Knihovnička Čtyřlístek » Zábava » Jak se z fan fiction stal oficiální román Čtyřlístku
další články z kategorie Zábava
Jak se z fan fiction
stal oficiální román Čtyřlístku


Jak se z fan fiction stal oficiální román Čtyřlístku V roce 2012 napsal spisovatel Ondřej S. Nečas fan fiction (neautorizovaný román) o Čtyřlístku. Žádnou parodii, ani nějakou hříčku z nudného odpoledne, ale poctivých 100 stránek textu přesně ve stylu příběhů, které máme všichni tak rádi.
Příběh Čtyřlístek a mistrovství světa vynálezců nabídl na svých stránkách volně ke stažení, úryvek najdete i v tomto článku. Po přečtení jsme přinesli krátké zhodnocení románu.
Autor poslal příběh i redakci. Částečně se omluvil za neautorizované použití zavedených postav (což se obecně u fan fiction za porušení autorských práv nepovažuje), částečně i doufal v oficiální uveřejnění. Redakce si nakonec příběh opravdu přečetla, příběh se jí zalíbil. Autor dobrodružství mírně přepracoval, Jaroslav Němeček jej doplnil o ilustrace a román v roce 2015 vyšel oficiálně (i když pouze v elektronické podobě) v čtyřlístkovské Edici próza pod číslem 1. V oficiálním vydání má román o 18 kapitolách 198 stran (hlavně kvůli většímu písmu a doplnění o ilustrace).
Další romány v této Edici próza už nevyšly. Původní fan fiction verzi románu už není možné stáhnout. Nelze zakoupit už ani placenou oficiální verzi, redakce Čtyřlístku už nevydává ani nenabízí elektronické tituly.

Na Aukru se objevují inzeráty s možností zakoupit papírovou verzi knížky v brožované vazbě ve formátu 20x13 cm. Inzeráty tvrdí, že vyšlo jen pár výtisků a že se jedná o nesehnatelnou raritu. Knížka neobsahuje žádnou tiráž, takže ani identifikaci tiskárenského podniku. Pouze na zadní obálce najdeme copyright Čtyřlístek 2011, což není možné už jen proto, že román byl napsán až v roce 2012 a obrázky k oficiálnímu elektronickému vydání nakreslil Němeček ještě později. Není jasné, jestli toto vydání nechalo opravdu připravit nakladatelství Čtyřlístek, jestli bylo na zkoušku, na ukázku nebo jako příležitostný dárek. Nebo jestli jej připravil někdo jiný svépomocí z elektronické verze knihy. Protože jde podle našich přispěvatelů o kvalitní výtisk, musel by to být amatérský "vydavatel" s přístupem k pokročilejším možnostem tisku.

Čtěte také:
Ilustrované knihy (Čtyřlístek a mistrovství světa vynálezců)
E-publikace (Edice próza)
Ondřej Nečas (autoři Čtyřlístku)

Odkazy:
Čtyřlístek a mistrovství světa vynálezců (ukázka románu ke stažení)
Ondřej S. Nečas (osobní stránky a kontakt na autora)
Čtyřlístek a mistrovství světa vynálezců (stránky na Facebooku)
Ondřej S. Nečas (životopis autora na Databazeknih.cz)
"Musíte do toho vrazit srdce a ne se snažit držet nějaké šablonky" (rozhovor s autorem)
Ondřej Nečas na YouTube - autorské čtení prvních 8 kapitol knihy
Čtyřlístek a mistrovství světa vynálezců
napsal Ondřej S. Nečas

1.

 To ráno začalo prochladle. Na střechách třeskoprských domků se třpytil první sníh, jehož noční nadílka mohla leckoho zaskočit, a tak si ti čilejší ze sousedů trochu přivstali a nyní navlečení do strakatých svetrů a šál prohrabávali cestičky, oprašovali zahradní trpaslíky, kývali na sebe přes plot, to máme zase nadělení, že ano - ale vlastně všichni cítili, že ta zimní nálada a mrazivá vůně ve vzduchu je přesně to pravé, co den jako tento potřebuje. Teplota byla právě tak na sáňkování a kdo měl chvilku čas, než musel vyrazit do školy, zaběhl na půdu najít nějaké to sněhové vozítko, anebo si uplácal malého cvičného sněhuláka, i když to z čerstvého sněhu moc nešlo, prostě jen aby si ověřil, že sníh je stejně hebký a studený jako loni.
 Po hlavní silnici si razil cestu automobil, jel pomalu a řidič se střídavě vykláněl z okénka a rozhlížel se ulicí, pak se zas obracel zpátky a koukal do mapy. Nakonec našel dům, který hledal, zastavil na příjezdové cestě a nejistým krokem zamířil ke vchodu.
 Domovní zvonek se rozezněl hlasem varhan z Fantóma opery a takřka vzápětí se dveře otevřely, jako by obyvatel domu jen čekal s rukou na klice na tento okamžik.
 "Á, dobrý den!" ozvalo se zpoza dveří. "Vy budete pan Kružílek. Jen pojďte dál."
 "Kružílek Rudolf, redakce časopisu Dnešní budoucnost," představil se návštěvník s úklonou.
 Ocitli se v předsíni, která vypadala vcelku obyčejně, dokud ovšem věšák nepostoupil blíž a nepronesl tichým příjemným hlasem: "Váš kabát, pane."
 "Ehm, ano... jistě."
 Rudolf Kružílek si sundal kabát a pověsil jej na nabízený háček.
 "Vezměte si trepky," dodal věšák, "je chladno."
 Redaktor zoufale pohlédl na hostitele, který jej nadšeným pohledem povzbuzoval. "Je to jeden z mých nejlepších vynálezů," oznámil.
 "Mluvící věšák?"
 "Ale ne. Ty trepky." Ukázal na obří papuče z růžového plyše připravené na zemi.
"Přizpůsobí se každé noze. Vyzkoušejte je."
 Pan Kružílek opatrně vsunul nohy dovnitř a chvíli měl pocit, že se o něj přetahují dva krokodýli.
 "Pojďme do mé pracovny."
 Kocour v červeném sáčku zamířil chodbou a redaktor kulhal za ním.
 Pracovna jej trochu zklamala. Místo haly naplněné stroji a přístroji a rozpracovanými vynálezy je čekala útulná místnost s krbem, dvěma křesly a spoustou polic s knihami, vázami, starožitně působícími soškami a mnoha fotografiemi v rámečcích.
 "To jsou suvenýry z našich cest," ukazoval hostitel pyšně.
 Usadili se do křesel u krbu, v němž hořel oheň a příjemně prohříval místnost. "Ehm," odkašlal si Kružílek, "velice si cením toho, že jste mě přijal, profesore Myšpulíne."
 "Nemohu přece zklamat vaše čtenáře."
 "Vaše úspěchy jsou samozřejmě obecně známy a o vašich slavných cestách, objevech a dobrodružstvích toho bylo již publikováno mnoho, ale naši čtenáři by se rádi dozvěděli něco o vás osobně. Jaký je obyčejný den geniálního vědce?"

delší ukázka...
Krátké zhodnocení
napsal chrz

Knížka se pěkně rozjíždí pozváním Myšpulína na titulní mistrovství světa vynálezců, které se koná na ostrově tajemného milionáře. Myšpulín si nenechá klání ujít už jen aby se předvedl před svým vynálezeckým soupeřem a protivníkem (ne, není to Zádrhel). Na dalších stranách už sledujeme osudy Čtyřlístku na ostrově, navazování nových přátelství a samozřejmě vynálezecký souboj. Pak do hry vstupuje tajemný milionář, nečekané zvraty v tom kdo je zločinec a kdo oběť, bondovský typ padoucha, cesty časem i prostorem, a jedna velká pomsta. Do poloviny se kniha drží ještě zkrátka, ale pak už se začne děj mírně komplikovat. Možná až moc věcí najednou smíchal a překombinoval autor do jedné knihy, ale podobné výtky by mohly zaznít i na adresu současných scénářů k delším čtyřlístkovským komiksům. Je to opravdu příběh Čtyřlístku, nebo by záměnou jmen hlavních hrdinů mohlo jít o příběh jiných postav? Autor se snaží hrdiny popisovat a promlouvat tak jak je známe, navíc útržky příběhu se podobají jiným prožitým příběhům z minulosti. Být to oficiální knížka, kterou by doprovázely Němečkovy ilustrace, možná by se obavy rozplynuly úplně, i když mírné úpravy by si scénář zasloužil. Pro nejmenší děti to moc čtení není, starší děti v něm najdou dobrodružný sci-fi příběh svých oblíbených třeskoprských hrdinů.

Aktualizace zhodnocení 2015: Z fan fiction se stal oficiální román doplněný o Němečkovy ilustrace, časem možná doplním, jaký vliv to má na celkový dojem z díla.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru