Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Hledání tajemství zeleného mýdla
další články z kategorie Události a rozhovory
Hledání tajemství zeleného mýdla

Hledání tajemství zeleného mýdlaHledání tajemství zeleného mýdla je krátký dokumentární film režisérky Jitky Rudolfové z roku 2009, který byl promítán na 35. letní filmové škola v Uherském Hradišti a na Festivalu nad řekou v Písku.

Hledání tajemství zeleného mýdla

délka: 30 minut (krátký, dokumentární)
premiéra: 2009
námět: Jitka Rudolfová
scénář: Jitka Rudolfová
kamera: Jitka Rudolfová
hraje: Petr Marek
režie: Jitka Rudolfová

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
Česko-Slovenská filmová databáze (Jitka Rudolfová)
Filmová databáze
Festival nad řekou

Jitka Rudolfová, nadaná mladá režisérka, jedna z letošních "pěti filmových nadějí" na MFF Karlovy Vary a tzv. druhá Věra Chytilová, se tentokrát pustila do dokumentárního pátrání po vzniku a zákulisí českého komiksového časopisu Čtyřlístek. V rozhovorech se dvěma hlavními tvůrci - výtvarníkem Jaroslavem Němečkem a protřelou dětskou literátkou Ljubou Štíplovou, vzpomíná na vznik legendárního periodika, za kterým stála touha "nakreslit pro české děti něco vlastního." Dokumentární záběry se prolínají s jednoduchými animacemi, které vyprávějí příběh prvního vydání Jak Fifinka poznala Bobíka, nebo oživenými komiksovými ukázkami v čele s průvodcem Petrem Markem a některými známými postavičkami. Film je zakončen pochmurnou úvahou, zda nový, technikou ovlivněný Čtyřlístek, je stále ten pravý.

Čtyřlístek - to je dnes jedna z legend českého komiksu! Svérázná čtveřice Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka letos oslaví svou čtyřicítku. Hlavním tématem stylizovaného hravého dokumentárního filmu režisérky Jitky Rudolfové, který vznikl jako mimořádné cvičení na FAMU, je zejména připomenutí tohoto jedinečného fenoménu a to právě zejména z pohledu režisérčiny generace. Zároveň však také nabízí hledání odpovědi na otázku "Proč už Čtyřlístek není tím, čím býval?", respektive "čím je vlastně dnes?"... Film se skládá z několika samostatných, s tématem souvisejících linií, které se volně proplétají, a jež vtipně glosuje Petr Marek.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru