další články z kategorie Základní informace
Sherryk Holmepes
napsal Ivo Fencl, původně pro www.komiks.cz, 08.08.2005
doplnění krátké studie speciálně pro tyto stránky, 12.11.2005
úprava a aktualizace, srpen 2016


Sherryk HolmepesČtyřlístek je dětský časopis a vychází od roku 1969. Sherlock Holmes se tu vyskytoval v letech 1984 až 1990, kdy vyšlo 28 kreslených příběhů Rudolfa Čechury a Marcela Steckera. Ten úplně první se jmenoval Sherlock Holmes a případ s včelou, ten poslední Sherlock Holmes a případ zmizelého psa. Dodejme, že náklad sešitů se pohyboval mezi 170 a 220 tisíci výtisků...

Čtěte také:
Sherlock Holmes (seriál ve Čtyřlístku)

Zaměřme se ale na méně známou skutečnost. Pan Sherlock Holmes vystupuje dokonce i ve VLASTNÍM Čtyřlístku, tedy jako postava přímo z oněch populárních dobrodružství profesora Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky. A nejen to. Figuruje zde jako Myšpulínův dobrý přítel.

Pravda, jeho jméno je nepatrně pozměněno, ale ani tak nemůže dojít k omylu. Jde tu o klasického pana Sherlocka Holmese v pláštěnce, čapce a s lulkou. A co se týká jisté antropomorfizace, tu nutno chápat jen jako kresebnou stylizaci. Totéž platí v případě čtyř hlavních hrdinů. Nenesou vlastnosti zvířátek. Jsou to lidé. A tak je to i se slavným detektivem. Ale teď už k rozboru vlastního "účinkování" pana Sherlocka Holmese na stránkách kultovního Čtyřlístku...

Dáma s krokodýlem"Přátelé, na hradě Krutiburku se koná maškarní ples a budou tam lupiči, kteří chtějí ukrást obraz Dáma s krokodýlem. Potřebuji pomoc!" Těmito památnými slovy týkajícími se plátna malíře Van Rýče vstoupil počátkem roku 1971 do života českých dětí pan Sherryk Holmepes a stalo se tak ve vůbec prvním ČÍSLOVANÉM Čtyřlístku Dáma s krokodýlem (in 13, 1971). Příběh Ljuby Štíplové měl jen osm stran. "Milí přátelé. Dnes oslavujeme druhé výročí začátku našich dobrodružství," pronáší v úvodu Myšpulín zachycený ještě s anachronickým cvikrem... A tu zazní zaklepání. "Á, můj přítel Sherryk Holmepes!" rozradostní se Myšpulín. Následuje tvrdá akce proti lupičům, během níž slavný detektiv případ úspěšně vyřeší a dostojí i pověsti mistra převleků. Hned příští sešit Ocelový oř (14, 1971) se odehrával během natáčení westernu a měl rovněž detektivní charakter, autorka (nadále skrytá pod jménem Miloš Štípl) ale Sherryka nevyužila. Přesto se v dalších sešitech vrátil "a domníváme se, že měl Čtyřlístek právě v tomto období výjimečný náboj a bezděky přesáhl intence svých autorů," napsal 22. února 2001 v Právu básník Vít Janota (1970), zakladatel Společnosti za obrodu Čtyřlístku. I položme si otázku: Nesl týž náboj i velký detektiv?

Zlatá hokejkaUrčitě! "Napodobeniny originálu jsou neklamným znakem vrcholné popularity," píše o Sherlocku Holmesovi v Nápadech čtenáře detektivek Josef Škvorecký. "Už za Doylova života měl úspěch básník John Kendrick Bangs s parodiemi shrnutými do sbírky Posmrtné paměti Shylocka Homese (Shylock Homes: His Posthumous Memoirs, 1903) a Robert Barr napsal povídku o muži jménem Sherlaw Kombs. Francis Bret Harte mluví v příběhu Ukradená cigártaška o Hemlocku Jonesovi a O. Henry o Shamrocku Jolnesovi. Maurice Leblanc o Holmlocku Shearsovi, respektive Herlocku Sholmesovi, ale to už je licence překladatele Václava Cibuly. R.C. Lehmann pak psal o Picklocku Holesovi, což by šlo česky přeložil asi jako Šperhák Díra, a vážného napodobování Holmese se zúčastnil dokonce i Mark Twain v povídce Dvouhlavňová detektivní povídka (A double-Barreled Detective Story)." Muž přes palubuAle ke Čtyřlístku. Sherryk se sem vrátil v příběhu ze sportovního prostředí nazvaném Zlatá hokejka (in 20, 1972). Namísto v zelené pláštěnce z Dámy s krokodýlem ovšem už nastoupil ve fialově kostkovém plédu a jeho anglické křestní jméno tu nezaznělo. Zato přibylo proměn. Zatímco minule se převlékl jen jedinkrát (a hned vyhrál na maškarním plese), zde byl postupně jak pořadatelem, tak i rozhodčím. Hned v čísle nazvaném Muž přes palubu (in 23, 1972) se pak Sherryk objevuje potřetí - a za poněkud zvláštních okolností. Je totiž rekreujícím se Čtyřlístkem vyloven z moře, když se přidržuje bóje. S pravým britským klidem gentlemana si ovšem i v této prekérní situaci zapálil lulku a právě dýmem na sebe upozornil. Jak se do vody dostal? Chtěl odhalit vykradače vraků a ti ho vylákali na ryby a hodili přes palubu. Ze světa komiksu ale nakonec neubyl (na rozdíl od jednoho R v jeho křestním jméně) a naopak přibylo "jiu-jitsu", jež využije. Jinými slovy, paní Štíplová jeho charakteristiku dál rozšiřovala.

Příliš mnoho detektivů!A přece... znovu se k němu vrátila až roku 1975 v Příliš mnoho detektivů! (in 46, 1975), kdy sehnal pro Čtyřlístek pozvánku na Sjezd slavných detektivů v Grandhotelu Dutá jehla, a roku 1976 v Vynález na přání (in 54, 1976), kdy pro změnu sehnal už jenom lístky i na hokej. Už zcela pasivní účast Holmepsova v tomto dílu také vysvětluje, proč se asi stal i jeho labutí písní. Ač detektiv, absolutně zde nepátrá (to zůstává zcela na Myšpulínovi) a omezuje se na hlášky typu "Že by podvod?" anebo ujištění "Musíš!" (ve chvíli, kdy se Fifinka Myšpulína nabroušeně zeptá: "Můžeš mu to zarazit?"). A tak nakonec nebýt Holmepsovy lulky, kterou oddaně zapůjčí Myšpulínovi coby jednu ze součástek "na koleně" zrobené antivysílačky, zůstal by "slavný detektiv" v tomto Čtyřlístku naprosto plonkovým... Jeho účinkování tedy vcelku právem skončilo, anžto si s ním autorka jaksi nevěděla rady, a detektivování pak už vždycky obstarával Myšpulín. Nu, a až za (pro děti až příliš dlouhých) osm let "nastoupil" pan Čechura se skutečným Holmesem.

Odhalme ještě jednu nenápadnou, ale závažnou skutečnost. Holmepes ze Čtyřlístků totiž kupodivu není soukromníkem, nýbrž pracuje ve službách policie!

Ano, jistě, mate nás civil, tedy šat už Sirem Arthurem Conanem Doylem mu poskytnutý. Ale všimněme si: již v Dámě s krokodýlem má Sherryk postavení velícího důstojníka a s podřízenými se věru nijak nehandrkuje... A snad jen do vysílačky zůstává takto ležérní: "Tady ťuhýk, tady ťuhýk, podejte hlášení...!" Nu, a ve Zlaté hokejce se pak tvář uniformovaného strážníka na skútru přímo rozzáří, sotvaže jeho ucho zaslechne jméno slavného detektiva. A že mám svézt Fifinku za Holmepsem? "Samozřejmě!" zasalutuje vzorově.

Dvě poslední Sherrykova objevení se ve Čtyřlístcích nebyla důstojně využita. Křestní jméno "mistra detektivů" zde opět absentuje a jeho práce se (a to je zoufalé) omezila na společenské představování svých kolegů (č. 46): "To je Bernard Din. Světové eso. A zde Rin Tintin, slavný zvěd z Texasu. Mistr Filipes a lord Setr, moji přátelé, vyřešili už řadu případů." (Jde tu ovšem o narážku na Sayersové lorda Petra, známou postavičku kreslených filmů, legendárního psa Hollywoodu a snad i na agenta Bull-Doga Drummonda...)

Můžeme se také ptát: jaký byl vlastně Holmepsův vztah k Fifince?

Nu, oba jsou kresebně symbolizováni jako pejsci, že... a to je od ostatních i vymezuje. Fifinka, ovšem... upřednostňovala obvykle Myšpulína před Bobíkem a Pinďou (jak už postřehl nejen Janota) a jak již řečeno, právě Myšpulín byl DOBRÝ Sherrykův přítel.

Ponechme v této chvíli dveře otevřené i dalším badatelům - analytikům... a všimněme si ještě Němečkem hezky vystižené počáteční nedůvěry Bobíka ke Sherrykovi. "Ten vyčmuchal ty, co padělali padesátníky?" ptá se "prasátko" ironicky v Dámě s krokodýlem a jeho pohrdání se neukáže být na místě. Jenže... Možná měl Bobík přece ke své povýšenosti i důvod.

V Příliš mnoho detektivů! totiž pak vypátrá přednášku lorda Setra tak rychle, že tím Sherryka doslova šokuje. Sportsmen Bobík se tedy uplatňuje i na pátračově poli - a jak! Ano, role Sherrykova zvolna upadala... Nic to ale už nemění na faktu, že jako detektiv ve Čtyřlístku Sherlock Holmes obstál. I jako Mistr převleků, dedukcí a zápasu. I co přítel dětí - a to bylo ostatně v těchto příbězích vždy tím hlavním. Tak tedy ČEST Sher(r)ykově památce!

A výzva jeho autorům. Vzkřísit, vzkřísit!!


Dovětek

Čtyřlístek v pekle Tato výzva sice byla po dlouhých čtyřiceti letech vyslyšena, a to v příběhu Čtyřlístek v pekle (in 604+605, 2016), nicméně nestalo se to příliš uspokojivě. Holmepes - z neznámého důvodu nově nazývaný jen Holmpes - totiž má neuspokojivou roli prvního z nových "přírůstků" v pekle, přičemž tito nováčci do plamenů očividně nepatří (dalšími přírůstky jsou muzejní strážní, policistka Citroníková a učitel, který nechával děcka psát příliš písemných prací). Jak se ukáže, "Holmpes" nahoře na světě poslal za mříže už víckrát Chmatáka Josku, který je nyní v pekle vrchním dohlížitelem a očividně se mstí nejen jemu, přičemž součástí pomsty je i plán zmocnit se majetku unesených. Holmpes se však nebrání, nepátrá a nijak ani neprojeví inteligenci. Je to vůbec on? Snad A co pozitivum berme alespoň moment, ve kterém konečně zvíme, že bydlí přímo v Třeskoprskách; a též to, že dokonce ani v království čertů nezanevřel na svou věrnou lulku.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru