wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2020

Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Jak se točil pořad Víkend o Čtyřlístku
Jak se točil pořad Víkend o Čtyřlístku
napsal Ivo Fencl

Jak se točil pořad Víkend o Čtyřlístku   Josef Kubeš. Tak se jmenuje redaktor Novy, který má na kontě zbrusu nový televizní pořad o Čtyřlístku. Měl premiéru v rámci cyklu Víkend, a to 14. ledna 2008, natáčen ale byl už roku 2007 a mimo jiné taky u mne ve Starém Plzenci u Plzně. Jak se to semlelo? I díky Pavlu Chrzovi a těmto jeho stránkám.


Josef Kubeš nejprve Pavla Chrze požádal, aby v jeho pořadu vystoupil. Pavlovi, který je skromný, se navíc zrovna moc nechtělo, i zeptal se mne, zda bych to třeba nezkusil a já to tedy s velkou obavou zkusil, ačkoli se nemiluji ani na fotkách, natož pak na obrazovce.
Ivo Fencl v pořadu Víkend   Jak se připravit? To bylo otázkou. Zkušeností s kamerami jsem měl pramálo... Shodou okolností jsem ale tou dobou natáčel (taky v Plzenci) i jeden díl seriálu Detektor pro Českou televizi, a tak jsem už před příjezdem Kubešovy tříčlenné "roty" (redaktor, kameraman, zvukař, to jsem snad ale ani nemusel psát) získal určitou povědomost o principech a zásadách. A pak... Jak že probíhalo vlastní natáčení a kde? Inu, u nás v obýváku. Na gauči odpočíval obrovský oranžový kocour a bohužel jsem udělal chybu, že jsem si ho spontánně (anebo i třeba nespontánně) nepochoval a nevnutil jej kameře. Nestalo se, už je pozdě - a v televizi bylo z Čika vidět jen malý kousek.

  S výjimkou prvního tuctu vlastním kupodivu všechny Čtyřlístky, a tak jsem je předvedl. Také zručný kameraman Novy se na nich ale vyřádil a prohodil přitom, že právě pro podobné "pozastavovací" záběry (Čtyřlístků pak ve vysílání před kamerou zvolna přibývalo) miluje svou profesi nejvíc... Ivo Fencl v pořadu Víkend Ale nešlo jenom ukazovat, taky hovořit bylo nutno, což mohl být trochu problém. Například i z toho důvodu, že mi nedávno vypadl přední zub, který už se dlouho viklal po cyklonehodě, jejímž výsledkem se stalo, že ve filmu neotvírám moc ústa. Ale co! Rozumět mi bylo. I zavzpomínal jsem na časy, kdy nikdo z nás, dětí ještě netušil, kdy nové číslo Čtyřlístku vyjde. Tehdy, v letech sedmdesátých, jsem pravidelně chodíval okolo trafiky na náměstí u kostela a snad každý den do ní nakukoval. Tak dlouho, až... JO! Až tam najednou Čtyřlístek byl. Zvláštní, ne? A podivné se mi zdá, že mi nikdy žádné číslo Čtyřlístku neproklouzlo, a to ani když jsem někam do dáli a na déle odjel s rodiči.
  "Bez Čtyřlístku nového býti?" parafrázoval bych tady starý snář. "Hrozné neštěstí!"

  Co se mne ještě ptali? A co jsem odpovídal? Třeba to, že jsem se o Čtyřlístky v dětství tolik bál, až jsem je zásadně nenosil do školy. To jistá má spolužačka jedno číslo přinesla, asi v osmé anebo sedmé třídě, a bylo jí ukradeno. Myslím, že brečela. To mně nebylo zcizeno nikdy žádné, neboť ty mé Čtyřlístky zůstávaly skryty před světem spolužáků. Až na ty, co zavítali k nám domů.

  V pořadu jsem taky zmínil ten podivuhodný fakt zvaný "nevyužívání Myšpulínových vynálezů". Onu záhadu..., která mi od klukovských let vrtala hlavou... Ach, a copak si Myšpulín nedává nic patentovat? A jak to, že ty nejúžasnější vynálezy Čtyřlístek nevyužil vícekrát? Ivo Fencl v pořadu Víkend A jak to, že skončí jeden příběh (Signály z neznáma, jak se pak jmenoval i onen Víkend), ale v dalším nové vymoženosti mizí. Nevyužity.
  Divné, říkám si vlastně až dodnes, ale je třeba se s tím smířit, protože bádání na tomhle poli už se blíží absurditě. I to jsem ostatně v televizi naznačil.
  A ostatní mé "vejžmoly"? Ty už ve střižně spadly na zem, a tak třeba ani nedošlo na srovnání Čtyřlístku a Rychlých šípů, nicméně některé mé postřehy byly zapracovány do scénáře. (Mimochodem, v pořadu se vyskytla i chyba. První Čtyřlístek se nejmenuje Vynálezy profesora Myšpulína, ale jenom Vynález prof. Myšpulína.)

  Dále samozřejmě promluvili i Jaroslav Němeček a Jiří Čehovský (alias Karel Ladislav). I další (na ulici) oslovení. Připomenuta byla i Kunova a Janotova studie o Reportáž na nocování slavné čtveřice, nicméně oba pány zapomněli redaktoři jmenovat a nezmínili ani jejich Reportáž na Společnost za obrodu Čtyřlístku.

  Jaký měl pořad ohlas? Nevím přesně, ale Josef Kubeš mi napsal, že za něj "sklízí ovace". Nebo tak něco... A tak jsem rád, obzvlášť když Josef tvrdil, že úspěch to mělo i díky mně.
  "Hlavně ale díky Pavlu Chrzovi," dodávám na závěr. Ten web, který Pavel vytvořil, by jenom málokdo z nás dovedl tak znalecky vést a dál a dále rozšiřovat a plnit...!

Fotografie z pořadu Víkend na Nově
Reportáž na youtube
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Strašidelný pradědeček
Strašidelný pradědeček
Auto Čtyřlístku
Auto Čtyřlístku
Mince
Mince
Capri-Sun
Capri-Sun
SPZ
SPZ
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz