Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Naučná stezka Světecký vrch
další články z kategorie Události a rozhovory
Naučná stezka Světecký vrch

Naučná stezka Světecký vrch 26. března 2019 byla slavnostně otevřena Naučná stezka Světecký vrch u Tachova s informačními tabulemi, na kterých vystupuje Čtyřlístek. Stezka je zaměřena na místní geologii a je koncipována jako výlet do historie Země. Hlavním tématem je křemen, jeho vznik a využití.

Stezka je dlouhá necelé tři kilometry, je na ní umístěno 8 dřevěných stojanů s informačními tabulemi, dvě parkové lavičky, betonový hmatový reliéf v podobě zkameněliny trilobita a dřevěná prolézačka ve tvaru dinosauří lebky. V polovině cesty naučné stezky si návštěvníci mohou odpočinout v dřevěném altánu. Celou trasou stezky návštěvníky provází oblíbené komiksové postavy, které vypráví svůj příběh a mají i různé úkoly pro badatele.

V úvodu stezky se parta kamarádů vydává na výlet časem, nasedají do chronoletu, který je přenese o jednu miliardu let zpět. Ocitají se v době, kdy na našem území byla dávná pravěká moře a podmořské vulkány. Vydávají se postupně směrem zpět k současnosti, pozorují horotvorné procesy, které poznamenaly naši planetu, vysvětlují vznik místního křemene.

Informační cedule se Čtyřlístkem využívají obrázků z titulních stran starších čísel - namátkou Sopečný výbuch (Čtyřlístek 327, 2004), Klášterní tajemství (Čtyřlístek 265, 1997), Zachraňte Dina (Čtyřlístek 572,2014) - i jiné dřívější obrázky. Zatím není známo, jestli cedule obsahují nějakou originální kresbu, nicméně obrázky jsou sestaveny do nového příběhu s novými bublinami. Všechny cedule mají český i německý text, komiksové bubliny jsou v češtině, ale jsou očíslované a po straně je překlad do němčiny.

Stezka byla vybudována jako součást projektu Příběh hraničních hor: Světecký vrch a Dyleň, přičemž projekt stál téměř jeden a půl milionu korun a součástí jsou i například takzvané pracovní listy pro školy nebo brožura o geologicky zajímavých místech.


Čtěte také:
Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku (jiná naučná stezka Čtyřlístku, okolo Máchova jezera)
Příběhy na informačních tabulích

Odkazy s podrobnostmi / zdroje:
Naučnou stezkou na Tachovsku provádí Fifinka s Bobíkem
OBRAZEM: Nová stezka je výletem za geologickou minulostí
Naučná stezka Světecký vrch - slavnostní otevření
Příběh hraničních hor: Světecký vrch a Dyleň
Stezka bude lákat děti na komiks
Tachov má novou naučnou stezku Světecký vrch (video)

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru