wz


logo

© Pavel Chrz 2001 - 2020

Tiskařské zmetky

Tiskařské zmetky Někdy se stane, že se v tiskárně nějaká várka pokazí a do prodeje se dostane nepovedený výtisk. Pro některé sběratele se může jednat o sběratelskou raritu. V tomto přehledu se podíváme na několik málo takových případů. V článku nejsou obsaženy takové případy, kdy je naprosto celý náklad zasažen nějakou chybou.


Čtyřlístek 17
Červený pradědeček (1971)
zmetky V nepodařeném výtisku 17. čísla jsou jednak obrázky na stránce umístěny posunutě, okraje zleva nebo zprava jsou malé až neznatelné. Ale hlavně sled stránek je naprosto špatný. Příběh se má rozkládat na 6 stránkách označených 4 - 9. Místo toho je příběh na 8 stranách, některé stránky se opakují a jiné jsou vynechány v následujícím pořadí:
strana 4, 5, znovu 4, znovu 5
strana 6, znovu 5
strana 8, 720 x Čtyřlístek (1986)
zmetky Zmetkové souborné vydání 20 příběhů Čtyřlístku zamotalo se stránkami a příběhy následovně: díl Mořský koník končí opakující se stránkou z příběhu V říši sněžného muže.
Pak se celý díl Mořský koník zase zopakuje, a tentokrát skončí stranou příběhu Pejsánek k pohledání. Zkrátka ve středu knížky dost děje chybí, protože se tam některé příběhy opakují.Historické Čtyřlístky (1991)
zmetky Prvních 12 čísel mělo tu zvláštnost, že byly za sebou řazeny 2 stránky zcela vybarvené a následovaly 2 strany černobílé (vybarvené jen 1 barvou žlutou až oranžovou). Reprinty z roku 1991 se toho drží, ale u tohoto zmetku se podařila zajímavá chyba - nebarevné strany nebyly natištěny vůbec a zůstaly prázdné strany:
strany 2 a 3 zcela prázdné
strany 4 a 5 jsou v pořádku
strany 6 a 7 chybějí, dál 8 a 9 v pořádkuČtěte také (5 náhodně vybraných článků)
Čtverák Kacafírek
Čtverák Kacafírek
Chybičky v příbězích
Chybičky v příbězích
Hamé
Hamé
Příběhy z knih
Příběhy z knih
Komiksácké pojmy
Komiksácké pojmy
Toto nejsou oficiální stránky časopisu Čtyřlístek, ty najdete na adrese www.ctyrlistek.cz