další články z kategorie Seriály v publikacích
Tonda a Lojza: rozbor
napsal Ivo Fencl

Oldřich Jelínek: Tonda a Lojza (1975-1978) Mimořádně úspěšného českého grafika, ilustrátora, malíře a karikaturistu, návrháře kostýmů a spolupracovníka filmu Oldřicha Jelínka (nar. 1930) známe i jako dávného přítele Adolfa Borna. "Právě s ním jsme už počátkem šedesátých let usilovali o obrození českého komiksu," vzpomíná, "a vymysleli třeba parodii na Svatební košili i Dívčí válku, ale přenesli Erbena i pověst na Divoký západ... Já sám přitom vyrostl na Rychlých šípech a jejich kreslíře Fischera jsem považoval za prvotřídního..."

Čtěte také:
Tonda a Lojza (seriál ve Čtyřlístku)
Zelinka a Pralinka (seriál ve Čtyřlístku)

Odkaz:
S Bornem jsme měli spoustu srandy, ale i malérů, vzpomíná Oldřich Jelínek
Dobrodružství medvídka Huga (a info o Oldřichu Jelíkovi)


S Foglarem také něco vytvořil! Sedmidílný seriál K pramenům neznámé řeky (1964-1965). Ten byl inspirován stejnojmennou táborovou hrou z roku 1961...

Jelínek se stal i autorem památného a takřka kultovního komiksu v dětském časopise Sluníčko Dobrodružství medvídka Huga (1967-1970), který sestával z asi 450 obrázků ve 40 pokračováních a líčil celý svět mapující dobrodružství hnědého medvídka Hugovi a ledního míši Cecila. Dobrodružství hemžící se často třeba gangstery...

Počátkem osmdesátých let pak západomil Jelínek emigroval do Německa, kde dodnes žije v Mnichově. Léta se živil jako spolupracovník světově rozšířeného časopisu Computer Woche... Za svůj život ilustroval přes sto knih a povídek, hlavně detektivek a thrillerů, v letech 1975-1979 však také pracoval pro Čtyřlístek. A to mj. jako autor cyklu osmi příběhů Tonda a Lojza (48 stran) podle scénářů Petry Brikciusové:

1. Sázka (46, 1975)
2. Na Marsu (48, 1976)
3. U sněžného muže (51, 1976)
4. Na pustém ostrově (57, 1977)
5. Tajemství staré bedny (60, 1977)
6. Za perlou muzea (62, 1977)
7. Tonda, Lojza a golem (66, 1978)
8. Za tajemstvím jezera (69, 1978)

V roce 1975 vyšla pouze úvodní část tohoto cyklu, roku 1976 jen dvě další, roku 1977 díly čtyři, poslední dvě části jsou pak z roku 1978, načež... Ano, v letech 1978-1979 následoval ještě další Jelínkův seriál Zelinka a Pralinka, a to podle scénáře Hany Neborové, ten však už se dočkal jen tří pokračování (č. 72, 74 a 77).

Tonda a Lojza Tonda a Lojza je seriál inspirovaný exponáty pražského Technického muzea. Tedy auty, raketou, rolbou, lokomotivou a Kašparovým letadlem Blériot, přičemž poslední dvě pokračování už se však tomuto způsobu rozvíjení děje vyhnula a těží odjinud: z legend staré Prahy a Skotska. Každá část seriálu sestávala ze šesti stran a kromě 1., 4. a 6. dílu byla všechna pokračování sci-fi, přičemž to šesté bylo kriminální...

1. Sázka
Příliš mnoho detektivů (Čtyřlístek 46, 1975)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
První část se odehrává během závodu autoveteránů na Kokoříně. Kluci si v technickém muzeu "půjčí" od táty starou laurinku a bugatku, které ovšem brzy zavaří motor. Ledová zmrzlina vše zachrání a Lojza vyráží dál: za Tondou. Chce si nadjet polem, "sveze" z něj trávu a skončí na stromě. Tondu zatím stopne holčička, která chce svézt až do Zbečníka (šedesát kilometrů). Zpátky se kluk řítí i zavěšen za paraple za moderním vozem... a v restauraci Kokořín si poručí limonádu a "kbelík vody pro laurinku".
V tu chvíli má už Lojza hodinu náskok - ale dojde mu benzín. Tonda ho dojede a zezadu postrkává do kopce. Sotva si Lojza doplní nádrž, už zase Tondu s dlouhým nosem předjíždí. Jenže měl u pumpy málo peněz, a tak mu palivo dojde podruhé, takže branou Technického muzea prvý profičí Tonda. Otec se vrací a nemá o výletě synů ponětí. Ten se však konal a Lojza, který prohrál sázku, musí za Tondu utřít nádobí, nanosit uhlí a vyčistit boty. A teprve poté otevírá bratrem mu půjčenou knihu Elišky Junkové Bugatti, můj osud...

2. Na Marsu
Na rozkaz císaře (Čtyřlístek 48, 1976)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Ve druhé části přistane klukům za noci pod okny ložnice létající talíř LX 75 a vyskočí z něj malý zelený mužík v helmě. Mluví česky. Původně mířil "na Mléčnou dráhu pro mlíko". Z UFa se však kouří. A tak je kluci dopraví do Technického muzea a mimozemšťanovi půjčí tamní raketu (vrátný Čimela spí).
Všichni odletí a na Mléčné dráte jim veliká láhev na jejich prosbu sama naplní hrnek. Na povrch Marsu pak vystoupí kluci taktéž v přilbách. Domy vypadají zvláštně. Mimozemšťan ale přiletěl pozdě, a tak má mít čtrnáct dní domácího vězení.
Ukáže však otci pozemskou raketu... a pak i kluky, kteří už jsou obklopeni davem Marťanů. Chce je také zatknout místní policie, ale otec se synem se zaručí za to, že Tonda a Lojza nejsou nebezpeční. Sám marťanský tatínek pak kluky odveze létajícím talířem na Zem a jejich otec přichází k posteli, až když už nemůže tušit, co se dělo místo spánku. Původní létající talíř zůstal v muzeu, táta však jím kluky nepřekvapí.

3. U sněžného muže
Pošlete mrak DM 1 (Čtyřlístek 51, 1976)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Ve třetím díle se Tonda dočte, že v Himalájích opět našli stopy jetiho. Kluci po něm pátrají na motorových saních a sjedou přitom skokanský můstek. Sotva dorazí do Himalájí, havarují a prchají před jetim. Ten se zmocní Lojzovy červené čepice i saní, na kterých se však Tonda zachytí. Lojza zatím sjel se svahu přímo do omáčkové mísy v iglů sněžných dětí. Ty ho spoutají a hodlají soudit za to, že našel jejich skrýš, brzy se však ukáže, že jde o hodné tvory. A maminka rodiny jetiů zve k večeři na medvědí klobásy.
Kluci sněžnému muži-otci doporučí, aby si otevřel restauraci a ony klobásy prodával - a zúročil svou popularitu. Stane se. O rok později však kluci najdou hospodu obklopenou odpadem a před ní frontu a na skobě na zdi ceduli: "Raděj budu neznámý, jen když budu mít klid. S úctou sněžný muž." A tak zase nemají kam jezdit o prázdninách!

4. Na pustém ostrově
Fantóm stadiónu (Čtyřlístek 57, 1977)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Ve čtvrté části letí Tonda a Lojza balónem Technického muzea, ale proklovne jim ho mluvící vrána lačnící po sýru. Aby nespadli do moře, musejí vyházet věci z koše, a tak se dostanou k ostrovu. Dojde tedy na "dva roky prázdnin místo pěti neděl v balóně"?
Snad, Tonda však se pasuje i na Robinsona a Lojza má být Pátkem. Během lovu pak Tonda v trávě omylem chytí do lasa krokodýla, který je takřka dohoní. Lojza mu naštěstí vhodí do chřtánu žvýkačky a netvor počne vyfukovat bubliny, poslední z nichž ho vynese do výše. Když praskne, tvor skončí v oceánu. Loď Excelsior kluky vzápětí zachrání: přece jen už je větší provoz než za Robinsonových časů. A znovu je tu vrána toužící po sýru a...

5. Tajemství staré bedny
Přízrak hlubin (Čtyřlístek 60, 1977)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
V pátém pokračování otevřou kluci bednu s darem šíleného vynálezce Technickému muzeu. Uvnitř je robotický pes, kterému začnou říkat Elmax (Elektrický Max). Ráno vyděsí jejich matku a začne pojídat žárovky. Nakonec usne. Kluci už ho nesmí mít doma. Vezmou ho tedy na odpolední vyučování, kde zvíře roztrhne učiteli nohavici a pak zasadí jemu i školníkovi zasadí elektrické rány. Přesto je ve škole uvězněn.
Kluci musejí za trest padesátkrát popsat, jak DOOPRAVDY vypadá pes, Elmax zatím prchne a ještě pomůže se žehlením.

6. Za perlou muzea
Lev kráčí městem (Čtyřlístek 62, 1977)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Šestý díl zastihne kluky, jak si hrají na Indiány v lokomotivě v ústřední hale muzea. Přitom je Tonda svědkem, jak se nový vrátný s kýmsi domlouvá na podivném obchodě. Ve tři ráno pak jsou hoši vskutku svědky předání peněz a v bedně objeví Kašparův letoun Blériot, vůbec nejvzácnější letadlo. Vtom někdo jde - a kluci se skryjí právě v bedně. Dva siláci ji zvednou a ona brzy stojí pod proudovým letounem. Muž v černých brýlí tvrdí, že uvnitř přepravuje vzácné houslové dřevo, pracuje však pro zahraničního sběratele letadel.
Kluci jsou objeveni a zavřeni do kůlny. Uniknou a roztočí vrtuli mezitím sestaveného Blériotu. Uletí - a snad trochu pošetile hodí ještě lotrům peníze, které na začátku vylovili z houkačky starého auta, kam si je ukryl vrátný. Tomu po svém návratu sdělí, že dali onen "balíček starého papíru" do sběru.

7. Tonda, Lojza a golem
Pejsánek k pohledání (Čtyřlístek 66, 1978)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
V předposlední části kluci najdou na stavbě metra červenou kuličku, ale není to jen kulička: je to šém. Oživí jím Golema, který je pak pronásleduje Prahou. Odhodí auto, dští oheň a bojuje s pekařem, který nakonec skončí v těstě.
Golem je chvíli považován za nového zaměstnance pekárny a kluci ho pro změnu označí za automat na pečení. Koláčky mu naházejí do úst, ale ven se nic nevrátí. Kluci se s Golemem loučí na schodech muzea, ten se však rozbrečí. I vezmou ho jako topiče.

8. Za tajemstvím jezera
Sedlo a stáj (Čtyřlístek 69, 1978)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Závěrečný díl nás zavede k jezeru Loch Ness. Lojza se potápí, pak kluci objeví loďku. Náhle je zdvihne ohromná vlna a zachrání se na ostrůvku: je to však hřbet Lochnessky Amálie, které je špatně. Zavolají doktora, který zjistí, že je netvor moc tlustý a měl by cvičit. Kluci tedy zavedou jízdy na Lochnessce - po koruně. Sami vstupné nezaplatí a jsou pronásledováni, Lochnesska však na jejich pronásledovatele vystříkne vodu z nozder.
A pak vozí děti po jezeře v červeném dresu a klobouku. Hotová cirkusačka, ostatně už "od malička si přála být umělkyní".
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru