wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2020

Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Hledání tajemství zeleného mýdla
Hledání tajemství zeleného mýdla

Hledání tajemství zeleného mýdlaHledání tajemství zeleného mýdla je krátký dokumentární film režisérky Jitky Rudolfové z roku 2009, který byl promítán na 35. letní filmové škola v Uherském Hradišti a na Festivalu nad řekou v Písku.

Hledání tajemství zeleného mýdla

délka: 30 minut (krátký, dokumentární)
premiéra: 2009
námět: Jitka Rudolfová
scénář: Jitka Rudolfová
kamera: Jitka Rudolfová
hraje: Petr Marek
režie: Jitka Rudolfová

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
Česko-Slovenská filmová databáze (Jitka Rudolfová)
Filmová databáze
Festival nad řekou

Jitka Rudolfová, nadaná mladá režisérka, jedna z letošních "pěti filmových nadějí" na MFF Karlovy Vary a tzv. druhá Věra Chytilová, se tentokrát pustila do dokumentárního pátrání po vzniku a zákulisí českého komiksového časopisu Čtyřlístek. V rozhovorech se dvěma hlavními tvůrci - výtvarníkem Jaroslavem Němečkem a protřelou dětskou literátkou Ljubou Štíplovou, vzpomíná na vznik legendárního periodika, za kterým stála touha "nakreslit pro české děti něco vlastního." Dokumentární záběry se prolínají s jednoduchými animacemi, které vyprávějí příběh prvního vydání Jak Fifinka poznala Bobíka, nebo oživenými komiksovými ukázkami v čele s průvodcem Petrem Markem a některými známými postavičkami. Film je zakončen pochmurnou úvahou, zda nový, technikou ovlivněný Čtyřlístek, je stále ten pravý.

Čtyřlístek - to je dnes jedna z legend českého komiksu! Svérázná čtveřice Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka letos oslaví svou čtyřicítku. Hlavním tématem stylizovaného hravého dokumentárního filmu režisérky Jitky Rudolfové, který vznikl jako mimořádné cvičení na FAMU, je zejména připomenutí tohoto jedinečného fenoménu a to právě zejména z pohledu režisérčiny generace. Zároveň však také nabízí hledání odpovědi na otázku "Proč už Čtyřlístek není tím, čím býval?", respektive "čím je vlastně dnes?"... Film se skládá z několika samostatných, s tématem souvisejících linií, které se volně proplétají, a jež vtipně glosuje Petr Marek.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Byla jednou koťata
Byla jednou koťata
Okrajově o Čtyřlístku
Okrajově o Čtyřlístku
Velké knihy
Velké knihy
Příběhy z leporel
Příběhy z leporel
Krátké filmy
Krátké filmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz