Knihovnička Čtyřlístek » Seriály v publikacích » Střapeček a Metlička: rozbor
další články z kategorie Seriály v publikacích
Střapeček a Metlička: rozbor
napsal Ivo Fencl

Střapeček a Metlička: rozbor Doménou řádky příběhů beze slov o Střapečkovi a Metličkovi nebyl jen Čtyřlístek (1975-1978), ale později hlavně měsíčník Sluníčko, kde se v letech 1983-1990 objevovali převážně na zadní straně.
Během tří let vydal Bronislav Liberda na stránkách "knihovničky" celkem čtyřiadvacet celostránkových komiksů (77 obrázků) o těchto hrdinech a vydával je po čtyřech, takže celek vyšel na šest Čtyřlístků.
Mezi předposledním vydáním Střapečka a Metličky roku 1977 (Čtyřlístek 56) a tím docela posledním roku 1978 (Čtyřlístek 69) vyšlo celých tucet čísel BEZ těchto skřítků, takže už je čtenáři dávno odepsali...
Střapeček a Metlička tu však byli - a musím říct, že některými věrnými čtyřlístčany i z duše nenáviděni. Anebo jimi bylo pro jejich infantilní naivitu aspoň opovrhováno.
Zbytečně. Jde tu nepochybně o nedorozumění, neboť autor už od počátku mířil svými kresbičkami na ty docela nejmenší děti a důkazy toho najdeme kromě už jmenovaných Čtyřlístků i ve svazečcích číslo 43 (1975) a 48, 49 a 51 (1976), přičemž editor pana Liberdu pravidelně umísťoval až na stranu třicet, tedy na samý závěr, kde už zřejmě naprostá naivnost počinů obou trpaslíčků vzrostlejší čtenáře tak nerušila a neiritovala, jako kdyby se vynořovala mezi dospělejšími příběhy.

Čtěte také:
Střapeček a Metlička (seriál ve Čtyřlístku)
Střapeček a Metlička: časopis


1. Jak si Sřapeček a Metlička poradili
V říši sněžného muže (Čtyřlístek 43, 1975)
napsal a nakreslil Bronislav Liberda, 4 strany
Jak si udělali loďku, Jak si sestrojili žací strojek, Jak si zaskákali padákem, Jak si zařídili sprchu
Střapeček a Metlička Poznámka: Dotyčné artefakty jsou vyrobeny z ořechu (1), z holicího strojku (2) a ze sifonu (4)... a ke skoku padákem se hrdinové odrážejí od spínacího špendlíku. Pouze a jen tyto první čtyři části mají i souborný nazev Jak si Střapeček a Metlička poradili, který však asi není nutno vztahovat i na příběhy v následujících Čtyřlístcích...

2. Střapeček a Metlička
Na rozkaz císaře (Čtyřlístek 48, 1976)
Jak házeli oštěpem, Jak hráli tenis, Jak se opalovali, Jak pískali na píšťalu
Poznámka: Házeli jehlou, hráli přes pavučinu, opalovali se ve světle baterky a pískali na stvol pampelišky.

3. Střapeček a Metlička
Chatrč na spadnutí (Čtyřlístek 49, 1976)
napsal a nakreslil Bronislav Liberda, 4 strany
Jak hráli fotbal, Jak hráli badminton, Jak se učili bruslit, Jak sáňkovali
Poznámka: Při kopané rozbili okno (pořadí obrázků však je ve Čtyřlístku omylem převráceno), k badmintonu posléze užili větších pálek, kvůli pádům na ledě si na záda přivázali židličky a co přileb využili na saních náprstky.

4. Střapeček a Metlička
Pošlete mrak DM 1 (Čtyřlístek 51, 1976)
napsal a nakreslil Bronislav Liberda, 4 strany
Jak rozlouskli ořech, Jak si zkrášlili domeček, Jak si pěstovali vlasy, Jak oklamali nepřítele
Poznámka: Louskali rampouchem, krášlili vločkami, pěstovali pomocí březové mízy a oklamali houbaře tak, že se místo v hřibu se ubytovali v muchomůrce.

5. Střapeček a Metlička
Chyťte ho! (Čtyřlístek 56, 1977)
napsal a nakreslil Bronislav Liberda, 4 strany
Jak se připravili ke startu, Jak si rozpůlili bonbón, Jak vymalovali pokoj, Jak si rychle opravili dům
Poznámka: Před startem si vzali na dresy čísla z ciferníku, po půlení si z obalu udělali čepice, napodobili vzorek z křídel motýla a omítli svůj domek obřím lidským sprejem.

6. Střapeček a Metlička
Sedlo a stáj (Čtyřlístek 69, 1978)
napsal a nakreslil Bronislav Liberda, 4 strany
Jak si vyrobili přilby, Jak zneškodnili muchomůrku, Jak sjížděli vodopád, Jak se ukryli před sluníčkem
Poznámka: Přilby si tentokrát udělali z žaludů, na muchomůrku zavěsili obrázek lebky, před vodopád umístili varovnou značku... a schovali se pod uříznuté květy.

Asi nejpodobnější těmto Liberdovým hříčkám je kreslený seriál Stanislava Holého Pikulíci (1976-1977) ze zadní stránky časopisu Pionýr a vůbec Holého tvorba, v níž dominují knihy Procházky pana Pipa a Polibky pana Pipa... A co se pak týče Střapečka a Metličky samých, tak si ještě všimněme, nakolik "dobrodružnost" prvních dílů plyne jen a pouze z mrňavosti titulních hrdinů, přičemž tito využívají spíše rekvizity ze světa nás, "velkých" lidí.
I právě z toho se dá odvodit, že Liberdovi hrdinové nežijí v žádném vlastním světě, nýbrž v tom našem.

Ve druhém ze Čtyřlístků s Liberdovými trpy (48) však už jen s tím autor nevystačil! I musel využít i vrstev fantaskna, takže se Střapeček a Metlička svedou dohovořit i s pavoukem! Ne, na tom není v pohádce nic nesmyslného, nicméně Liberda se s touto vrstvou fantastiky bohužel nespokojil a využívá posléze i fantasmagorické pojetí fantaskna, díky němuž třeba i obyčejné světlo z baterky opaluje. Což už je diskutabilní a pro ony malé děti matoucí.

Ve třetím ze Čtyřlístků pak Liberda povětšinou a k vlastní škodě opustil hru "na veliké a malé", aby se víc věnoval sportu, přičemž díl o fotbalu zůstal naprosto bez nápadu. A redaktor a spisovatel Jan Nejedlý (nar. 1971) ho - i kvůli onomu přehození obrázků - dokonce zařadil do svého seriálu-slovníku úvah o absurdních jevech, který vydával v časopise Tvar...

Ve čtvrté sérii příběhů (Čtyřlístek 51) vlastně tak trochu došlo k další absurditě, protože nastupuje téma zimy, ač svazeček vyšel uprostřed roku. Ve třetí z příhod si pak opět všimněme i absurdního typu fantastika, která už zarazila u případu s baterkovým opalováním. Zde zase hrdinům vyrostou dlouhé vlasy...

Autor se také pojednou víc od lidských artefaktů přiklání k přírodě a opět se setkáme s ořechem a nově i s houbou. Na druhé straně však právě v tomto čísle vystoupí v seriálu poprvé člověk, a to jako nepřítel (a houbař). Nu, a vůbec poprvé tu také narážíme na určitou návaznost, když se jak ve druhé, tak i v poslední epizodě objevuje domek vydlabaný do hříbku.

V páté sérii naivit pak poprvé zjistíme i jistou nedůslednost, protože hrdinové už pojednou v houbě nebydlí, alebrž v "obyčeném" domku.

Nu, a na šesté a závěrečné sérii pak je zajímavé, jak se tu dva z příběhů staly až jakýmsi varováním dětem typu "nejezte muchomůrku červenou" a "nesjíždějte jezy", což jsou apely, které u Liberdy až dosud chyběly.
I když je pojednou nasadil, seriál stejně navždy skončil - a jistě by nestál za tolik pozornosti, kdyby nebylo opravdu nezvykle "primitivního" (i bez uvozovek) výtvarného uchopení celku, kterým tyto příběhy ze stránek Čtyřlístků skutečně vyčnívaly. A někdo je bude jistě dál pohrdavě odsuzovat, nestálo však by naopak spíše za to přimluvit se za nějaké souborné vydání zahrnující i díly ze Sluníčka? Snad i stálo.


Ještě před Střapečkem a Metličkou napsal a nakreslil Bronislav Liberda pro Mateřídoušku velmi podobný seriál - svislý tříobrázkový strip o červeném trpaslíčkovi se žlutou bambulí a růžovým nosem. Žluté má i botičky, je vousatý. Co dělá, je obdobou činností Střapečka a Metličky. Strip se objevoval nepravidelně v ročníku 30 (1973/1974) a vždy zabíral levou polovinu strany 14. Napravo byla rubrika Povídáme si.

Číslo 2, říjen 1973: Trpaslík přijde pod vinný hrozen - veze ho na trakaři - zarazil do něj pípu a z ní mu kape víno do hrnku.

Číslo 4, prosinec 1973: Skřítek jde pod vločkami - k dopadlé vločce přistupuje s pracovním klíčem a řidítky - odjíždí na bicyklu, jehož kola jsou z vloček.

Číslo 5, leden 1974: Skřítek plete či háčkuje cosi z vlny stahované z pavučiny - pavučiny ubylo, pleteného přibylo - sjíždí na saních v pleteném svetru a pletené čapce s bambulí (šedých).

Číslo 8, duben 1974: Skřítek cosi podtíná sekerou - padl vlčí mák a vysypal máky - hraje jimi kuličky.

Číslo 9, květen 1974: Z lusku před ním vypadly tři hrachy. Dalším střelí z děla. Nese na klacku sestřelenou vážku.

Číslo 10, červen 1974: Na trakaři veze šnečí ulitu velkou jako on sám - cosi u ní kutí s kladivem a kleštěmi - má heligon a fouká doň podle dvou not.

Číslo 11, červenec 1974: Na hlavu mu dopadl oranžový žalud velký jako on - s ovázanou boulí cosi kope krumpáčem - odchází od cedule POZOR! PADAJÍ OŘECHY
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru