Knihovnička Čtyřlístek » Základní informace » Třeskoprsky, Blaťák, Bezzub
další články z kategorie Základní informace
Třeskoprsky, Blaťák, Bezzub
sestavili Tuwanakha a chrz

Třeskoprsky, Blaťák, Bezzub Podívejme se blíže na Třeskoprsky, městečko, ve kterém Čtyřlístek bydlí, a na jeho nejbližší okolí. Zjistíme, že vše má předobraz v reálném světě, i když pod mírně odlišnými jmény.


Odkaz:
Letní výprava do Třeskoprsk. Když ne za Máchou, tak za hrdiny Čtyřlístku
Cesta do Třeskoprsk: malíř Němeček ve Čtyřlístku zachytil město Doksy i s detaily

mapaMapa Třeskoprsk se objevila v díle Hledači pramenů (in 67, 1978). V tomto svazku se dovídáme, že před sto lety zde vyschly minerální prameny. Z toho nám vychází, že v roce 1878 v Třeskoprskách vyschly poslední minerální prameny.
Stejnou metodou se dá zjistit, kdy a jak byly Třeskoprsky založeny. V příběhu Zádrhel se vrací (in zv/1992) ze sešitu, který byl vydán ke stejnojmenné kazetě se dovídáme toto: "Pověst říká, že když kníže Jan tudy projížděl, zastihla jej hrozná bouřka. Ukryl se v chatrči a to místo pojmenoval prý podle třeskotu blesků TŘESKOPRSKY. Pak rozhodl o založení města." Tím bychom tedy věděli, jak bylo město založeno. Ve stejném sešitě ještě zjišťujeme, že kníže Jan nechal se založením města zároveň vybudovat na kopci hrad Bezzub, o kterém najdeme nesčetně zmínek v mnoha dalších příbězích.
losDaleko větší záhadou je, kdy byly Třeskoprsky založeny, ale ani to nezůstává utajeno dlouho. Ve Čtyřlístku s názvem Chyťte ho! (in 56, 1977) si Bobík koupí los s nápisem "Věcná loterie, 500 let města Třeskoprsk". Třeskoprsky byly tedy založeny roku 1477.
Kromě toho, že u města je hrad Bezzub, také víme, že je poblíž říčka Blatnice, která se vlévá do rybníka Blaťáku. Mapa tohoto rybníka vyšla v díle Bukanýři na Blaťáku (in 29, 1973) (obrázek vlevo). Pohled na městečko Třeskoprsky, hrad Bezzub a rybník Blaťák nám ukázal příběh Cesta kolem světa (in kniha, 1990) (vpravo).
Blaťák Na zadní straně 2. vydání knihy Strašidla v nesnázích (2005) byla obsažena mapa Třeskoprsk a okolí.
Třeskoprsky a okolí Předlohou pro čtyřlístkovské Třeskopsky jsou Doksy, město na Českolipsku poblíž Máchova jezera (komiksového Blaťáku) a hradu Bezdězu (ve Čtyřlístku Bezzub), v jejichž blízkosti má autor komiksu Jaroslav Němeček chalupu.
Mapa Fotomontáž: Třeskoprsky na mapě Česka (klikněte na obrázek pro větší mapu, mapový podklad z mapy.cz)
Zajímavost: Portál mapy.cz umí najít Třeskoprsky, Blaťák i Bezzub - zkuste si to! Popisek na mapě ovšem samozřejmě zůstává, tzn. Doksy, Máchovo jezero a Bezděz

Máchův kraj a přilehlé Kokořínsko také rád maluje, proto se mu zejména líbí příběhy Čtyřlístku, které se odehrávají v přírodě. Poprvé záhadu umístění Třeskoprsk rozluštili děti ze Strašnic v rubrice Ahoj děvčátka a chlapci v čísle Hospodáři (175, 1990). Dnes už tím se Čtyřlístek vůbec netají, má v Doksech muzeum a okolo Máchova jezera naučnou stezku.

Vlastně je divné, že se na to nepřišlo dřív. Například v čísle Mamut na kmíně (126, 1985) se Čtyřlístek projíždí pomalým chronoletem po kraji. Na obzoru je zcela zřetelně viditelný nezaměnitelný ještědský vysilač. A v čísle Tajemství zeleného mýdla (90, 1981) Čtyřlístek prolétá na létajícím koberci kolem blízkého hradu, který je v pozadí mnohých venkovních scén, a Fifinka natvrdo prozradí "Už jsme nad Bezdězem", takže zde ani nepoužije čtyřlístkovský alias "Bezzub".

V díle Turnaj v Třeskoprskách (in 225, 1995) už mají Třeskoprsky například i vlastní mezinárodní letiště, tam už podobnost s Doksy končí.
V příběhu Lovci perel (in 519+520, 2011) jsou Třeskoprsky přesně zařazeny pod kraj Liberecký, není divu, když se na obzoru mnohých příběhů ještě častěji objevuje ještědský vysílač.
Čtyřlístek několikrát navštíví blízký hrad Houska, který pro komiks zůstal pod svým pravým jménem a leží ani ne 15 km od Doks.

Další výzkum místních názvů ve Čtyřlístku a hledání jejich reálných předobrazů zůstává otevřený...

V anketě č. 121 většina hlasujících odpověděla, že už navštívili Třeskoprsky, Blaťák a Bezzub, tzn. jejich reálné předobrazy Doksy, Máchovo jezero a Bezděz, a navíc věděli, že se jedná o čtyřlístkovský kraj.Skloňování

Třeskoprsky patří mezi záludnější slova, skloňování tohoto jména a vytváření slov odvozených nemusí být úplně intuitivní a částečně podléhá zvyklostem nastaveným samotnými příběhy Čtyřlístku. Zde přinášíme slovníkový záznam jako vystřižený z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český.

Třeskoprsky

dělení: Třes-ko-prs-ky
rod: m. neživ.

 jednotné číslomnožné číslo
1. pád Třeskoprsky
2. pád Třeskoprsk
3. pád Třeskoprskám
4. pád Třeskoprsky
5. pád Třeskoprsky
6. pád Třeskoprskách
7. pád Třeskoprsky

příbuzná slova: Třeskoprsčan, Třeskoprsčanka, třeskoprský
příklady: obec Třeskoprsky; výhra Třeskoprsk nad Hromdopolicemi; kapela z Třeskoprsk; domeček v Třeskoprskách; noviny Třeskoprské rozhledy; noviny Oko Třeskoprsk; cirkus navštívil Třeskoprsky; vynález otřásl celými Třeskoprsky; třeskoprská čtveřice; třeskoprští přátelé.
poznámky k heslu: pomnožné
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru