další články z kategorie Seriály v publikacích
Tonda a Lojza: rozbor
napsal Ivo Fencl

Oldřich Jelínek: Tonda a Lojza (1975-1978) Mimořádně úspěšného českého grafika, ilustrátora, malíře a karikaturistu, návrháře kostýmů a spolupracovníka filmu Oldřicha Jelínka (nar. 1930) známe i jako dávného přítele Adolfa Borna. "Právě s ním jsme už počátkem šedesátých let usilovali o obrození českého komiksu," vzpomíná, "a vymysleli třeba parodii na Svatební košili i Dívčí válku, ale přenesli Erbena i pověst na Divoký západ... Já sám přitom vyrostl na Rychlých šípech a jejich kreslíře Fischera jsem považoval za prvotřídního..."

Čtěte také:
Tonda a Lojza (seriál ve Čtyřlístku)
Zelinka a Pralinka (seriál ve Čtyřlístku)

Odkaz:
S Bornem jsme měli spoustu srandy, ale i malérů, vzpomíná Oldřich Jelínek
Dobrodružství medvídka Huga (a info o Oldřichu Jelíkovi)


S Foglarem také něco vytvořil! Sedmidílný seriál K pramenům neznámé řeky (1964-1965). Ten byl inspirován stejnojmennou táborovou hrou z roku 1961...

Jelínek se stal i autorem památného a takřka kultovního komiksu v dětském časopise Sluníčko Dobrodružství medvídka Huga (1967-1970), který sestával z asi 450 obrázků ve 40 pokračováních a líčil celý svět mapující dobrodružství hnědého medvídka Hugovi a ledního míši Cecila. Dobrodružství hemžící se často třeba gangstery...

Počátkem osmdesátých let pak západomil Jelínek emigroval do Německa, kde dodnes žije v Mnichově. Léta se živil jako spolupracovník světově rozšířeného časopisu Computer Woche... Za svůj život ilustroval přes sto knih a povídek, hlavně detektivek a thrillerů, v letech 1975-1979 však také pracoval pro Čtyřlístek. A to mj. jako autor cyklu osmi příběhů Tonda a Lojza (48 stran) podle scénářů Petry Brikciusové:

1. Sázka (46, 1975)
2. Na Marsu (48, 1976)
3. U sněžného muže (51, 1976)
4. Na pustém ostrově (57, 1977)
5. Tajemství staré bedny (60, 1977)
6. Za perlou muzea (62, 1977)
7. Tonda, Lojza a golem (66, 1978)
8. Za tajemstvím jezera (69, 1978)

V roce 1975 vyšla pouze úvodní část tohoto cyklu, roku 1976 jen dvě další, roku 1977 díly čtyři, poslední dvě části jsou pak z roku 1978, načež... Ano, v letech 1978-1979 následoval ještě další Jelínkův seriál Zelinka a Pralinka, a to podle scénáře Hany Neborové, ten však už se dočkal jen tří pokračování (č. 72, 74 a 77).

Tonda a Lojza Tonda a Lojza je seriál inspirovaný exponáty pražského Technického muzea. Tedy auty, raketou, rolbou, lokomotivou a Kašparovým letadlem Blériot, přičemž poslední dvě pokračování už se však tomuto způsobu rozvíjení děje vyhnula a těží odjinud: z legend staré Prahy a Skotska. Každá část seriálu sestávala ze šesti stran a kromě 1., 4. a 6. dílu byla všechna pokračování sci-fi, přičemž to šesté bylo kriminální...

1. Sázka
Příliš mnoho detektivů (Čtyřlístek 46, 1975)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
První část se odehrává během závodu autoveteránů na Kokoříně. Kluci si v technickém muzeu "půjčí" od táty starou laurinku a bugatku, které ovšem brzy zavaří motor. Ledová zmrzlina vše zachrání a Lojza vyráží dál: za Tondou. Chce si nadjet polem, "sveze" z něj trávu a skončí na stromě. Tondu zatím stopne holčička, která chce svézt až do Zbečníka (šedesát kilometrů). Zpátky se kluk řítí i zavěšen za paraple za moderním vozem... a v restauraci Kokořín si poručí limonádu a "kbelík vody pro laurinku".
V tu chvíli má už Lojza hodinu náskok - ale dojde mu benzín. Tonda ho dojede a zezadu postrkává do kopce. Sotva si Lojza doplní nádrž, už zase Tondu s dlouhým nosem předjíždí. Jenže měl u pumpy málo peněz, a tak mu palivo dojde podruhé, takže branou Technického muzea prvý profičí Tonda. Otec se vrací a nemá o výletě synů ponětí. Ten se však konal a Lojza, který prohrál sázku, musí za Tondu utřít nádobí, nanosit uhlí a vyčistit boty. A teprve poté otevírá bratrem mu půjčenou knihu Elišky Junkové Bugatti, můj osud...

2. Na Marsu
Na rozkaz císaře (Čtyřlístek 48, 1976)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Ve druhé části přistane klukům za noci pod okny ložnice létající talíř LX 75 a vyskočí z něj malý zelený mužík v helmě. Mluví česky. Původně mířil "na Mléčnou dráhu pro mlíko". Z UFa se však kouří. A tak je kluci dopraví do Technického muzea a mimozemšťanovi půjčí tamní raketu (vrátný Čimela spí).
Všichni odletí a na Mléčné dráte jim veliká láhev na jejich prosbu sama naplní hrnek. Na povrch Marsu pak vystoupí kluci taktéž v přilbách. Domy vypadají zvláštně. Mimozemšťan ale přiletěl pozdě, a tak má mít čtrnáct dní domácího vězení.
Ukáže však otci pozemskou raketu... a pak i kluky, kteří už jsou obklopeni davem Marťanů. Chce je také zatknout místní policie, ale otec se synem se zaručí za to, že Tonda a Lojza nejsou nebezpeční. Sám marťanský tatínek pak kluky odveze létajícím talířem na Zem a jejich otec přichází k posteli, až když už nemůže tušit, co se dělo místo spánku. Původní létající talíř zůstal v muzeu, táta však jím kluky nepřekvapí.

3. U sněžného muže
Pošlete mrak DM 1 (Čtyřlístek 51, 1976)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Ve třetím díle se Tonda dočte, že v Himalájích opět našli stopy jetiho. Kluci po něm pátrají na motorových saních a sjedou přitom skokanský můstek. Sotva dorazí do Himalájí, havarují a prchají před jetim. Ten se zmocní Lojzovy červené čepice i saní, na kterých se však Tonda zachytí. Lojza zatím sjel se svahu přímo do omáčkové mísy v iglů sněžných dětí. Ty ho spoutají a hodlají soudit za to, že našel jejich skrýš, brzy se však ukáže, že jde o hodné tvory. A maminka rodiny jetiů zve k večeři na medvědí klobásy.
Kluci sněžnému muži-otci doporučí, aby si otevřel restauraci a ony klobásy prodával - a zúročil svou popularitu. Stane se. O rok později však kluci najdou hospodu obklopenou odpadem a před ní frontu a na skobě na zdi ceduli: "Raděj budu neznámý, jen když budu mít klid. S úctou sněžný muž." A tak zase nemají kam jezdit o prázdninách!

4. Na pustém ostrově
Fantóm stadiónu (Čtyřlístek 57, 1977)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Ve čtvrté části letí Tonda a Lojza balónem Technického muzea, ale proklovne jim ho mluvící vrána lačnící po sýru. Aby nespadli do moře, musejí vyházet věci z koše, a tak se dostanou k ostrovu. Dojde tedy na "dva roky prázdnin místo pěti neděl v balóně"?
Snad, Tonda však se pasuje i na Robinsona a Lojza má být Pátkem. Během lovu pak Tonda v trávě omylem chytí do lasa krokodýla, který je takřka dohoní. Lojza mu naštěstí vhodí do chřtánu žvýkačky a netvor počne vyfukovat bubliny, poslední z nichž ho vynese do výše. Když praskne, tvor skončí v oceánu. Loď Excelsior kluky vzápětí zachrání: přece jen už je větší provoz než za Robinsonových časů. A znovu je tu vrána toužící po sýru a...

5. Tajemství staré bedny
Přízrak hlubin (Čtyřlístek 60, 1977)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
V pátém pokračování otevřou kluci bednu s darem šíleného vynálezce Technickému muzeu. Uvnitř je robotický pes, kterému začnou říkat Elmax (Elektrický Max). Ráno vyděsí jejich matku a začne pojídat žárovky. Nakonec usne. Kluci už ho nesmí mít doma. Vezmou ho tedy na odpolední vyučování, kde zvíře roztrhne učiteli nohavici a pak zasadí jemu i školníkovi zasadí elektrické rány. Přesto je ve škole uvězněn.
Kluci musejí za trest padesátkrát popsat, jak DOOPRAVDY vypadá pes, Elmax zatím prchne a ještě pomůže se žehlením.

6. Za perlou muzea
Lev kráčí městem (Čtyřlístek 62, 1977)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Šestý díl zastihne kluky, jak si hrají na Indiány v lokomotivě v ústřední hale muzea. Přitom je Tonda svědkem, jak se nový vrátný s kýmsi domlouvá na podivném obchodě. Ve tři ráno pak jsou hoši vskutku svědky předání peněz a v bedně objeví Kašparův letoun Blériot, vůbec nejvzácnější letadlo. Vtom někdo jde - a kluci se skryjí právě v bedně. Dva siláci ji zvednou a ona brzy stojí pod proudovým letounem. Muž v černých brýlí tvrdí, že uvnitř přepravuje vzácné houslové dřevo, pracuje však pro zahraničního sběratele letadel.
Kluci jsou objeveni a zavřeni do kůlny. Uniknou a roztočí vrtuli mezitím sestaveného Blériotu. Uletí - a snad trochu pošetile hodí ještě lotrům peníze, které na začátku vylovili z houkačky starého auta, kam si je ukryl vrátný. Tomu po svém návratu sdělí, že dali onen "balíček starého papíru" do sběru.

7. Tonda, Lojza a golem
Pejsánek k pohledání (Čtyřlístek 66, 1978)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
V předposlední části kluci najdou na stavbě metra červenou kuličku, ale není to jen kulička: je to šém. Oživí jím Golema, který je pak pronásleduje Prahou. Odhodí auto, dští oheň a bojuje s pekařem, který nakonec skončí v těstě.
Golem je chvíli považován za nového zaměstnance pekárny a kluci ho pro změnu označí za automat na pečení. Koláčky mu naházejí do úst, ale ven se nic nevrátí. Kluci se s Golemem loučí na schodech muzea, ten se však rozbrečí. I vezmou ho jako topiče.

8. Za tajemstvím jezera
Sedlo a stáj (Čtyřlístek 69, 1978)
napsala Petra Brikciusová, nakreslil Oldřich Jelínek, 6 stran
Závěrečný díl nás zavede k jezeru Loch Ness. Lojza se potápí, pak kluci objeví loďku. Náhle je zdvihne ohromná vlna a zachrání se na ostrůvku: je to však hřbet Lochnessky Amálie, které je špatně. Zavolají doktora, který zjistí, že je netvor moc tlustý a měl by cvičit. Kluci tedy zavedou jízdy na Lochnessce - po koruně. Sami vstupné nezaplatí a jsou pronásledováni, Lochnesska však na jejich pronásledovatele vystříkne vodu z nozder.
A pak vozí děti po jezeře v červeném dresu a klobouku. Hotová cirkusačka, ostatně už "od malička si přála být umělkyní".
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Pohádky (Tománek)Pohádky (Tománek) Jiné ČtyřlístkyJiné Čtyřlístky Dobrou chuť!Dobrou chuť! Příběhy z leporelPříběhy z leporel Nultý dílNultý díl
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz

nahoru