další články z kategorie Nečtyřlístkový Němeček
Malabar

Malabar Příběhy Malabara, cestovatele, který se svými přáteli pomáhá zvířatům z obtíží. Stejnojmenná žvýkačka obsahuje obrázky, které si lze nalepit do speciálního deníku. Na obrázcích v minipříbězích zachraňuje Malabar zvířata před nebezpečím nebo lovci pomocí své žvýkačky.
První díl jeho časopiseckých příběhů (reklam) ve Čtyřlístku je bezejmenný, vystupuje v něm Čtyřlístek a propaguje žvýkačky. Scénáře k 8 dílům vymýšlely děti, členové Klubu Malabar, v soutěži. Malí autoři vítězných scénářů se příběhů osobně účastní, při kreslení jejich obličeje se pan Němeček drží zaslané fotografie dítěte. Pak se soutěž žvýkaček změnila, děti jen odpovídaly na soutěžní otázky, zatímco scénáře doprovodného komiksu už připravoval neuvedený autor, i nadále je kreslil Jaroslav Němeček. Obrázky v samotných žvýkačkách ale kreslí někdo jiný.
Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019) doplňuje, že francouzský výrobce žvýkaček v roce 1958 založil strategii na tom, že krátké reklamní příběhy vytvářeli slavní komiksoví kreslíři té doby. Úspěšnou strategii se pokusil výrobce zopakovat při příchodu na český trh a proto oslovil právě čtyřlístkovského Němečka.

Čtěte také:
Čtyřlístek a Malabar (jeden díl společně se Čtyřlístkem)

0. "Co to čteš, Fifinko?"
Není Pinďa jako Pinďa (Čtyřlístek 223, 1994)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
Fifinka si čte Malabarův deník. Kluci se zajímají, o koho jde. Fifi vysvětlí, že Malabar je člověk, který se svými mladými přáteli pomáhá zvířatům z obtíží. Svá krátká dobrodružství zažívá na obrázcích, které jsou součástí každé žvýkačky Malabar. Zvířata v minipříbězích zachrání před lovci nebo nebezpečím pomocí své žvýkačky. Čtyřlístek se rozhodne obrázky sbírat a lepit do Malabarova deníku.
1. Malabar zachraňuje zvířata
Vánoce po japonsku (Čtyřlístek 226, 1994)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Lucinka z 3. třídy základní školy v Karviné) Lovci číhají na slony, chtějí prodat sloní kly. Holčička, kluk a Malabar ucpou lovcům hlavně pušek žvýkačkou. Žvýkačky se při výstřelu nafouknou a lovci se vznesou do vzduchu, sloni jsou zachráněni.
2. Zachránění delfínů
Na horách (Čtyřlístek 228, 1995)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Tereza Ondroušová z Nového Jičína) Záškodník vytáhne špunt v delfináriu, prý učí delfíny žít na suchu. Malabar nafoukne žvýkačkový balónek, kterým delfíni ucpou odtok a Malabarova kamarádka se může na delfínech svézt.
3. Zachránění pand
Bláznivý únos (Čtyřlístek 230, 1995)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Míša Čajinská z Desné II) Pytláci loví pandy do sítí. Naštěstí je nablízku Malabar, nafoukne velikou žvýkačkovou bublinu a pytláci se i se sítí vznášejí pryč. Malabarova kamarádka si může vyfotit nejen Pandy, ale i odhalené pytláky.
4. Slon v pasti
Turnaj v Třeskoprskách (Čtyřlístek 232, 1995)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Honzík Kaňka z Valdic a s ním Jana, Alenka a Ivanka Kaňkovy) Čtyři děti vidí, jak pytláci chytili slona do pasti. Zavolají na pomoc Malabara. Malabar nafoukne velkou bublinu, se kterou se i se slonem z pasti dostanou. Děti sedí na slonovi v maskách, pytláci se jich vyděsí a prchají.
5. Malabar a šimpanz
Autoservis Pinďa (Čtyřlístek 235, 1995)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Petr Urban ze Šumperka) Lovci chytí šimpanze do bambusové klece. Kluk prosí Malabara o pomoc. Malabar dá žvýkačku šimpanzovi. Kluk předvede šimpanzovi, jak nafouknout ze žvýkačky velkou bublinu. Šimpanz se opičí, taky udělá velkou bublinu, tím rozbije klec a osvobodí se. Lovci prchají.
6. Malabar a dřevorubci
Bobík čápem (Čtyřlístek 236, 1995)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Jirka Hanousek ze ZŠ Dubina) Dřevorubci v lese kácejí les a vyhánějí zvířátka. Kluk s Malabarem je chtějí vytrestat. Pomocí zvýkačky udělají metací prak a střílí po dřevorubcích šišky, které jim nosí vděčná zvířátka.
7. Lov klokanů
Co odnesl Mikuláš (Čtyřlístek 237, 1995)
nakreslil Jaroslav Němeček, 2 strany
(Jana Cihlářová z Brna-Bystrce) Holčička vidí jak lovci v autě nahánějí klokany. Přivolá na pomoc Malabara, ten nafoukne velkou bublinu a hodí ji na auto lovců. Žvýkačka se rozprskne na předním skle, lovci nevidí na cestu a s autem se vybourají. Klokani jsou zachráněni.
8. Vítejte v Malabar klubu
Poprask v penzionu (Čtyřlístek 240, 1996)
nakreslil Jaroslav Němeček, 1 strana
Malabar představuje dětem soutěž v tomto ročníku Čtyřlístku.
9. Mraveniště
Trosečník na VS 16 (Čtyřlístek 242, 1996)
nakreslil Jaroslav Němeček, 1 strana
(Jarda Horák z Liberce) Dva kluci rozkopávají houby a ničí les. Mravenci už prchají z mraveniště v předtuše nejhoršího. Malabar má nápad - nafoukne velkou bublinu a zamaskuje ji opuštěným mraveništěm. Výtržníci si neodpustí do mraveniště kopnout. Zamaskovaná žvýkačka vybouchne, mizerové se nestačí divit a prchají z lesa.
10. Žirafy
Záhada pyramidy (Čtyřlístek 245, 1996)
nakreslil Jaroslav Němeček, 1 strana
Lovci se blíží se sítí k žirafám. Malabar hodí lovcům pod nohy kuličkové žvýkačky. Lovci spadnou a se sami zamotají do svých sítí. Žirafy děkují Malabarovi.
11. Koala
Zrádné jeskyně (Čtyřlístek 248, 1996)
nakreslil Jaroslav Němeček, 1 strana
Lovec chytá koalu do síťky. Naštěstí je poblíž Malabar a z foukačky střílí na lovce kuličkové žvýkačky. Koala je zachráněna, lovec se sám chytí do síťky.
12. Papoušek
Příšerná noc (Čtyřlístek 250, 1996)
nakreslil Jaroslav Němeček, 1 strana
Na zraněného papouška se sápe kočkovitá šelma. Malabar nafoukne a praskne žvýkačkovou bublinu. Útočník se zalekne, zřejmě někdo střílí, a uprchne. Malabar papouška ošetří.
13. Tučňáci
Největší dárek (Čtyřlístek 252, 1996)
nakreslil Jaroslav Němeček, 1 strana
Lovec chytil tučnáka do sítí. Malabar na lovce hodí několik nafouknutých žvýkaček, lovec se do nich zalepí a tučnák je volný.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Lucie PolívkováLucie Polívková SPZSPZ Medvídek PandaMedvídek Panda MyšpulixMyšpulix Vytaženo z šuplíkuVytaženo z šuplíku
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru