Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Jak se točil pořad Víkend o Čtyřlístku
další články z kategorie Události a rozhovory
Jak se točil pořad Víkend o Čtyřlístku
napsal Ivo Fencl

Jak se točil pořad Víkend o Čtyřlístku   Josef Kubeš. Tak se jmenuje redaktor Novy, který má na kontě zbrusu nový televizní pořad o Čtyřlístku. Měl premiéru v rámci cyklu Víkend, a to 14. ledna 2008, natáčen ale byl už roku 2007 a mimo jiné taky u mne ve Starém Plzenci u Plzně. Jak se to semlelo? I díky Pavlu Chrzovi a těmto jeho stránkám.


Josef Kubeš nejprve Pavla Chrze požádal, aby v jeho pořadu vystoupil. Pavlovi, který je skromný, se navíc zrovna moc nechtělo, i zeptal se mne, zda bych to třeba nezkusil a já to tedy s velkou obavou zkusil, ačkoli se nemiluji ani na fotkách, natož pak na obrazovce.
Ivo Fencl v pořadu Víkend   Jak se připravit? To bylo otázkou. Zkušeností s kamerami jsem měl pramálo... Shodou okolností jsem ale tou dobou natáčel (taky v Plzenci) i jeden díl seriálu Detektor pro Českou televizi, a tak jsem už před příjezdem Kubešovy tříčlenné "roty" (redaktor, kameraman, zvukař, to jsem snad ale ani nemusel psát) získal určitou povědomost o principech a zásadách. A pak... Jak že probíhalo vlastní natáčení a kde? Inu, u nás v obýváku. Na gauči odpočíval obrovský oranžový kocour a bohužel jsem udělal chybu, že jsem si ho spontánně (anebo i třeba nespontánně) nepochoval a nevnutil jej kameře. Nestalo se, už je pozdě - a v televizi bylo z Čika vidět jen malý kousek.

  S výjimkou prvního tuctu vlastním kupodivu všechny Čtyřlístky, a tak jsem je předvedl. Také zručný kameraman Novy se na nich ale vyřádil a prohodil přitom, že právě pro podobné "pozastavovací" záběry (Čtyřlístků pak ve vysílání před kamerou zvolna přibývalo) miluje svou profesi nejvíc... Ivo Fencl v pořadu Víkend Ale nešlo jenom ukazovat, taky hovořit bylo nutno, což mohl být trochu problém. Například i z toho důvodu, že mi nedávno vypadl přední zub, který už se dlouho viklal po cyklonehodě, jejímž výsledkem se stalo, že ve filmu neotvírám moc ústa. Ale co! Rozumět mi bylo. I zavzpomínal jsem na časy, kdy nikdo z nás, dětí ještě netušil, kdy nové číslo Čtyřlístku vyjde. Tehdy, v letech sedmdesátých, jsem pravidelně chodíval okolo trafiky na náměstí u kostela a snad každý den do ní nakukoval. Tak dlouho, až... JO! Až tam najednou Čtyřlístek byl. Zvláštní, ne? A podivné se mi zdá, že mi nikdy žádné číslo Čtyřlístku neproklouzlo, a to ani když jsem někam do dáli a na déle odjel s rodiči.
  "Bez Čtyřlístku nového býti?" parafrázoval bych tady starý snář. "Hrozné neštěstí!"

  Co se mne ještě ptali? A co jsem odpovídal? Třeba to, že jsem se o Čtyřlístky v dětství tolik bál, až jsem je zásadně nenosil do školy. To jistá má spolužačka jedno číslo přinesla, asi v osmé anebo sedmé třídě, a bylo jí ukradeno. Myslím, že brečela. To mně nebylo zcizeno nikdy žádné, neboť ty mé Čtyřlístky zůstávaly skryty před světem spolužáků. Až na ty, co zavítali k nám domů.

  V pořadu jsem taky zmínil ten podivuhodný fakt zvaný "nevyužívání Myšpulínových vynálezů". Onu záhadu..., která mi od klukovských let vrtala hlavou... Ach, a copak si Myšpulín nedává nic patentovat? A jak to, že ty nejúžasnější vynálezy Čtyřlístek nevyužil vícekrát? Ivo Fencl v pořadu Víkend A jak to, že skončí jeden příběh (Signály z neznáma, jak se pak jmenoval i onen Víkend), ale v dalším nové vymoženosti mizí. Nevyužity.
  Divné, říkám si vlastně až dodnes, ale je třeba se s tím smířit, protože bádání na tomhle poli už se blíží absurditě. I to jsem ostatně v televizi naznačil.
  A ostatní mé "vejžmoly"? Ty už ve střižně spadly na zem, a tak třeba ani nedošlo na srovnání Čtyřlístku a Rychlých šípů, nicméně některé mé postřehy byly zapracovány do scénáře. (Mimochodem, v pořadu se vyskytla i chyba. První Čtyřlístek se nejmenuje Vynálezy profesora Myšpulína, ale jenom Vynález prof. Myšpulína.)

  Dále samozřejmě promluvili i Jaroslav Němeček a Jiří Čehovský (alias Karel Ladislav). I další (na ulici) oslovení. Připomenuta byla i Kunova a Janotova studie o Reportáž na nocování slavné čtveřice, nicméně oba pány zapomněli redaktoři jmenovat a nezmínili ani jejich Reportáž na Společnost za obrodu Čtyřlístku.

  Jaký měl pořad ohlas? Nevím přesně, ale Josef Kubeš mi napsal, že za něj "sklízí ovace". Nebo tak něco... A tak jsem rád, obzvlášť když Josef tvrdil, že úspěch to mělo i díky mně.
  "Hlavně ale díky Pavlu Chrzovi," dodávám na závěr. Ten web, který Pavel vytvořil, by jenom málokdo z nás dovedl tak znalecky vést a dál a dále rozšiřovat a plnit...!

Fotografie z pořadu Víkend na Nově
Reportáž na youtube
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru