wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2019

Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Naučná stezka Světecký vrch
Naučná stezka Světecký vrch

Naučná stezka Světecký vrch 26. března 2019 byla slavnostně otevřena Naučná stezka Světecký vrch u Tachova s informačními tabulemi, na kterých vystupuje Čtyřlístek. Stezka je zaměřena na místní geologii a je koncipována jako výlet do historie Země. Hlavním tématem je křemen, jeho vznik a využití.

Stezka je dlouhá necelé tři kilometry, je na ní umístěno 8 dřevěných stojanů s informačními tabulemi, dvě parkové lavičky, betonový hmatový reliéf v podobě zkameněliny trilobita a dřevěná prolézačka ve tvaru dinosauří lebky. V polovině cesty naučné stezky si návštěvníci mohou odpočinout v dřevěném altánu. Celou trasou stezky návštěvníky provází oblíbené komiksové postavy, které vypráví svůj příběh a mají i různé úkoly pro badatele.

V úvodu stezky se parta kamarádů vydává na výlet časem, nasedají do chronoletu, který je přenese o jednu miliardu let zpět. Ocitají se v době, kdy na našem území byla dávná pravěká moře a podmořské vulkány. Vydávají se postupně směrem zpět k současnosti, pozorují horotvorné procesy, které poznamenaly naši planetu, vysvětlují vznik místního křemene.

Informační cedule se Čtyřlístkem využívají obrázků z titulních stran starších čísel - namátkou Sopečný výbuch (Čtyřlístek 327, 2004), Klášterní tajemství (Čtyřlístek 265, 1997), Zachraňte Dina (Čtyřlístek 572,2014) - i jiné dřívější obrázky. Zatím není známo, jestli cedule obsahují nějakou originální kresbu, nicméně obrázky jsou sestaveny do nového příběhu s novými bublinami. Všechny cedule mají český i německý text, komiksové bubliny jsou v češtině, ale jsou očíslované a po straně je překlad do němčiny.

Stezka byla vybudována jako součást projektu Příběh hraničních hor: Světecký vrch a Dyleň, přičemž projekt stál téměř jeden a půl milionu korun a součástí jsou i například takzvané pracovní listy pro školy nebo brožura o geologicky zajímavých místech.


Čtěte také:
Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku (jiná naučná stezka Čtyřlístku, okolo Máchova jezera)

Odkazy s podrobnostmi / zdroje:
Naučnou stezkou na Tachovsku provádí Fifinka s Bobíkem
OBRAZEM: Nová stezka je výletem za geologickou minulostí
Naučná stezka Světecký vrch - slavnostní otevření
Příběh hraničních hor: Světecký vrch a Dyleň
Stezka bude lákat děti na komiks
Tachov má novou naučnou stezku Světecký vrch (video)

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Lapka a Ťapka
Lapka a Ťapka
Čtyřlístek stále nosí štěstí
Čtyřlístek stále nosí štěstí
Figurky, sochy
Figurky, sochy
Myšpulix
Myšpulix
Parodie Štyrlístek
Parodie Štyrlístek
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz