zážitcích a dobrodružství, o ztrácení se a hledání, o nálezech a ztrátách. Jeho příběhy se odehrávají v neskutečnu (copak někde leží Třeskoprsky? - i když víme, že inspirací autorovi byly Doksy, Doksy nejsou Třeskoprsky - podobně jako Stínadla J. Foglara), řečeno slovy literární teorie, v jednom z možných světů, který vypadá částečně jako náš, ale není to náš svět. A jakmile se k našemu světu začne příliš přibližovat, ztrácí svou přitažlivost.

Anketa

Podle ankety č. 18 čtenářům nevadí, že Čtyřlístek chodí v několika pokračováních na základní školu.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
J. Čehovský (K. Ladislav)J. Čehovský (K. Ladislav) Neverbální komunikaceNeverbální komunikace SamolepkySamolepky Tmou! Šifra MyšpulínaTmou! Šifra Myšpulína NezdaryNezdary
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru