wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2019

Knihovnička Čtyřlístek » Neobvyklé příběhy Čtyřlístku » Čtyřlístek (animovaný seriál)
Čtyřlístek (animovaný seriál)

Čtyřlístek (animovaný seriál) Režisér Ivan Renč (neplést s jeho synem Filipem Renčem) natočil 3dílný animovaný seriál o Čtyřlístku. Několikrát byl vysílán v televizi, dvakrát vyšel na videokazetách (1992 a 1993).
Seriál začal vznikat asi už v roce 1989. První z dílů má uveden rok výroby 1990, další dva 1991. Na kazetách ani v televizi nemá samostanou úvodní a závěrečnou znělku, není známo jestli někdy byly díly upraveny jako zcela samostatné, nebo vždy byly jen součástí pásma. Zatím také není známo, kde mohli diváci spatřit seriál poprvé - jestli na videokazetách, v televizi nebo dokonce v kině. Podle jednoho článku (viz odkazy) se původně počítalo s 21 epizodami.
Příhody, které Čtyřlístek v těchto krátkých filmech zažívá, známe již ze starších Čtyřlístků, i když mají trochu jiný děj a postavičky vypadají mírně jinak než v časopisech (alespoň z té doby). Zajímavostí je, že se seriál panu Němečkovi moc nelíbí. V jednom z rozhovorů také řekl: "O Čtyřlístku se už uvažovalo i jako o večerníčku. Na jaře roku 1989 dokonce v Krátkém filmu vznikly první tři díly. Pak se ale věc v souvislosti se změnami, které do Krátkého filmu nutně musely přijít, zastavila. Vzniklo tam určité bezvládí a čekalo se na 'bohatého Američana', který přijde a všechno koupí. Práce na večerníčkovské podobě Čtyřlístku nakonec úplně skončila. Paradoxně v tom asi hrála roli skutečnost, že jde o tak bytostně českou záležitost."
Čtyřlístek ale není prvním animovaným seriálem Jaroslava Němečka, tím byly téměř zapomenuté Šibalské pohádky z roku 1980.
Pokud máte bližší informace o seriálu, uvedení v kině, televizi a na videokazetách, neváhejte napsat!

Čtěte také:
Šibalské pohádky (animovaný seriál Jaroslava Nemečka)
Videokazety Čtyřlístku
DVD a Blu-ray
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
Veselá videa (seriál na YouTube)
Čtyřlístek (krátké filmy)
Adaptace (porovnání komiksu a animovaného seriálu)

Odkazy:
Laskavé příběhy Jaroslava Němečka
Čtyřlístek "tajně" ožil už před 20 lety, tady je důkaz
Kreslený Čtyřlístek už provází čtvrtou generaci českých dětíkapitoly:
epizody | uvedení na videokazetách | uvedení v televizi | uvedení v kině | znělkaEpizody

Seriál byl natočen v letech 1990 a 1991. Seriál nemá (asi) ani jednotný název, jedná se spíš o 3 krátké animované filmy. Pořadí dílů zapsané níže bylo zvoleno podle toho, jak jdou za sebou na videokazetě Čtyřlístek a ti ostatní.

Čtyřlístek Čtyřlístek
(neoficiální jednotný název tří krátkých animovaných filmů)

počet dílů: 3x 7-8 minut
natočeno: 1990 (2), 1991 (1,3)
premiéra: 1992 (asi)
námět: Ljuba Štíplová
scénář: Ivan Renč
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Bruder (Myšpulín), Vlastimil Bedrna (Bobík), Oldřich Kaiser (Pinďa), Jana Paulová (Fifinka), Václav Štekl
hudba: Karel Svoboda
režie: Ivan Renč
vyrobil: Krátký film

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze: 1, 2, 3
Animovaný svět
Filmová databáze: 1, 2, 3

Čtěte také:
Veselá videa

1. Signály z neznáma
Ahoj kamarádi 2 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Signály z neznáma (in 50, 1976), scénář Ivan Renč, 8 minut
Signály z neznáma Myšpulín chytá na rádiu záhadné pípání. Fifinka si čte knihu o létajícím talíři a mimozemšťanech, usne a začne se jí zdát sen. Fifi volá kluky na svačinu. Oknem přiletí na stůl čajová konvice, stejná jakou Čtyřlístek má. Z druhé konvice vylézají mimozemšťani ve skafandrch, vypadají přesně jako Čtyřlístek, jsou ale malincí. Myšpulín odhadne, že to podivné pípání vysílali tito mimozemšťané - vesmírní dvojníci. Mimozemšťani pozvou Čtyřlístek na projížďku vesmírem a aby se pozemšťani do konvice vešli, dostanou od mimozemšťanů zmenšovací tablety. Čtyřlístek se zmenší na podlaze, kde je slídí kocour a chňapne mini Pinďu do tlamy. Kamarádi musí kocoura nalákat na koště, aby jim připravil cestu na stůl s létající konvicí. Čtyřlístek pak prolétá vesmírem plným létajících talířů, hrnečků a vůbec různého nádobí, co také jiného očekávat v kuchyňské galaxii. Objeví se ale lopeživý Bimbác - zlá palička na maso, která rozbijí nádobí a nakonec i létající konvici se dvěma Čtyřlístky. Fifinka se hrůzou probudí ze sna, zrovna ke svačině. A záhadné signály? V rádiu se uhnízdili ptáčci!
2. Myš, která prochází zdí
Ahoj kamarádi 1 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Myš, která prochází zdí (in 58, 1977), scénář Ivan Renč, 7 minut
Myš, která prochází zdí Fifinka se zrovna chystá prát. Myšpulín vynalezl pilulky, s kterými by praní mělo jít bezvadně - ve studené vodě a během chvilky. Pilulky ale ani nepění, ani neperou. Myška začne pojídat pilulky a když ji Bobík od možná jedovatých pilulek odhání, myš projde zdí a Bobík si natluče. Bobík sní zbývající pilulky a zkusí taky projít zdí. Bobík si ověří, že pomocí pilulí se dá procházet zdí a začne myš honit nejdřív po domečku a pak i po celém městě. Myška se vrátí do domku Čtyřlístku a Bobík ji konečně chytí, zůstane ale napůl pořád venku. Myšpulín udělal novou várku pilulek, když je ale Myšpulín, Pinďa a Fifinka ochutnají, vznesou se ke stropu a udělá se jim špatně. Možná jsou to konečně pilulky na praní. Bobík se směje, pak ale dostane strach, když zjistí, že už nemůže zdí prolézt, protože pilulky přestaly účinkovat. Čtyřlístek vytahuje Bobíka ze zdi a když se jim to konečně povede, zakutálí se až na pračku, kterou úplně zničí. Fifinka toho už má dost, prát bude Myšpulín. Zneuznaný vynálezce pere prádlo na valše.
3. Pes na stopě
Ahoj kamarádi 2 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Pes na stopě (in 119, 1984), scénář Ivan Renč, 8 minut
Pes na stopě Myšpulín představuje kamarádům nový vynález, robota co vypadá jako pes a jmenuje se PES - Pomocný Elektonický Slídič. Pinďa by chtěl najít ztracené tričko. Aby PES něco našel, musí si očuchat něco od majitele. Fifinka mu dá očuchat Pinďovu ponožku, kterou zrovna štupuje na dřevěném hříbku. Dojde k mírnému omylu, PES totiž vyrazí do lesa a přinese košík s hříbky. Tentokrát očuchá Pinďovu kšandu a vyrazí rovnou k sousedce, které sebere celou šňůru s prádlem. Fifinka sousedku uklidní, že jí prádlo znova vypere a vysuší. Sousedka má teď jiné starosti - ztratila se jí dcerka Kačenka. Snadný úkol pro elektronického psa. Myšpulín zadá psovi nový úkol - vyhledat malého člověka, pes ale přinese nejdřív myslivcova sádrového trpaslíka. A když Myšpulín upřesní, že malý člověk nemá být ze sádry, dovleče PES samotného myslivce, který je naštvaný, také proto, že jeho sádrovému trpaslíkovi upadla nožička. Myslivec vypustí svého psa, který toho elektronického vyslídí a spolkne. Psovi ale vyleze z ucha anténa a začne poslouchat zadané příkazy. Myšpulín naprogramuje elektronického psa, aby se okamžitě vrátil. Čtyřlístek je překvapen, že se na něj řítí živý pes. Čtyřlístek před psem utíká, za chvíli i s malou Kačenkou, která v lese sbírala houby a pes ji vylekal. Myšpulín psa zastaví, už je jasné, co se stalo. Sousedka je ráda, že se jí Kačenka vrátila, příště už nesmí sama do lesa. Myšpulín psa naprogramuje, aby povozil Bobíka a Pinďu. Vynález by se dal použít na převychování zlých psů. Myslivec zuří.
Uvedení na videokazetách

vhs Seriál vyšel na videokazetách dvakrát. V roce 1992 na VHS Ahoj kamarádi 1 (jeden díl) a 2 (dva díly) spolu s dalšími sedmi pohádkami doprovázené povídáním Josefa Dvořáka. V roce 1993 na VHS Čtyřlístek a ti ostatní znovu všechny tři díly, tentokrát spolu se šesti dalšími animáky režiséra Ivana Renče.

Čtěte také:
Videokazety Čtyřlístku

VHS verze 1
vhs verze 1 Na videokazetách Ahoj kamarádi 1 a 2 najdeme dva díly stejnojmenného pořadu, který byl natočen přímo pro video. Pořadem provází Josef Dvořák, který vypráví různé příhody a legrácky a potom uvede různé animované pohádky - epizodu ze seriálu Pojďte pane, budeme si hrát, pohádku podle Karla Čapka, díl ze seriálu Zahrada, pohádku Jana Wericha a také Čtyřlístek.
Čtyřlístek je uveden bez začáteční nebo koncové znělky, jen je na začátku příběhu vložen do obrazu titulek se jménem dobrodružství a pod něj "režie: I. Renč". První kazeta obsahuje jeden díl Čtyřlístku (Myš) a 3 další pohádky. A druhá kazeta obsahuje dva díly Čtyřlístku (Signály, Pes) a 2 další pohádky.
VHS verze 2
Videokazeta Čtyřlístek a ti ostatní obsahuje spojité pásmo animovaných pohádek skoro stejného názvu - Čtyřlístek a ostatní. Dohromady je složeno z devíti pohádek režiséra Ivana Renče, z nichž tři jsou Čtyřlístek. Po začáteční znělce uvádějící celé pásmo (všimněte si jak "ti ostatní" je barevnější, jako by bylo napasováno do originální znělky Čtyřlístku, kterou jsme nikdy neviděli) naskočí titulek Signály z neznáma, napsaný ve známém čtyřlístkovském fontu. Po epizodě nejsou závěrečné titulky, ihned pokračují další pohádky bez znělek na začátku či konci. Jako pátá pohádka v pořadí je epizoda Myš, která prochází zdí, opět uvedena čtyřlístkovským titulkem. A jako poslední, devátá pohádka pásma, přichází na řadu Pes na stopě. Po ní už pořad končí titulky, ve kterých jsou napsaní tvůrci všech pohádek postupně za sebou a rok výroby celého pořadu - 1993, ale není uveden rok výroby jednotlivých animáků.
Samotný příběh tří dobrodružství Čtyřlístku je v obou verzích pochopitelně stejný, rozdíl je jen v úvodním titulku.
vhs verze 2
Uvedení v televizi

reklama Čtyřlístek se dostal do televize nejspíš na podzim 1992. Alespoň podle reklamy ze zadní strany Čtyřlístku č. 200, která láká dětské diváky na pravidelný pořad Čtyřlístku na programu OK3 (jeden z tehdejších okruhů České televize).
Repríza přišla až na konci roku 1998 v ČT, nejspíš v jednom z nedělních dopoledních pořadů pro děti.
V posledních letech se seriál docela často opakuje na programu CS mini.

Odkazy:
OK3 na Youtube
Historie České televize (OK3)
Televizní zábava v devadesátých letech, příliš mnoho soutěží
Česká televize
CS mini


TV verze 1
OK3Pro první uvedení v televizi byl pořad z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní rozdělen na 3 zhruba 25minutové části.
První díl obsahuje začáteční znělku "KF a.s. uvádí výběr z animované tvorby IVANA RENČE Čtyřlístek a ostatní", příběh Signály z neznáma a druhou a třetí pohádku z VHS a pak totožné závěrečné titulky jako na videokazetě s tvůrci všech devíti pohádek.
Druhý díl obsahuje zase stejnou začáteční znělku, čtvrtou pohádku z VHS, díl Myš, která prohází zdí a šestou pohádku z VHS a závěrečné titulky.
Třetí díl obsahuje zase tu stejnou začáteční znělku, sedmou a osmou pohádku z VHS a díl Pes na stopě a závěrečné titulky.
V této verzi byl uveden na OK3 v roce 1992 a velmi pravděpodobně jej v této podobě dává i televizní stanice CS mini.
TV verze 2
Druhá podoba pro vysílání pochází z videokazet Ahoj kamarádi, to znamená žádná začáteční nebo koncová znělka, jen titulek se jménem dobrodružství a režiséra na začátku epizody.
Takto byl seriál vysílán v dětském pořadu na ČT v roce 1998.
Příběh tří dobrodružství Čtyřlístku je v obou verzích stejný, rozdíl je zase jen v úvodním titulku.
Uvedení v kině

Epizody seriálu se dostaly i do různých pásem dětských filmů pro kina. Není známo, kdy se tak stalo poprvé - kdy měl Čtyřlístek v kině premiéru. Následující představení se hrají přibližně od roku 2004, o starších nebo jiných se zatím nepodařilo vypátrat více. Také není známo, s jakou znělkou (pokud nějakou) se v biografech Čtyřlístek objevuje.

Čtyřlístek
63 minut

O krtkovi (2/49)
Krtek a autíčko (1963)
námět a scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Krakonoš a ovčák (1982)
námět Werner Krauße a Rudolf Thomas, scénář Werner Krauße a Rudolf Thomas
výtvarník Jan Černý, režie Werner Krauße

odkazy:

Pojďte pane, budeme si hrát (1/11)
Potkali se u Kolína (1965)
námět Ivan Urban, scénář Břetislav Pojar a Ivan Urban
výtvarník Břetislav Pojar a Miroslav Štěpánek, režie Břetislav Pojar a Miroslav Štěpánek

odkazy:

Vodnická pohádka (1973)
námět Karel Čapek, scénář Eduard Hofman
výtvarník Josef Čapek a Eduard Hofman, režie Eduard Hofman

odkazy:

Čtyřlístek (3/3)
Pes na stopě (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:
Čtyřlístek
68 minut

O krtkovi (3/49)
Krtek a raketa (1966)
námět a scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

O cvrčkovi (1/7)
Cvrček a pavouk (1978)
námět a scénář J. A. Novotný a Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Pojďte pane, budeme si hrát (9/11)
O pardálu, který voněl (1970)
námět Ivan Urban, scénář Ivan Urban a Břetislav Pojar
výtvarník Miroslav Štěpánek, režie Břetislav Pojar

odkazy:

Čtyřlístek (3/3)
Pes na stopě (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Pošťácká pohádka (1961)
námět Karel Čapek, scénář Eduard Hofman
výtvarník Josef Čapek, režie Eduard Hofman

odkaz:

O Dorotce (3/10)
Dorotka a hvězda (1977)
námět Alena Munková a Božena Možíšová, scénář Božena Možíšová
výtvarník Jiří Kalousek, režie Božena Možíšová

odkazy:
Robotická planeta
63 minut, kino Aero

Nehoupat! (1969)
scénář Božena Možíšová
výtvarník Božena Možíšová, režie Božena Možíšová

odkaz:

Čtyřlístek (1/3)
Signály z neznáma (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Pohádková planeta (1986)
scénář Libuše Čihařová
výtvarník Jitka Walterová, režie Libuše Čihařová

odkazy:

Supermyš

Sobecký obr
60 minut

Kouzelný dědeček (1975)
námět Lubomír Beneš, scénář Lubomír Beneš a Jiří Kubíček
výtvarník Lubomír Beneš, režie Lubomír Beneš

odkazy:

O krtkovi (9/49)
Krtek a ježek (1970)
námět J. A. Novotný, scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Čtyřlístek (2/3)
Myš, která prochází zdí (1990)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Já Baryk (6/12)
Já Baryk a slepýš (2002)
námět František Nepil, scénář Edgar Dutka
výtvarník Adolf Born, režie Jiří Kubíček

odkazy:

Sobecký obr (1996)

O štěňátku (1/3)
Jak štěňátko dostalo chuť na med (1960)
námět Iva Hercíková, scénář Iva Hercíková a Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:
Čtyřlístek
70 minut

O krtkovi (10/49)
Krtek a lízátko (1970)
námět a scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Mach a Šebestová (4/13)
Kropáček má anginu (1978)
námět Miloš Macourek, scénář Adolf Born, Jaroslav Doubrava, Miloš Macourek
výtvarník Adolf Born, režie Adolf Born, Jaroslav Doubrava, Miloš Macourek

odkazy:

Pojďte pane, budeme si hrát (9/11)
O pardálu, který voněl (1970)
námět Ivan Urban, scénář Ivan Urban a Břetislav Pojar
výtvarník Miroslav Štěpánek, režie Břetislav Pojar

odkazy:

Čtyřlístek (3/3)
Pes na stopě (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Pošťácká pohádka (1961)
námět Karel Čapek, scénář Eduard Hofman
výtvarník Josef Čapek, režie Eduard Hofman

odkaz:

O Dorotce (3/10)
Dorotka a hvězda (1977)
námět Alena Munková a Božena Možíšová, scénář Božena Možíšová
výtvarník Jiří Kalousek, režie Božena Možíšová

odkazy:
3x Čtyřlístek a jiné pohádky
70 minut

Čtyřlístek (1/3)
Signály z neznáma (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Čtyřlístek (2/3)
Myš, která prochází zdí (1990)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Čtyřlístek (3/3)
Pes na stopě (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

Čtyřicet dědečků (1958)
námět Jan Hostáň, scénář Václav Bedřich
výtvarník Miroslav Štěpánek, režie Václav Bedřich

odkazy:

O krtkovi (12/49)
Krtek a paraplíčko (1971)
námět a scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Rézi a Brok (2/7)
Rézi a Brok pouští draka (1986)
scénář Lutz Stützner
režie Lutz Stützner

odkazy: Rézi a Brok)

Jonáš a velryba (1966)
námět Miloš Macourek, scénář Václav Bedřich
výtvarník Vratislav Hlavatý, režie Václav Bedřich

odkazy:

Poznámky:
Rézi a Brok)
7dílný německo-český animovaný seriál (DEFA-Studio für Trickfilme, DDR a Krátký film Praha, ČSSR) z let 1986-1989. Na internetu k němu není moc informací, v Česku se hraje se zejména v kině v různých dětských pásmech, české názvy nejsou jednotné
1. Mausi und Kilo machen Ferien (Muzikanti), režie Christian Biermann
2. Mausi und Kilo lassen Drachen steigen (Pouštějí draky), režie Lutz Stützner
3. Mausi und Kilo auf dem Weihnachtsmarkt (Na vánočním trhu), režie Hans-Ulrich Wiemer
4. Mausi und Kilo sammeln Pilze (Na houbách), režie Hans-Ulrich Wiemer
5. Mausi und Kilo und die Monsterblume (Zahradníci), režie Lutz Stützner
6. Mausi und Kilo und der Schatz (Objeví poklad), režie Lutz Stützner
7. Mausi und Kilo und der Singvogel (Na výletě), režie Lutz Stützner
Signály z neznáma
65 minut

Stejné představení jako 3x Čtyřlístek a jiné pohádky, jen jsou pohádky asi v jiném pořadí a obsahují jednu navíc (a přesto je představení kupodivu o 5 minut kratší):

O parádivé Sally (1976)
námět Jan Vladislav, scénář Dagmar Doubková
výtvarník Dagmar Doubková, režie Dagmar Doubková

odkazy:
Přírodopis v cylindru
64 minut

Sametka (1967)
scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Krušnohorské pohádky (4/8)
Ovčák a krásná panna (1990)
námět Zdeněk Šmíd, scénář Rudolf Krejčík
výtvarník Josef Mištera, režie Rudolf Krejčík

odkazy:

Přírodopis v cylindru (1967)
námět Miloš Macourek, scénář Božena Možíšová
výtvarník Jan Brychta, režie Božena Možíšová

odkazy:

Masožravá Julie (1975)
námět Miloš Macourek, scénář Pavla Řezníčková
výtvarník Pavla Řezníčková, režie Pavla Řezníčková

odkazy:

O cvrčkovi (5/7)
Cvrček a basa (1979)
námět a scénář J. A. Novotný a Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:

Čtyřlístek (3/3)
Pes na stopě (1991)
námět Ljuba Štíplová, scénář Ivan Renč
výtvarník Jaroslav Němeček, režie Ivan Renč

odkazy:

O krtkovi (5/49)
Krtek a žvýkačka (1969)
námět a scénář Zdeněk Miler
výtvarník Zdeněk Miler, režie Zdeněk Miler

odkazy:
Znělka

Multimediální CD Seriál nemá na videokazetách ani v televizi (a asi ani v kině) svoji vlastní začáteční a koncovou znělku. I když začáteční znělka pořadu Čtyřlístek a ostatní vypadá, jako by původně patřila pouze Čtyřlístku a "a ostatní" bylo přidáno dodatečně. Multimediální CD Čtyřlístek a Rexík (1997) začíná intrem, ve kterém Čtyřlístek a Rexíkovci sledují televizi, kde běží reklama na předplatné časopisu. Mohla by toto být původní znělka seriálu Čtyřlístek, přemluvená později pro účely reklamy? Postavičky i nadpis vypadají stejně jako v animovaném seriálu. Ale stejně dobře je možné že při příležitosti natáčení seriálu vytvořili ve studiu také reklamu, nicméně není známo, jestli vůbec někdy v televizi běžela.
Na cédéčku je reklama v hodně malém rozlišení a obsahuje jiný hudební doprovod než znělka na videokazetách. Během 30sekundového spotu zní mužský komentář: "Čtyřlístek. To je časopis vašich oblíbených hrdinů. Myšpulín a jeho skvělé vynálezy. Bobíkovy silácké výkony. Pinďovy hrdinské činy. A Fifinčina vyhlášená kuchyně. Příběhy Čtyřlístku a další tři obrázkové seriály pro děti. Objednávky na předplatné zašlete na adresu: Čtyřlístek, Na Dolinách 40, Praha 4!"

Čtyřlístek
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Spooky, Beware!
Spooky, Beware!
Zimní příběhy
Zimní příběhy
Dopisní věci
Dopisní věci
Až na kraj světa
Až na kraj světa
Svátky a narozeniny
Svátky a narozeniny
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz