wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2019

Filmy

Filmy Po 44 letech se Čtyřlístek konečně dočkal svého filmu. 28. února 2013 měl premiéru celovečerní film Čtyřlístek ve službách krále. Základ příběhu vychází z dobrodružství Kámen mudrců (2005) z komiksové knihy, který byl ale značně přepracován a doplněn. Nově nakreslené druhé zpracování příběhu Kámen mudrců (2012) už je mnohem bližší filmovému scénáři, i když obsahuje také dost odlišností.
4. dubna 2019 měl premiéru druhý film Velké dobrodružství Čtyřlístku, který využívá námět ze čtyř nedávných příběhů Čtyřlístku, ale nesouvisí se stejnojmenným příběhem ze 7. čísla z roku 1970.

První film a jeho předlohy:
Kámen mudrců (2005) - původní komiksová předloha
Kámen mudrců (2012) - rozšířená, nově nakreslená verze komiksu
Čtyřlístek ve službách krále (2012-2013) - reklamní komiks v Magazínu deníku Právo
Čtyřlístek ve službách krále (2013) - film

Čtěte také:
Vznik prvního filmu Čtyřlístku (průběh natáčení, odkazy na články)
Vznik krátkých filmů a druhého filmu Čtyřlístku (průběh natáčení, odkazy na články)
Adaptace (porovnání komiksu a filmů)
Recenze filmu Čtyřlístek ve službách krále
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
DVD a Blu-ray
Plakáty


Čtyřlístek ve službách krále Čtyřlístek ve službách krále
Štvorlístok v službách kráľa
Lucky Four in the Service of the King
délka: 88 minut
natočeno: 2012
premiéra: 28. února 2013
TV premiéra: 3. dubna 2015, Nova
námět: Hana Lamková a Josef Lamka
scénář: Hana Lamková a Josef Lamka
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Ivan Trojan (Myšpulín), Bohdan Tůma (Bobík), Ondřej Brzobohatý (Pinďa), Tereza Bebarová (Fifinka) a další
hudba: Ondřej Soukup
režie: Michal Žabka
vyrobily: Bio Illusion a Cinemart

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
České Filmové Nebe
Filmová databáze
Animovaný svět
Novinky z filmu na stránkách Čtyřlístku
Bio Illusion - oficiální stránky filmu
Facebookové stránky filmu
původní provizorní plakát (teaser)

Čtyřlístek ve službách krále
Čtyřlístek ve službách krále (DVD, 2013)
námět a scénář Hana Lamková a Josef Lamka
podle příběhu Kámen mudrců (in kniha, 2005), 88 minut

Čtyřlístek ve službách krále V noci přiletí na zahrádku Čtyřlístku kámen z vesmíru. Ráno kluci vstávají potichu, Fifinka má narozky a chtějí ji překvapit. Zatímco Myšpulín pracuje na polarizátoru, který dokáže změnit vlastnosti hmoty, vyrazil Pinďa k Blaťáku pro květiny. Na zahradě najde kámen, se kterým si hází až nešťastně vletí do dortu, který Bobík pracně upekl. Bobík je na Pinďu naštvaný a pronásleduje ho po domečku. Fifinka se probouzí a čeká na ni nepříjemné překvapení - nepořádek, který kluci způsobili. Kluci musejí vymyslet nový dárek. V televizi zrovna Káťa Hvozdíková z telerádia Třesk a Prsk přináší reportáž z Pražského hradu, kde při příležitosti dne narození Rudolfa II. začíná výstava na jeho počest. Fifi se tedy narodila ve stejný den jako král, jen o 4 století později. Fifince se nápad kluků navštívit výstavu moc líbí, ještě ale trochu poklidí. Podivný kámen ze zničeného dortu vloží do Myšpulínova polarizátoru.
Čtyřlístek odjíždí autem do Prahy. K výstavě vede strašně dlouhá fronta, tak se jde Čtyřlístek podívat do Zlaté uličky, kde natrefí na volně se procházejícího lva. Čtyřlístek se snaží utéct, lev čtveřici dožene, ale je hodný, ochočený. Čtyřlístek následuje lva tajnou chodbou pod Chrám sv. Víta, kde je hrobka českých králů. V jedné hrobce to náhle zazáří a lev nabádá, aby Čtyřlístek hrobku uvolnil. Uvnitř spí živý král a císař Rudolf II. Když se probudí, poděkuje svému lvu Aurixovi, že za ním dovedl Čtyřlístek a začne vyprávět, jak se ocitl v budoucnosti.
Rudolf slavil narozeniny a dostával krásné dary, malíř Arcimboldo věnoval krásnou Rudolfovu podobiznu skládající se z ovoce, hvězdář Tycho de Brahe sestavil horoskop pro Rudolfa i lva Aurixe a alchymista Kelley měl vyrobit legendami opředený kámen mudrců, ale nepodařilo se mu to. Král by dal cokoliv za kámen mudrců, pomohl by celé zemi. Kelley slibuje, že se mu to určitě podaří, zoufalý král slibuje cokoliv, ale dává lhůtu 3 dny. Kelley si dělá zálusk na korunu českých králů a Rudolf bude muset splnit své slovo, pokud se alchymistovi dílo podaří. Král měl divné vidění při pohledu na svůj portrét od Arcimbolda - jako král tam byl namalován Kelley a pak se na obraze mihnul i Čtyřlístek. Mudrc Sendivoj mu vidění vyložil - Kelley bude chtít s kounou vládnout zemi, Rudolf musí s Aurixem do budoucnosti, tam mu pomůže Čtyřlístek sehnat kámen a koruna bude zachráněna. Sendivoj připravil pro Rudolfa i lva kouzelný nápoj, musejí se napít do 3 dnů, aby se mohli vrátit. Co Rudolf neví je, že alchymista Kelley se mezitím spolčil s démonem zimy a smrti, který byl uvězněn v obrazu zimního období od Arcimbolda. Démon pomůže Kelleymu získat trůn, a za odměnu dostane vládu nad budoucností, do které může díky věčnému obrazu přecházet.
Rudolf ukončí vyprávění, když do hrobky vrthne ochranka. Čtyřlístek utíká další tajnou chodbou a rychle prchá z Hradu. Naloží Rudolfa i lva do auta a míří k Třeskoprskám. Doma se konečně Čtyřlístek králi představí. Rudolf navrhne, že mu můžou říkat strýčku. Král se shání po kameni mudrců, když mu Sendivoj slíbil, že ho budou čtyři přátelé mít. Čtyřlístek ale nic o kameni neví a Myšpulín si dokonce musí na internetu najít, co to kámen mudrců údajně je - bájný kámen, který umí ozlacovat, má mít ale i další vlastnosti a vládne nad životem a smrtí. Rudolf je zklamaný, ale Čtyřlístek už něco vymyslí. V televizi právě hlásí, že obraz zimy zmizel z Hradu, což prý podle pověstí značí, že nadejde vláda Zimozela a přijde doba ledová. Když Sendivoj tvrdil, že Čtyřlístek kámen má, vydají se Myšpulín s Pinďou hledat nějaké kameny k rybníku, Pinďa s Fifinkou jedou nakoupit. Král je sám doma a otevře pošťačce, která nese doporučené psaní. Pošťačka se krále a hlavně lva vyleká a zavolá na psychiatrii. Za chvíli přijede auto se zřízenci z blázince a odvádějí nic netušícího krále v královských šatech do ústavu. Když se o tom Čtyřlístek dozví, vyráží do psychiatrické léčebny, kde se za svého podivínského strýčka zaručí, lékař ho ale pustit nechce, povolí jen návštěvu. Rudolf řekne Čtyřlístku, ať vyhledá Michaela Sendivoje v Zlaté uličce, ten bude vědět, jak pomoct. Čtyřlístek alchymistu opravdu najde. Sendivoj říká, že pomůže bájný kámen mudrců, musí z něj udělat vývar a při úplňku a dát napít Aurixovi.
Čtyřlístku pořád není jasné, kde vzít kámen mudrců. Doma v laboratoři najde Myšpulín podivný světelkující kámen, který se vznáší v polarizátoru. Už se asi nikdo nedozví jak se ho podařilo vytvořit. Sendivoj radil kamene se dotýkat pouze ebenovou pinzetou a uchovávat ve speciálním váčku. Čtyřlístek vytvoří vývar při dnešním úplňku a ráno dává napít lvovi. Aurix se promění v bájného gryfa - napůl lva, napůl orla. Bobík si na něj nasedne a společně letí na pomoc Rudolfovi, Prorazí zamřížované okno léčebny, kde je držen král. Lékař se z toho zblázní a sám skončí jako pacient místního ústavu. Když gryfon doletí k domečku a dotkne se země, promění se zpět ve lva. Rudolf poznal, že takovou proměnu umí leda kámen mudrců, takže ho Čtyřlístek musel objevit. Místní zlodějíčci Tonda a Franta se domluvili s Lojzu, který převáží zlato z Profi banky, aby se přidal do tlupy. Spoluřidič Lojzy měl být tintítko, jenže na poslední chvíli zakočí zavalitý kolega. Tonda s Frantou přepadnou za městem obrněné auto se zlatými cihlami, jenže spoluřidič je lehce přemůže. Lojzovi nezbyde než s autem ujet, jako skrýš si vybere starou cihelnu, kam nepáchne ani noha.
Kámen mudrců umí věci pozlacovat a Rudolf to předvede na obyčejné cihle, kterou pak věnuje jako dar za pomoc. Klukům se to nezdá, ve městě prý všichni vědí, že zlato nemají. Král trochu dotčený vyráží na náměstí do klenotnictví cihlu prodat, kluci úplně zapomněli na to, jak Rudolf skončil v blázinci. Fifinka je na kluky naštvaná, nechtěně vyrazí Myšpulínovi kámen a pozlatí si ruku. Letící kámen spadne Pinďovi na zuby a ty se mu taky pozlatí. Rudolf je v klenotnictví se zlatou cihlou nápadný, prodavačka magistra Stříbrná na něj zavolá policii. Rudolf skončí na policejní stanici, zvídavá reportérka o tom hned točí reportáž. Tonda s Frantou to sledují v televizi a mylně se domnívají, že Lojza, který jim odjel s uloupenými cihlami, se spolčil s Rudolfem. Bobík se lvem jdou vysvobodit Rudolfa z vězení, tentokrát bez čar ale silou. Osvobozený Rudolf neví, jak kouzlo kamene zvrátit, Čtyřlístek si zavolá Sendivojovi o radu (stačí v mobilu vytočit Ludolfovo číslo 314159, jak mu učenec poradil). Sendivoj říká, že by odzlatit by dokázal antikámen, jenže ten přínáší zlobu a zkázu. S Rudolfovým svolením Myšpulín kámen rozpůlí a polovinu dá do polarizátoru. Půlka kamene v přístroji získá opačné vlastnosti změní vlastnosti a opravdu pomůže odzlatit Fifinčinu ruku a Pinďovy zuby. Zimozel se raduje, antikámen je na světě.
Fifinka vaří Rudolfovi jídlo. Král si libuje, takovou kuchařku by potřeboval ve své době. Nalije do džusu Sendivojův nápoj pro návrat do minulosti, aby na pár dní navštívila jeho dobu a naučila kuchaře své dobroty (na což ale Fifi výslovně nekývla, ale Rudolf si to možná vyložil jako souhlas). Fifi se napije a zmizí v minulosti, jenže z druhou sklenici vypil králi Pinďa a i on skončí v 16. století. Fifinka s Pinďou se objeví na královském dvoře. Pinďovi se líbí šaškovské šaty, které najde a přestrojí se do nich. Před strážemi se Fifi představí jako princezna z Třeskoprsk a neteř Rudolfa II. Kelley přijde za komořím a přesvědčí ho, že už vyrobil kámen mudrců a že mu za to přísluší slíbená koruna králů. Komoří souhlasí, že se o tom přesvědčí i bez královy přítomnosti, zvlášť když Kelley slíbí komořímu nemalou odměnu. Před nastoupenými lidmi a Fifinkou jako zástupkyní královské rodiny předvádí Kelley svůj kámen mudrců. Je to podfuk s navrtanou tyčkou, ve které je pozlacovací prášek. Když chce Fifi odhalit podfuk, sfoukne Zimozel oheň, který prý pomáhá kouzlu. Fifinka použije zápalky, co měla v kapse aby zase oheň zažehla. To se ale obrátí proti Fifince, protože je označena za čarodějnici, když nosí oheň v kapse - sirky - síra - určitě je spolčená s čertem. Fifinku bude upálena na hranici. Pinďa se rozběhne za Sendivojem, který je svázaný ve své alchymistické laboratoři ve laté uličce. Uvěznili ho tam Kelley se Zimozelem. Už nezbyl žádný lektvar pro přesun v čase, na zemi je ale ještě louže, takže když Sendoivoj napíše vzkaz na papír, podaří se ho přenést do budoucnosti přímo do Bobíkovy ruky.
Mezitím Myšpulín nedokázal ze zbytku džusu zjistit složení lektvaru pro přenos časem. Bobík objeví vzkaz z minulosti. Alchymista v dopise radí dostat se na hlavní věž Chrámu svatého Víta a přetočit orloj, to je další cesta do minulosti. Myšpulín, Bobík a Rudolf nasednou na Aurixe opět proměněného v gryfona a letí rychle do Prahy. Na věži chrámu přetáčí orlojem a pomalu cestují do 16. století. Objeví se ve chvíli kdy hranici pod Fifinkou už zapalují. Protože by nestihli seěhnout dolů z věže, seskočí Bobík dolů a jako padák použil Rudolfův plášť. Zachrání Fifinku z hranice a ještě zastaví prchajícího Kelleyho a ten pak i s komořím skončí ve vězení. Kelleymu už Zimozel nepomáhá, Zimozel už sliby splnil a teď odletěl do budoucnosti, tam bude teď vládnout. Fifinka s Pinďou se radují ze šťastného shledání, Sendivoj ale upozorňuje, že ještě není konec nebezpečí. V budoucnu začíná působit vliv antikamene a mohl by přinést zkázu na zemi. Rudolf přenechá Čtyřlístku kámen, i když s ním měl velké plány, v budoucnosti je víc potřeba k odvrácení katastofy. Čtyřlístek se rozloučí a na gryfonovi Aurixovi odlétá do svých časů.
V současnosti našli Tonda a Franta u Lojzy vzkaz, kde najít zlaté cihly. V cihelně dvojice zjití, že je jich 19 a to by se špatně dělilo. Ukryjí cihly jinam v cihelně a jdou do domečku Čtyřlístku, v televizi přece říkali, že tam bydlí ten Rudolf, co chtěl prodat zlatou cihlu v klenotnictví. Chvíli na to přijde do cihelny Lojzík a zjistí, že už nejsou cihly tam, kde je nechal. Nazlobí se na své kumpány a je takový hlupák, že zajde na policii jakožto oloupený zloděj. Zlodějíčci najdou v domečku Čtyřlístku jen modrý kámen ve sklenici a předpokládají, že je to kámen mudrců, o kterém se v reportáži také mluvilo. Odjíždějí do cihelny a chtějí si pomocí kamene pozlatit mnoho dalších cihel. Jenomže to je antikámen a jakmile ho vyndají za sklenice, přiletí Zimozel a začne řádit naplno. Přivolá tak velkou chumelenici, že všechno na Zemi zamrzne.
Čtyřlístek se právě na Aurixovi vrátil z minulosti a vidí, že zima už zavládla a nejvíc se šíří od cihelny. Kluci mrazem zkamení a Fifinka už málem taky, když tu náhle brečící Fifince ukápne slza na kámen a slza se promění v elixír života. Když se napije Aurix, začne mluvvit a vysvětlí Fifince, že udělat z kamene mudrců elixír života umí jen ryzí srdce. Fifi na Aurixovi letí nad cihelnu a shodí kámen shodí kámen mudrců do komína. Vliv antikamene pomine a zima ustupuje. Zima pomíjí, všichni se probouzejí. Všechny tři zloděje si odchytí policie. Čtyřlístek se rozhlíží v cihelně po kamenech, které se ale vzájemným působením vyrušily a už jsou úplně obyčejné. Aurix se vrací do minulosti jako gryfon, Čtyřlístek se loučí, bude se mu stýskat. Nakonec se čtyři kamarádi vydávají na výstavu, kterou před několika dny vůbec nestihli. Dozvědí se víc o Rudolfovi, svém novém strýčkovi.
Velké dobrodružství Čtyřlístku Velké dobrodružství Čtyřlístku
délka: 72 minut
natočeno: 2019
premiéra: 4. dubna 2019
námět: Jaroslav Němeček
scénář: Michal Žabka
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Ployhar (Myšpulín), Bohdan Tůma (Bobík), Jan Maxián (Pinďa), Tereza Bebarová (Fifinka) a další
hudba: Ivan Doležálek
režie: Michal Žabka

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze
České Filmové Nebe
Filmová databáze
Novinky z filmu na stránkách Čtyřlístku
Oficiální stránky filmu

Velké dobrodružství Čtyřlístku
námět Jaroslav Němeček, scénář Michal Žabka
podle příběhů Ďáblův palec (in 539+540, 2012), Vlkodlak (in 569+570, 2014), Piráti vesmíru (in kniha, 2012) a Mikuláš v pekle (in kniha, 2011), 72 minut


bude doplněno
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Kouzelná holčička
Kouzelná holčička
Radíme scénáristům
Radíme scénáristům
Artur
Artur
Příběhy 1988
Příběhy 1988
Kalendář akcí
Kalendář akcí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz