wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2021

Knihovnička Čtyřlístek » Analýzy a hodnocení » Co čte Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa
Co čte Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa
a co z toho plyne nejen pro charakter jejich postav
napsal Josef Schwarz

Co čte Myšpulín, Fifinka, Bobík a Pinďa Málokdo z dnešních třicátníků a čtyřicátníků nebyl zasažen fenoménem časopisu Čtyřlístek. Kultovní komiks začal vycházet v roce 1969 a v jeho tvorbě jeho autoři pokračují dodnes. Za těch skoro už 40 let Čtyřlístek prošel mnoha proměnami; někdo nedá dopustit na jeho podobu ze 70. a 80. let a současné provedení časopisu považuje za úpadkové; dnešní děti ale mohou dobrodružství čtyř postav, kocoura Myšpulína, fenky Fifinky, prasete Bobíka a zajíce Pindi hltat stejně jako jejich předchůdci.

Je pravda, že kultovnímu komiksu po roce 1989 povstala významná konkurence v podobě jiných, často zahraničních časopisů s kreslenými příběhy pro děti. Před rokem 1989 měl však na českém trhu výsadní postavení - žádný podobný titul neexistoval a náklad, který v nejlepších dobách přesahoval 200 000 výtisků, byl vždy po vydání ihned rozebrán (a to časopis nebylo možné předplatit).

Tím spíše bychom se měli zamyslet, jakými vzory v provedení čtyř třeskoprských přátel byli právě dnešní třicátníci a čtyřicátníci formováni. Toto téma by vydalo na samostatnou, velmi rozsáhlou studii, v tomto textu se proto zaměříme pouze na otázky čtenářství, čtenářských preferencí a čtenářských stereotypů. I ty nám o povaze jednotlivých postav slavného komiksu mohou prozradit mnoho pozoruhodného a doposud neznámého nebo ne zcela známého.


celý článek na ikaros.cz

Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Přehled autorů
Přehled autorů
Čtyřlístek a geocaching
Čtyřlístek a geocaching
Šibalské pohádky
Šibalské pohádky
Příběhy 2001
Příběhy 2001
Příběhy 2020
Příběhy 2020
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz