wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2020

Knihovnička Čtyřlístek » Neobvyklé příběhy Čtyřlístku » Čtyřlístek (animovaný seriál)
Čtyřlístek (animovaný seriál)

Čtyřlístek (animovaný seriál) Režisér Ivan Renč (neplést s jeho synem Filipem Renčem) natočil 3dílný animovaný seriál o Čtyřlístku. Několikrát byl vysílán v televizi, dvakrát vyšel na videokazetách (1992 a 1993).
Seriál začal vznikat asi už v roce 1989. První z dílů má uveden rok výroby 1990, další dva 1991. Zatím také není známo, kde mohli diváci spatřit seriál poprvé - jestli na videokazetách, v televizi nebo dokonce v kině. Podle jednoho článku (viz odkazy) se původně počítalo s 21 epizodami.
Příhody, které Čtyřlístek v těchto krátkých filmech zažívá, známe již ze starších Čtyřlístků, i když mají trochu jiný děj a postavičky vypadají mírně jinak než v časopisech (alespoň z té doby). Zajímavostí je, že se seriál panu Němečkovi moc nelíbí. V jednom z rozhovorů také řekl: "O Čtyřlístku se už uvažovalo i jako o večerníčku. Na jaře roku 1989 dokonce v Krátkém filmu vznikly první tři díly. Pak se ale věc v souvislosti se změnami, které do Krátkého filmu nutně musely přijít, zastavila. Vzniklo tam určité bezvládí a čekalo se na 'bohatého Američana', který přijde a všechno koupí. Práce na večerníčkovské podobě Čtyřlístku nakonec úplně skončila. Paradoxně v tom asi hrála roli skutečnost, že jde o tak bytostně českou záležitost."
Čtyřlístek ale není prvním animovaným seriálem Jaroslava Němečka, tím byly téměř zapomenuté Šibalské pohádky z roku 1980.
Pokud máte bližší informace o seriálu, uvedení v kině, televizi a na videokazetách, neváhejte napsat!

Čtěte také:
Pásma pohádek v kině
Šibalské pohádky (animovaný seriál Jaroslava Nemečka)
Videokazety Čtyřlístku
DVD a Blu-ray
Čtyřlístek mluví (obsazení rolí)
Veselá videa (seriál na YouTube)
Čtyřlístek (krátké filmy)
Adaptace (porovnání komiksu a animovaného seriálu)

Odkazy:
Laskavé příběhy Jaroslava Němečka
Čtyřlístek "tajně" ožil už před 20 lety, tady je důkaz
Kreslený Čtyřlístek už provází čtvrtou generaci českých dětíkapitoly:
epizody | znělka | uvedení na videokazetách | uvedení v televizi | reklamaEpizody

Seriál byl natočen v letech 1990 a 1991. Seriál má podle úvodní znělky jednotící název Čtyřlístek, filmové databáze jej spíš považují za 3 krátké animované filmy. Pořadí dílů není důležité ani pevně stanovené. V následujícím seznamu jsou díly seřazeny podle podle webu České televize - podle vysílání v roce 2019.

Čtyřlístek Čtyřlístek

počet dílů: 3x 7-8 minut
natočeno: 1990 (1), 1991 (2,3)
premiéra: 1992 (asi)
námět: Ljuba Štíplová
scénář: Ivan Renč
vytvarník: Jaroslav Němeček
mluví: Jiří Bruder (Myšpulín), Vlastimil Bedrna (Bobík), Oldřich Kaiser (Pinďa), Jana Paulová (Fifinka), Václav Štekl
hudba: Karel Svoboda
režie: Ivan Renč
vyrobil: Krátký film

Odkazy:
Česko-Slovenská filmová databáze: 1, 2, 3
Animovaný svět
Filmová databáze: 1, 2, 3
Česká televize

Čtěte také:
Veselá videa

1. Myš, která prochází zdí
Ahoj kamarádi 1 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Myš, která prochází zdí (in 58, 1977), scénář Ivan Renč, 7 minut
Myš, která prochází zdí Fifinka se zrovna chystá prát. Myšpulín vynalezl pilulky, s kterými by praní mělo jít bezvadně - ve studené vodě a během chvilky. Pilulky ale ani nepění, ani neperou. Myška začne pojídat pilulky a když ji Bobík od možná jedovatých pilulek odhání, myš projde zdí a Bobík si natluče. Bobík sní zbývající pilulky a zkusí taky projít zdí. Bobík si ověří, že pomocí pilulí se dá procházet zdí a začne myš honit nejdřív po domečku a pak i po celém městě. Myška se vrátí do domku Čtyřlístku a Bobík ji konečně chytí, zůstane ale napůl pořád venku. Myšpulín udělal novou várku pilulek, když je ale Myšpulín, Pinďa a Fifinka ochutnají, vznesou se ke stropu a udělá se jim špatně. Možná jsou to konečně pilulky na praní. Bobík se směje, pak ale dostane strach, když zjistí, že už nemůže zdí prolézt, protože pilulky přestaly účinkovat. Čtyřlístek vytahuje Bobíka ze zdi a když se jim to konečně povede, zakutálí se až na pračku, kterou úplně zničí. Fifinka toho už má dost, prát bude Myšpulín. Zneuznaný vynálezce pere prádlo na valše.
2. Pes na stopě
Ahoj kamarádi 2 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Pes na stopě (in 119, 1984), scénář Ivan Renč, 8 minut
Pes na stopě Myšpulín představuje kamarádům nový vynález, robota co vypadá jako pes a jmenuje se PES - Pomocný Elektonický Slídič. Pinďa by chtěl najít ztracené tričko. Aby PES něco našel, musí si očuchat něco od majitele. Fifinka mu dá očuchat Pinďovu ponožku, kterou zrovna štupuje na dřevěném hříbku. Dojde k mírnému omylu, PES totiž vyrazí do lesa a přinese košík s hříbky. Tentokrát očuchá Pinďovu kšandu a vyrazí rovnou k sousedce, které sebere celou šňůru s prádlem. Fifinka sousedku uklidní, že jí prádlo znova vypere a vysuší. Sousedka má teď jiné starosti - ztratila se jí dcerka Kačenka. Snadný úkol pro elektronického psa. Myšpulín zadá psovi nový úkol - vyhledat malého člověka, pes ale přinese nejdřív myslivcova sádrového trpaslíka. A když Myšpulín upřesní, že malý člověk nemá být ze sádry, dovleče PES samotného myslivce, který je naštvaný, také proto, že jeho sádrovému trpaslíkovi upadla nožička. Myslivec vypustí svého psa, který toho elektronického vyslídí a spolkne. Psovi ale vyleze z ucha anténa a začne poslouchat zadané příkazy. Myšpulín naprogramuje elektronického psa, aby se okamžitě vrátil. Čtyřlístek je překvapen, že se na něj řítí živý pes. Čtyřlístek před psem utíká, za chvíli i s malou Kačenkou, která v lese sbírala houby a pes ji vylekal. Myšpulín psa zastaví, už je jasné, co se stalo. Sousedka je ráda, že se jí Kačenka vrátila, příště už nesmí sama do lesa. Myšpulín psa naprogramuje, aby povozil Bobíka a Pinďu. Vynález by se dal použít na převychování zlých psů. Myslivec zuří.
3. Signály z neznáma
Ahoj kamarádi 2 (VHS, 1992)
Čtyřlístek a ti ostatní (VHS, 1993)
námět Ljuba Štíplová, podle příběhu Signály z neznáma (in 50, 1976), scénář Ivan Renč, 8 minut
Signály z neznáma Myšpulín chytá na rádiu záhadné pípání. Fifinka si čte knihu o létajícím talíři a mimozemšťanech, usne a začne se jí zdát sen. Fifi volá kluky na svačinu. Oknem přiletí na stůl čajová konvice, stejná jakou Čtyřlístek má. Z druhé konvice vylézají mimozemšťani ve skafandrch, vypadají přesně jako Čtyřlístek, jsou ale malincí. Myšpulín odhadne, že to podivné pípání vysílali tito mimozemšťané - vesmírní dvojníci. Mimozemšťani pozvou Čtyřlístek na projížďku vesmírem a aby se pozemšťani do konvice vešli, dostanou od mimozemšťanů zmenšovací tablety. Čtyřlístek se zmenší na podlaze, kde je slídí kocour a chňapne mini Pinďu do tlamy. Kamarádi musí kocoura nalákat na koště, aby jim připravil cestu na stůl s létající konvicí. Čtyřlístek pak prolétá vesmírem plným létajících talířů, hrnečků a vůbec různého nádobí, co také jiného očekávat v kuchyňské galaxii. Objeví se ale lopeživý Bimbác - zlá palička na maso, která rozbijí nádobí a nakonec i létající konvici se dvěma Čtyřlístky. Fifinka se hrůzou probudí ze sna, zrovna ke svačině. A záhadné signály? V rádiu se uhnízdili ptáčci!
Znělka

Úvodní karta
Díl Myš, která prochází zdí začíná titulkem "Ústřední půjčovna filmů uvádí", zatímco Pes na stopě začíná titulkem "Studio Bratři v triku uvádí". Díl Signály z neznáma je zřejmě stejný jako Pes na stopě, pocházejí ze stejného roku.
Čtyřlístek Začáteční znělka
V dolní části obrazu se nejprve rozvine čtyřlístek, pak jej nahoře doplní nadpis "Čtyřlístek" - jednotící název seriálu. Toto logo používá Čtyřlístek pro časopis od konce roku 1990. Poté následuje prostřih na jednu ze třech variant názvu dílu. Ten je zapsaný námi dobře známým stylem písma (v komiksu je využíván pro nadpisy označující název příběhu, někdy i kapitol). Hudební podkres zajišťuje úvodní verze znělky seriálu od Karla Svobody.
Čtyřlístek Závěrečná znělka
Postupně se vymění 8 karet s tvůrci daného dílu, mezi jednotlivými epizodami seriálu jsou drobné rozdíly. Na ukázku uvádíme čtyři. Tiskací písmo označující profesi známe z bublin z daného období komiksu, tvůrci jsou zapsáni typickým čtyřlístkovským nadpisovým fontem. Hudební podkres zajišťuje závěrečná verze znělky seriálu od Karla Svobody.
Čtyřlístek Copyright
Vše končí označením původce díla a rokem výroby. Myš, která prochází zdí z roku 1990 vyrobil Krátký film, Pes na stopě z roku 1991 vyrobil KF a.s. Díl Signály z neznáma je pravděpodobně ve stejném stylu jako Pes na stopě, pocházejí ze stejného roku.
ČtyřlístekUvedení na videokazetách

vhs Seriál vyšel na videokazetách dvakrát. V roce 1992 na VHS Ahoj kamarádi 1 (jeden díl) a 2 (dva díly) spolu s dalšími sedmi pohádkami doprovázené povídáním Josefa Dvořáka. V roce 1993 na VHS Čtyřlístek a ti ostatní znovu všechny tři díly, tentokrát spolu se šesti dalšími animáky režiséra Ivana Renče.

Čtěte také:
Videokazety Čtyřlístku

VHS verze 1
vhs verze 1 Na videokazetách Ahoj kamarádi 1 a 2 najdeme dva díly stejnojmenného pořadu, který byl natočen přímo pro video. Pořadem provází Josef Dvořák, který vypráví různé příhody a legrácky a potom uvede různé animované pohádky - epizodu ze seriálu Pojďte pane, budeme si hrát, pohádku podle Karla Čapka, díl ze seriálu Zahrada, pohádku Jana Wericha a také Čtyřlístek.
Čtyřlístek je uveden bez začáteční nebo koncové znělky, jen je na začátku příběhu vložen do obrazu titulek se jménem dobrodružství a pod něj "režie: I. Renč". První kazeta obsahuje jeden díl Čtyřlístku (Myš) a 3 další pohádky. A druhá kazeta obsahuje dva díly Čtyřlístku (Signály, Pes) a 2 další pohádky.
VHS verze 2
Videokazeta Čtyřlístek a ti ostatní obsahuje spojité pásmo animovaných pohádek skoro stejného názvu - Čtyřlístek a ostatní. Dohromady je složeno z devíti pohádek režiséra Ivana Renče, z nichž tři jsou Čtyřlístek. Po začáteční znělce uvádějící celé pásmo (využívá se původní znělka seriálu, do které jsou doplněny nové nápisy) a naskočí titulek Signály z neznáma.
Samotný příběh tří dobrodružství Čtyřlístku je v obou verzích pochopitelně stejný, rozdíl je jen v úvodním titulku.
vhs verze 2
Po epizodě nejsou závěrečné titulky, ihned pokračují další pohádky bez znělek na začátku či konci. Jako pátá pohádka v pořadí je epizoda Myš, která prochází zdí, opět uvedena čtyřlístkovským titulkem. A jako poslední, devátá pohádka pásma, přichází na řadu Pes na stopě. Po ní už pořad končí titulky, ve kterých jsou napsaní tvůrci všech pohádek postupně za sebou a rok výroby celého pořadu - 1993, ale není uveden rok výroby jednotlivých animáků.
vhs verze 2
Uvedení v televizi

reklama Čtyřlístek se dostal do televize nejspíš na podzim 1992. Alespoň podle reklamy ze zadní strany Čtyřlístku č. 200, která láká dětské diváky na pravidelný pořad Čtyřlístku na programu OK3 (jeden z tehdejších okruhů České televize).
Repríza přišla až na konci roku 1998 v ČT, nejspíš v jednom z nedělních dopoledních pořadů pro děti. Česká televize to ve svém katalogu 1998 (viz odkazy) označuje za premiéru a díl Myš, která prochází zdí, byla údajně odvysílána 31. prosince 1998. Další díly asi až v následujícím roce.
Další opakování měl na samém začátku roku 2000 v pořadu Ži-ra-fa.
Po roce 2010 se seriál docela často opakoval na programu CS mini.
V květnu roku 2019 se vrátil na Českou televizi.

Odkazy:
OK3 na Youtube
Historie České televize (OK3)
Televizní zábava v devadesátých letech, příliš mnoho soutěží
Česká televize
Katalog produkce a premiér České televize (PDF)
CS mini


TV verze 1
OK3Pro první uvedení v televizi byl pořad z videokazety Čtyřlístek a ti ostatní rozdělen na 3 zhruba 25minutové části.
První díl obsahuje začáteční znělku "KF a.s. uvádí výběr z animované tvorby IVANA RENČE Čtyřlístek a ostatní", příběh Signály z neznáma a druhou a třetí pohádku z VHS a pak totožné závěrečné titulky jako na videokazetě s tvůrci všech devíti pohádek.
Druhý díl obsahuje zase stejnou začáteční znělku, čtvrtou pohádku z VHS, díl Myš, která prohází zdí a šestou pohádku z VHS a závěrečné titulky s tvůrci všech devíti pohádek.
Třetí díl obsahuje zase tu stejnou začáteční znělku, sedmou a osmou pohádku z VHS a díl Pes na stopě a závěrečné titulky s tvůrci všech devíti pohádek.
V této verzi byl uveden na OK3 v roce 1992 a velmi pravděpodobně jej v této podobě dává i televizní stanice CS mini.
TV verze 2
Druhá podoba pro vysílání pochází z videokazet Ahoj kamarádi, to znamená žádná začáteční nebo koncová znělka, jen titulek se jménem dobrodružství a režiséra na začátku epizody.
Takto byl seriál vysílán v dětském pořadu na ČT v roce 1998.
Příběh tří dobrodružství Čtyřlístku je v obou verzích stejný, rozdíl je zase jen v úvodním titulku.
TV verze 3
Třetí podobou, v jaké byl seriál odvysílán, je jeho základní původní forma s vlastní úvodní a závěrečnou znělkou. Takto byl odvysílán v květnu 2019 na ČT :D a možná byl k vidění v této podobě úplně poprvé.
Reklama

Multimediální CD Multimediální CD Čtyřlístek a Rexík (1997) začíná intrem, ve kterém Čtyřlístek a Rexíkovci sledují televizi, kde běží reklama na předplatné časopisu. Postavičky i nadpis vypadají stejně jako v animovaném seriálu. Nejspíš při příležitosti natáčení seriálu vytvořili ve studiu také reklamu. Není ale známo, jestli vůbec někdy v televizi běžela.
Na cédéčku je reklama v hodně malém rozlišení a obsahuje jiný hudební doprovod než seriálová znělka. Během 30sekundového spotu zní mužský komentář: "Čtyřlístek. To je časopis vašich oblíbených hrdinů. Myšpulín a jeho skvělé vynálezy. Bobíkovy silácké výkony. Pinďovy hrdinské činy. A Fifinčina vyhlášená kuchyně. Příběhy Čtyřlístku a další tři obrázkové seriály pro děti. Objednávky na předplatné zašlete na adresu: Čtyřlístek, Na Dolinách 40, Praha 4!"

Čtyřlístek
Čtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Pes z vesmíru
Pes z vesmíru
Test z pravěku Čtyřlístku
Test z pravěku Čtyřlístku
Multimediální CD
Multimediální CD
Příběhy 2007
Příběhy 2007
Kalendář akcí
Kalendář akcí
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz