Knihovnička Čtyřlístek » Detaily ve Čtyřlístku » Kalamity a katastrofy způsobené Čtyřlístkem
další články z kategorie Detaily ve Čtyřlístku
Kalamity a katastrofy způsobené Čtyřlístkem

Kalamity a katastrofy způsobené Čtyřlístkem Čtyřlístek je sice slušná a kamarádská čtveřice, pomáhá lidem v nouzi, bojuje proti nespravedlnostu a stará se o přírodu a zvířátka, řeší záhady, objevuje historii a věnuje cenné nálezy muzeu. Přesto ale nepřináší Třeskoprskám vždy jen radost. Zejména Myšpulínovy vynálezy umějí obyvatelům Třeskoprsk pěkně zatopit. V tomto přehledu se podíváme na příběhy do roku 2000, ve kterých Čtyřlístek způsobil v Třeskoprskách nějakou katastrofu nebo kalamitu.
Pokud něco chybí, napište.


kalamity a katastrofy Inspirací pro tento přehled byl úvod příběhu A Saigon Tribute z parodického čísla Dětem vstup zakázán (napsal Štěpán Kopřiva, nakreslil Adolf Lachman). Zde se právě rozvádí myšlenka, že i když Čtyřlístek vypadá jako roztomilá čtveřice zvířátek zažívající jedno pěkné dobrodružství za druhým, přesto přináší Třeskoprskám nemalé problémy. Na jednu stranu jsou příběhy s kalamitami, které Čtyřlístek způsobil, zdánlivě nevinné a zábavné, v reálu by mohly přinést oběti na životech nebo vážné zdravotní potíže občanů města. Parodický příběh naznačuje, že Čtyřlístek svými příhodami terorizuje své okolí a jakékoliv nepříjemnosti jsou ututlány, aby Čtyřlístek mohl dál sloužit jako idol mládeže.

Jaká neštěstí tedy Čtyřlístek Třeskoprskám způsobil?


kalamity a katastrofy Zápach
Velký bengál (in 120, 1984)
Myšpulín připravuje velký bengál podle staré chemické knihy od tety Bobiny. Po nevydařeném prvním pokusu zkouší vířivou rachejtli. Ta ale způsobí takový zápach, že obtěžuje i kolemjdoucí. A přitom si stačilo přečíst poznámku v knize, která zmiňuje, že s výrobou je nutno se odklidit dále od lidských obydlí.
více


kalamity a katastrofy Mlha
Velký bengál (in 120, 1984)
Podle staré chemické knihy zkusí Myšpulín vyrobit rachejli - hvězdnou mlhu. Pokus je úspěšný a na obloze vypadá představení krásně, jenže mlha se rozšíří až není vidět na krok. Myšpulín totiž dávku rachejtle ztrojnásobil. Čtyřlístek poslepu dojde domů a pak sleduje v televizi zprávy. Hlásí tam, že záhadná mlha zahalila Třeskoprsky a způsobila několik dopravních nehod. Zanedlouho naštěstí mlha pomine.
více


kalamity a katastrofy Blechy
Místo k sezení (in 123, 1984)
Čtyřlístek vymýšlí, jak vyřešit problém s tím, že lidé v tramvaji nepouštějí sednout starší lidi. Myšpulín má takovou metodu, že pouští do neukázněných mladíků elektrický proud ze svého kufříku. Bobík s Pinďou vychytali sousedovic psu blechy a chtějí je využít. Bobík ale v tramvaji zakopne a krabička s blechami mu spadne. Blechy pak naskáčou na všechny lidi v tramvaji.
více


kalamity a katastrofy Tráva
Zelená je tráva (in 143, 1987)
Myšpulín vynalezl expresní travní osivo. Bobík pomocí letadélka zatravňuje osivem fotbalové hřiště. Bobík ale zalétává s letadélkem moc daleko a osívá i odplevelené záhonky zahradníků, na kterých okamžitě vyroste tráva. Zahradník se naštve a puškou sestřelí letadélko, které se vymkne kontrole a odlétá do města. Tráva pak vyroste i na autě, na chodníku a dokonce i plešatému muži na hlavě. Přes tyto nehody má ale zatravňovací metoda úspěch.
více


kalamity a katastrofy Sníh
Bílá past (in 145, 1987)
Ani při hlubokých mrazech nesněží. Myšpulín tomu chce pomoci chemickou cestou - vynalezl raketku Chumelín, kterou odpálí do oblaků. Nechá se vyhecovat Bobíkem a odpálí ještě další rakety. Nastane intenzivní sněžení a celé město je uvězněno pod nánosy sněhu.
více


kalamity a katastrofy Záplavy
Bílá past (in 145, 1987)
Poté, co Myšpulínův vynález způsobil sněhovou kalamitu a Fifinka se dlouho nevrací z města v bílé pasti, přichází Myšpulín s dalším vynálezem - Oblevníkem. Tato raketka způsobí, že všechen sníh naráz roztaje a způsobí velké záplavy. Fifinka připlouvá v neckách s nákupem, pro jistotu veze zásoby na týden. V televizi hlásí, že podobnou záplavu v Třeskoprskách nikdo nepamatuje. Myšpulín chce jít vynalézt Odvodňovač, ale kamarádi mu v tom zabrání, další kalamitu už by město nepřežilo.
více


kalamity a katastrofy Nehořlavé prostředí
Ohnivá řeka (in 152, 1988)
Čtyřlístek je na chatě a nedaleko vypukl požár. Myšpulín vynalézá přípravky pro boj s ohněm. Dva nadějné přípravky Udusík a Tlumík řeší problém, ale nevhodně a nebezpečně. Zbývá Hasík, ten mění složení vzduchu - vytváří nehořlavé prostředí. Čtyřlístek dopraví vystřelovacím zařízením pikslu s Hasíkem přímo do požáru. Z rádia hlásí, že oheň náhle uhasl bez příčiny. Bobík by si dal svačinu, nelze ale zapálit vařiče, účinek Hasíku končí za dva dny. V rádiu dál hlásí, že v celém okolí nejde nic zapálit, ani nastartovat auto. Bobík doufá, že přežije dva dny o studené stravě.
více


kalamity a katastrofy Ničení
Nebezpečný míč (in 161, 1989)
Myšpulín má nový vynález Pružík, sprej, který stonásobně zvýší pružnost. Bobík a Pinďa jej použijí na míč a na zahradě s ním čutají. Při větší ráně se začne míč nebezpečně odrážet a je k nezastavení. Poté, co svými odrazy ničí vnějšek domečku, odrazí se do města, kde zdeformuje popelnici, střechu auta, a dělá díry do nového asfaltu. Naštěstí spadne pod kolo parního válce a z míče se stane přužící polštářek. Fifinka zuří, kluci musejí odstranit škody.
více


kalamity a katastrofy Těsto
Lahůdkové dobrodružství (in Sp5/1993)
Čtyřlístek se stará o restauraci kamarádky. Má ale protivníky, konkurenční hotelovou kuchyň. Protivníci se dozvědí o Myšpulínovu prvotřídním droždí a dají ho do připraveného těsta Čtyřlístku. Těsto šíleně nakyne a zaplaví Třeskoprsky. Čtyřlístek ho složitě odstraňuje a pak se snaží s protivníky čestně utkat.
více


kalamity a katastrofy Cukrová vata
Růžová lavina (in 217, 1994)
Myšpulín vynalezne přístroj na výrobu cukrové vaty, který při nejvyšším výkonu dává krychlový metr za vteřinu. Čtyřlístek má s vatou na místní pouti úspěch, jenže přístroj je nedopatřením přepnut na nejvyšší obrátky a chrlí takové množství vaty, že brzy zaplaví celé město. Bobík přivolá policejní helikoptéru a vyskočí s padákem na místo s přístrojem, prokouše se vatou a stroj vypne. Přichází déšť, matka příroda si naštěstí poradí s růžovou lavinou sama.
více


Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru