Knihovnička Čtyřlístek » Seriály v publikacích » Za 3 rány kolem světa: rozbor
další články z kategorie Seriály v publikacích
Za 3 rány kolem světa: rozbor
napsal Ivo Fencl

Za 3 rány kolem světa: rozbor Obrázek kluka Juklíčka a jeho obrovského bernardýna Rambajse, jak oba svorně sedí na ještě obrovitějším červeném balónku (či spíše balónu), zahajoval během deseti pokračování seriál Václava Fischera a výtvarníka Karla Franty Za tři rány kolem světa, který vycházel v letech 1971-1973 ve Čtyřlístcích č. 18-30, a to vždy v rozsahu čtyř stran.

Čtěte také:
Za 3 rány kolem světa (seriál ve Čtyřlístku)
Ilustrátor Karel Franta, velký vypravěč a expert na čerty (rozhovor)


Celkem je tedy tento příběh tvořen 40 stránek - a je to opravdu jediné a de facto skoro kompaktní vyprávění. Což je i případ, který ve Čtyřlístcích zůstal značnou výjimkou. Většinou se totiž seriály skládaly z daleko samostatnějších epizod, zatímco tady jde o jeden jediný let, jedinou výpravu...

Václav Fischer (dobrý přítel Karla Franty) psal veršem a vytvořil jich 624 (156 slok). A Frantův doprovod k této básni? Je více sérií obrázků - než komiksem - a vůbec se tu např. nevyskytují bubliny.

Ale nevadilo to, protože děj zde existoval a spěl světem kupředu poměrně svižně, a to v dílech Na pouti, V kosmu, V moři, V Africe, V New Yorku, V prérii, Na severní točně, Na Krymu, V Alpách a Doma.

A o co tady vlastně jde? Naši dva hrdinové navštíví Matějskou pouť, a to právě na Rambajsův svátek, tj. zřejmě podle nějakého psího kalendáře. Zastřílejí si také na střelnici, avšak jen obyčejným prakem. Stačí! Získají kudlu, deštník a balónek, který Rambajs ihned nafoukne.

Juklíček a RambajsČím vlastně, to je záhadou, ale balónek, anebo už spíše balón... se vznese majestátně s oběma cestovateli, a to až do hvězdného vesmíru. A bernardýn tam i hvězdy rozštěká.

Jsou však nabráni raketou (mimozemskou?), a ta je dopraví až na rozpálený Mars. Tato planeta však příliš nestojí o Rambajsovy blechy, a ty se okamžitě urazí a propíchnou balón, jehož pád Juklík zmírní pouze deštníkem.

Po pádu do moře ucpou díru žvýkačkou a pro změnu na balónu plují. Tak tak uniknou z tlamy bílé velryby a s delfínem hrají vodní pólo. Vyloví botu, pak i láhev od kofoly s odmítacím dopisem jakési Líby určeným pro jakéhosi Václava Čížka... A dál? Vlna je vyvrhne na africké pobřeží, kde je černoušek hostí kokosovými ořechy. Když Rambajs zatouží vykonat tělesnou potřebu u klasického patníku, tak mu ho domorodý čaroděj hned jeden vykouzlí. A pak si hrdinové ochočí slona, a ten je na jejich balónu vystřelí pomocí pružné palmy až přes Saharu a Atlantik, aby se Juklíček za šle zachytil na hromosvodu newyorského mrakodrapu.

V Americe jsou halasně vítáni vojenskou hudbou i starostou New Yorku jménem Haudujudu a vrtulník je pak dopraví na letiště. Juklíček a Rambajs si to s Amerikány rozdají v basketu, bernardýn však posléze ve zlosti pozře míč.

Výtahem se hrdinové vracejí na střechu mrakodrapu a na svém balónu pokračují v cestě "přesně podle plánu", a to na besedu s Indiány, aby s nimi vykouřili dýmku míru. Darem pak dostanou rychlé koně, ale ti je vyhodí. Naštěstí opět dopadají na svůj balón, a ten je zanese až do vln za severním polárním kruhem.

Po lidsku oblečený lední medvěd je zde podaruje nanukem a mrož s nimi zaválí kopanou. Tuleň je zase pozve na klouzačku a následuje i taneček s vyšňořenými tučňáky (kteří se ovšem ve skutečnosti v severských krajích nevyskytují). Po návštěvě polárního kina, kde se promítá film z Afriky, následuje další plavba na balónu a také cesta na saních tažených polárními psy. Pak hrdinové přesednou i na čapí letku, o které jako o dopravním prostředku už ostatně uvažovali v New Yorku. A doletí až do Moskvy a na Krym.

Tam jsou vzorově ošátkováni místními pionýry - a dojde i na společné sportování a večerní táborák. Pak cesta pokračuje. Nad Alpami se ale balón obalí sněhem a zřítí se. I to je k něčemu, protože dole dojde i na krasobruslení a skoky z můstku. "Nájezd s věže, mocný odraz a let jako vážka - Kdo doletí dolů pod sráz bude Jiří Raška," dočítáme se dobově.

Rambajs a Juklík však dopadnou do laviny a musí je zachraňovat hned pět bernardýnů. Po přenocování v chalupě následuje ještě šerm s rampouchy a další lyžování, přijde však obleva a z lyží jde tak akorát stlouci prám. Náhlá vichřice je pak i s balónem zanese přes Vídeň až do Prahy, kde přistanou přesně na původní střelnici. A na pouti? Zde je všichni vítají a zdraví a vyznamená je i sám pan Matěj, patron pouti. A protože si je lidé chtějí prohlížet, dají naše hrdiny do cirkusové klece.

Naštěstí pouze dočasně. A pak už jsou Juklíček a Rambajs vysazeni na poníka... a ten je nese a nese až domů... a k teplé Juklíčkově posteli.

Je to jeden z dřevních příběhů Čtyřlístku těch nejstarších dob, jehož výtvarnou i básnickou poetiku ocení spíše ty nejmenší děti. Ale ruka pana Franty byla jistá - a byl to čas, kdy měl za sebou i Malého Vinnetoua pro Ohníček či strašidýlko Kuka pro Sluníčko... Ostatně i ve Čtyřlístku ho ještě další seriály čekaly (Cirkus klauna Pepita, Kočka...). Závěrem už jenom upozorněme na reklamu na Čtyřlístek, která se objevuje v páté části tohoto seriálu, kde je Juklík newyorčany považován za Měsíčňana. Anebo jím snad není? zazní otázka... A čteme: "No, samozřejmě, že jsem, já i můj společník - a na důkaz vám vezem - nebeský měsíčník."

Jímž je samozřejmě Čtyřlístek. Aby se však stal měsíčníkem i ve skutečnosti, zůstalo tehdy jen zbožným přáním jeho tvůrců. Museli si počkat ještě několik desetiletí.
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Rendlík & HopíkRendlík & Hopík MyšMyš Figurky, sochyFigurky, sochy Příběhy 1986Příběhy 1986 Kauza Černá sobotaKauza Černá sobota
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru