další články z kategorie Seriály v publikacích
Valda a Cvalda: rozbor
napsal Ivo Fencl

Valda a Cvalda: rozbor Během vydávání Čtyřlístku se čas od času stalo, že skončila některá ze sérií "vedlejších" příběhů a nová ještě nezačala. Tu se vždy objevovaly samostatné a jaksi "jednorázové" komiksy, mnohé z nichž už dnes upadly v zapomnění.
Čtěte také:
Krátké seriály ze Čtyřlístku (Valda a Cvalda)
Krátké seriály ze Čtyřlístku (Jak se Míša klouzal)
Míša: časopis

Odkaz:
Zemřel Vladimír Jiránek, autor Pata a Mata či Boba a Bobka


Některé však ne. Některé byly tak výrazné, že v povědomí mnohých z nás zůstávají a rozhodně si zaslouží připomenutí. A jedním z takových dílek jsou i dvě části Vladimírem Jiránkem (nar. 1938) kreslených dobrodružství Valdy a Cvaldy ve Čtyřlístcích číslo 55 (1976) a 61 (1977).

Každý tento příběh měl vždy jen čtyři strany a autorem scénářů nebyl výtvarník sám (byť jinak plodný autor kreslených fórů vyzbrojený značnou invencí), nýbrž spisovatel Jaroslav Hulák, známý jinak třeba i jako autor Odyssey převyprávěné pro děti (1982).

Ve "čtyřlístkovském" případě však Hulák nic nepřepracovával a našel dokonce i humor adekvátní Jiránkovu stylu. A tak zůstává opravdu škodou, že oba autoři ještě aspoň několikrát nepokračovali v krasojízdě tak hezky započaté právě seriálky "Valda a Cvalda" a "Valda a Cvalda na stopě". Bohužel, nestalo se. A o čem tyto příběhy pojednávají?

Valda a Cvalda
Tajemství zamčené truhly (Čtyřlístek 55, 1976)
napsal Jaroslav Hulák, nakreslil Vladimír Jiránek, 4 strany
V úvodním studuje Cvalda příručku karate - a vyděsí řevem stařečka. Posléze podle návodu atakuje i cihlu, avšak setká se spíše s bolestí v ruce než s úspěchem. A setkává se poprvé i s Valdou. Ten se nejprve zajímá hlavně o to, co Cvaldovi "cihla udělala", ale posléze se sám pokusí o její přeražení. K tomu sice dojde, avšak o Cvaldovu hlavu. I počne naštvaný Cvalda Valdu pronásledovat, a ten ho nejbližšímu muži označí za nebezpečného šílence "z kliniky profesora Švarce", což postupně vyvolá úprk celého zástupu lidí domnívajících se, že nejspíš přistáli Marťani. Valda se před davem radši ukryje v rouře a nic nechápajícímu Cvaldovi se pak představí jako vědec-amatér. Pro začátek však spolu budou místo karate radši trénovat šachy!

Valda a Cvalda na stopě
Mlok se vrací (Čtyřlístek 61, 1977)
napsal Jaroslav Hulák, nakreslil Vladimír Jiránek, 4 strany
Valda a Cvalda V druhém z příběhů pak Cvalda luští záhadu vyloupené Valdovi laboratoře (kůlny v pustině) a posléze najde kamarádův barometr, dalekohled a srážkoměr v nedaleké jeskynní skrýši lupičů v Králičích skalách, a to mezi celými hromadami dalšího lupu. Valdova vědecká kariéra tak není zničena - a zloděje (kteří zrovna přijeli své poklady zkontrolovat) se Cvaldovi podaří několika dobře mířenými hody šiškou přimět až k pranici. Nu, a Valda se konečně může věnovat výzkumu inteligentního králíka skalního, který se ve zdejší přírodě věnuje přece jen mnohem čistšímu způsobu boxování.

Oba komiksy jsou takřka filmovým scénářem a připomínají až grotesky. A co ještě? Narážkou na králíky samozřejmě i Jiránkův budoucí osud spojený s Bobem a Bobkem. A tím bychom mohli i skončit, ale...

Jak se Míša klouzal
Přízrak hlubin (Čtyřlístek 60, 1977)
napsal a nakreslil Pavel Rak, 6 stran
... ale obdobně "osamělý" seriál jako tento Jiránkův najdeme ještě i ve svazečku Přízrak hlubin (60, 1977), kam jej však nakreslil a napsal Pavel Rak. Jde o šestistránkový příběh "Jak se Míša klouzal" a upozorňuji na něj tady jen proto, že se Rakova kresba té Jiránkově trochu podobá. Titulní hrdina-medvěd se zde rozhodne prospat na louce či pasece celé léto, jen aby se pak v zimě mohl věnovat klouzání - či dokonce lyžování. Probudí ho však zajíci, a tak jde spát na strom. Jenže větev nevydrží. V keři si zase lehne do mraveniště - a tančí "čárlston". Konečně se Míša uloží do polního panáka ze snopů, ale zemědělec ho při nakládání nabodne vidlemi. Ne, není zkrátka možní spát v létě, a tak se Míša nacpe "uspávacími" bobulemi. Jde však spíš o bolebřich. Po uzdravení se Míša pro změnu uloží v podzemní rouře, ale odtud ho zase vyplaví déšť. Po dešti pak zůstane bláto, a tak se medvěd zkouší klouzat po vzoru kluků aspoň po něm. Což nedopadne nejlépe. Nu, a tak jde radši na borůvky...

Je ještě mnoho a mnoho čtyřlístkovsky osamělých seriálů, ale tyto tři patří k nejzajímavějším.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru