Knihovnička Čtyřlístek » Události a rozhovory » Akce a události 1969-2010
další články z kategorie Události a rozhovory
Akce a události 1969-2010

Akce a události 1969-2010 Akce a události Čtyřlístku do roku 2010.

(nefungující odkazy jsou mazány)

Čtěte také:
Postřehy


Ilustrace - grafika
7. až 30. června 1988
Městská galerie, Vlašský dvůr, Kutná Hora
Autorská výstava keramiky a ilustrací Jaroslava Němečka. Představil se na ní i Čtyřlístek a Panda se Zajdou. Krátké zprávu o výstavě přinesly noviny Rudé právo 8. června 1988.
Keramika Jaroslava Němečka, kterého znají především děti jako ilustrátora časopisu Čtyřlístek, je vystavena v kutnohorském Vlašském dvoře do 30. června. Potom budou závěsné dekorativní keramické plastiky vystaveny v NSR. Tvůrce plastik například na téma hudby je také autorem ilustrací knih Poklad kapitána Kida a ekologického seriálu O medvídku pandovi.
Delší zprávu přinesl časopis Květy číslo 26/1988 (autor kk, zde včetně černobílé fotografie Němečkovy glazované keramiky Včelí královna z roku 1979).
Na začátek letní sezóny, v termínu od 7. do 30. června, připravila Městská galerie v Kutné Hoře ve Vlašském dvoře výstavu keramiky a ilustrací Jaroslava Němečka. Tento autor patří k nejúspěšnějším ilustrátorům seriálů pro děti. Třikrát vyšly v letech 1986-88 v nakladatelství Panorama jeho ilustrace jako samostatné knížky. Nejnověji poklad kapitána Kida. Milovníci keramiky však vědí, že Jaroslav Němeček je také úspěšným keramikem. Jeho díla, přesahující z užitkového umění do volné plastiky, získala oblibu i v zahraničí.
Jaroslav Němeček (1944) se narodil v Praze, v letech 1958 až 62 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu se zaměřením na propagační grafiku. Jeho představivost se pohybuje od tradic pohádkového vyprávění a lidové fantazie až ke karikatuře, jeho humor vychází vstříc lidské potřebě těšit se velkými i drobnými radostmi života.Čtyřlístek a jeho čtenáři (výstava, která se nekonala)
plánováno na 1. června 1988
Obsáhlá kniha Čtyřlístek: První půlstoletí v Třeskoprskách (2019, str. 178-181) vypráví o výstavě Čtyřlístku, která se nakonec neuskutečnila.
Expozice Čtyřlístek a jeho čtenáři se měla konat 1. června 1988 při příležitosti Mezinárodního dne dětí. Přípravy se dostaly do pokročilé fáze, protože v archivu nakladatelství se dochoval návrh instalačního řešení i s rozkresem domečku Čtyřlístku - informačního stánku. Výstava měla ukázat originály komiksových stránek i různé související autorské i fanouškovské objekty. V souvislosti s dvacetiletým výročím Čtyřlístku měla dokumentovat začátky a současnost časopisu a jeho vliv na dětského čtenáře prostřednictvím vystavených dopisů a kreseb. Na realizaci z neznámých důvodů nedošlo a nelze už ani identifikovat zamýšlené místo konání. Možná někdo z čtenářů knihy rozpozná podle půdorysového plánku výstavy prostory, kde se měla výstava odehrát. Mohl by pomoci nezvyklý půdorys i fakt, že byl v místnosti přítomen vodotrysk (ten měl být skryt domečkem Čtyřlístku).


Výstava ilustrací a kreseb časopisu Čtyřlístek
4. a 19. října 1993
Čtyřlístek uspořádal 4. října 1993 v domě dětí a mládeže na Letné výstavu obrázků (viz též úvodník čísla 213) - plakát k akci, karta s podpisy. Pro velký úspěch se tato beseda s autory dokonce opakovala 19. října na stejném místě.
Tuwanakha vzpomíná: Na výstavě (19. října 1993) bylo asi 80 dětí ve věku 4 - 8 let a vychovatelky onoho DDM na Letné, které ji pořádalo. Místnost o velikosti třídy byla vyzdobena zapaspartovanými originály kreseb z časopisu Čtyřlístek. Za redakci zde byl Němeček, který na velké čtvrtky A2 namaloval postavičky ze Čtyřlístku jako cirkusáky (provazochodkyně Fifinka, klaun Pinďa). Také Bobík s Myšpulínem byli nakresleni, ale už si nepamatuji v jaké roli. Dále zde byl pan Čehovský (dlouholetý šéfredaktor časopisu) a jeden z autorů pan Poborák. Celým dnem velmi poutavě provázela paní Štíplová, která dokázala bavit děti asi dvě hodiny - tuším, že vyprávěla právě o tom, jak kamarádi z Třeskoprsk zažili dobrodružství v cirkuse a pan Němeček k tomu kreslil. Nakonec byla autogramiáda, kdy pan Němeček KAŽDÉMU z těch dětí namaloval malý obrázek. Já se mezitím bavil s Čehovským a Poborákem, měl jsem tam tehdy navíc asi tři svazky, tak je tehdy dostala redakce jako dar (tuším od 13 asi do 50). Z rozhovoru totiž vyplynulo, že redakční archív se v té době nedělal, k tomu došlo až po příchodu Čehovského. Poměrně nejdéle jsem měl možnost se bavit s paní Ljubou, která se mnou sdílela společnou lásku k přírodě a detektivní literatuře. Obojí bohatě zužitkovala při tvorbě svých příběhů. Všichni členové redakce, kteří zde byli se mi podepsali, zkusili si vyplnit můj Test pro Čtyřlístčany.


Křest Prvních dvanácti příběhů Čtyřlístku
1. listopadu 2002
od 15 hodin, Krakatit, Jungmanova, Praha
křest 1. velké knihy Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku
plakát - plakát 1. kus, plakát 2. kus
o akci se píše ve Čtyřlístku 359


Křest Slavných dvanácti příběhů Čtyřlístku
15. října 2003
od 14 hodin, Krakatit, Jungmanova, Praha
křest 2. velké knihy Slavné příběhy Čtyřlístku
Jak se dělá Čtyřlístek (rozhovor)
Křest Slavných příběhů Čtyřlístku aneb Budiž vám požehnáno


České komiksy
16. prosince 2003 - 14. ledna 2004
budova ÚMČ Praha 8, všední dny 10-18 hodin
výstava, výbor z nejúspěšnějších kreslených seriálů
(výstava se ještě několikrát zopakovala na různých místech)
brožurka a další informace o výstavě


Křest Proslulých příběhů Čtyřlístku
4. listopadu 2004
od 17 hodin, Dům knihy Kanzelsberger, Václavské náměstí, Praha
křest 3. velké knihy Proslulé příběhy Čtyřlístku
pozvánka na křest - str. 1, str. 2, str. 3


Chystal se animovaný seriál?
Zpráva z roku 2004 říkala, že Ateliéry Bonton Zlín připravují animovaný seriál (přední stránka promodesek), kde se objeví nejznámější příběhy Čtyřlístku. Mnoho let uplynulo a vypadá to, že projekt je zastaven. (Nemá to nic společného s třídílným animovaným seriálem Čtyřlístek režiséra Ivana Renče, který se mimochodem Němečkovi moc nelíbil.)
Takže seriál sice nebude, ale Čtyřlístek se konečně dostal do filmu.


Čtyřlístek v divadle
28. listopadu 2004
Čtyřlístek!, tak se jmenuje hra, která měla premiéru 28. listopadu 2004 v divadle Minor v Praze.
více o hře
recenze z novin
odznaky
program - plakát (přední strana)
program - plakát (zadní strana)
pozvánka na premiéru


Čtyřlístek v Klubu Klamovka
2007
Ahoj, holčičky a kluci (minireporáž z druhé strany Čtyřlístku č. 441)
Komiksový klub Čtyřlístku
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru